سال سخت دولت عراق – بررسی سرمقاله رسانه ها

به گزارش تحریریه، سایت عراقی «الحره» در بخشی از گزارش خود نوشت عراق در سال 2022 شاهد تعطیلی روند سیاسی و پیچیدگی های فضای سیاسی پس از انتخابات بود اما در نهایت دولت این کشور تشکیل شد.

دولت جدید این کشور در سال 2023 با موارد مهمی روبرو خواهد شد. عراق با چالش های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، سیاسی، زیستی، آب و هوایی و خدماتی مواجه است و همه این موارد خطرناک است. البته مدت ها بود که این طرف با آنها روبرو نشده بود.

وب سایت آمریکایی الحره در گزارش خود از چالش های سیاسی و امنیتی عراق نوشت که روند تشکیل دولت عراق با تنش همراه بود که باعث خروج گسترده فراکسیون صدر از پارلمان این کشور شد. این یک تحول بی سابقه بود، اما پس از آن «محمد شیعه السودانی» به عنوان نخست وزیر آن کشور انتخاب شد.

احمد السهیل، تحلیلگر مسائل سیاسی عراق می گوید که دولت کنونی عراق که از حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان برخوردار است، همچنان ضعیف و ناکارآمد است و تاکنون هیچ نشانه ای از تصمیم گیری های استراتژیک دیده نمی شود.

    سال سختی برای دولت عراق

او دولت سودان را شبیه دولت ترقی می داند، اما به نظر می رسد سیاستمداران با او موافق هستند و هیچ نشانه ای از تنش با او دیده نمی شود. ائتلاف چارچوب هماهنگی عراق با دولت راحت است. با خروج صدری، مخالفت با دولت سودان تا حد زیادی کاهش یافته است. اکنون صحنه سیاسی کشور پس از یک دوره پرتلاطم آرام به نظر می رسد. با این حال به نظر می رسد افزایش قیمت دلار مشکلات اقتصادی را به دنبال داشته باشد. همچنین ممکن است هر لحظه جریان صدر شروع به حرکت کند. چالش دیگر این است که احتمال تنش در منطقه وجود دارد و عراق وارد آن تنش می شود. چالش های امنیتی همچنان باقی است که مهمترین آنها تداوم حملات داعش است.

  چین: ترور سردار سلیمانی جنایت جنگی بود

پایگاه اینترنتی الحره در بخشی دیگر از گزارش خود از چالش های اقتصادی عراق در سال 2023 نیز اشاره می کند: اگرچه عراق به دلیل افزایش قیمت نفت ثروت زیادی به دست آورده است، اما این کشور سال گذشته را با کاهش قیمت نفت سپری کرده است. قیمت پول ملی در برابر دلار به پایان رسید.

سلام صمصیم، کارشناس مسائل اقتصادی در این زمینه، گفت: مهم ترین چالش اقتصادی عراق در سال 2023 ناتوانی در تقویت نظارت و اصلاح سیستم بانکی است. نیاز به نوسازی و فعال سازی قانون بیمه است تا زمینه اشتغال در بخش خصوصی فراهم شود. یک قانون حمایت از مالکیت معنوی نیز برای تضمین حمایت از سرمایه گذاری و جذب شرکت های بزرگ برای کار در عراق مورد نیاز است.

    سال سختی برای دولت عراق

«ایاد النبار» کارشناس مسائل سیاسی نیز در گزارشی معتقد است که فساد مانع بزرگی است که همه کسانی که به دنبال تغییر هستند در سال جدید با آن مواجه خواهند شد. سازمان شفافیت بین الملل می گوید عراق از نظر شاخص فساد در رتبه 157 جهان قرار دارد. فساد در عراق فراتر از همه تعاریف و توصیفات تعریف شده در لغت نامه های سازمان بین المللی است.

در پایان این گزارش از چالش های اجتماعی عراق، به گفته «صفا المسعودی» فعال عراقی، عراق با چالش های اجتماعی مانند ترک تحصیل کودکان، افزایش تعصب قبیله ای، مشکلات عشایری و کاهش حمایت از زنان مواجه است. زنان نمی توانند تصمیمات قاطعی در زندگی خود بگیرند و در نتیجه دیگران در آینده آنها دخالت می کنند. میانگین جرایم علیه زنان افزایش یافته و مجرمان به دلیل فقدان قوانین حمایت از زنان و کودکان تحت پیگرد قانونی قرار نمی گیرند.

  بایدن به زودی تحت معاینه پزشکی قرار می گیرد

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید