سامانه ای برای صدور مجوز پمپ بنزین ها ارائه می شود

13172 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، این سامانه برای اولین بار در صنعت نفت به منظور شفاف سازی، حذف کاغذبازی و حرکت به سمت استانداردهای دولت الکترونیک راه اندازی شد.

روند اخذ مجوز ساخت پمپ بنزین پیش از این بسیار طولانی، پیچیده و با امضاهای طلایی بوده است و حذف فرآیندهای پیچیده و غیرضروری گام مهمی در گذار به دولت الکترونیک، گزارش دهی و مدیریت شیشه است.

طراحی و راه اندازی این سامانه در کمتر از دو ماه انجام شد و از ابتدای فروردین ماه سال جاری با صدور اطلاعیه ای به مناطق سی و هفتم شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به بهره برداری رسید.

با راه اندازی این سامانه، کلیه امضاها و مجوزها در مناطق و ستادها کاملاً الکترونیکی شده و مجوز صادر شده به صورت خودکار در حوزه مجوز ملی کشور وارد و ثبت می شود. شرایط زمین و احراز هویت و استعلام لازم از نهادها و واحدهای امنیتی، مرحله به مرحله مدارک تکمیل و بررسی می شود و در نهایت فرد می تواند مجوز صادر شده را بررسی و چاپ کند.

روند طولانی چندین ساله، سفرهای فرسایشی متعدد نامزدها به مراکز استان ها و کلان شهرها، پرداخت ارقام نامتعارف برای اخذ امضا، ایجاد رانت از طریق شرکت های زنجیره ای و طلا امضا، فساد در فرآیند صدور مجوز و میلیاردها تن پول یکی از چالش های روش قدیمی صدور پروانه ساخت است. این پمپ بنزین بود که کمترین هزینه را برای طراحی این سامانه (کمتر از یک میلیارد تن) کرد که علاوه بر ایجاد رضایت چشمگیر در بین متقاضیان، گامی مهم برای پاسخگویی و شفافیت در این حوزه توسط دولت سیزدهم بود.

  دروغ های دولت علیه کشاورزان ایرانی فاش شده است

جزئیات سیستم صدور مجوز الکترونیکی برای ساخت جایگاه های سوخت با کشور

در این سامانه همه افراد دارای پروفایل شخصی هستند که می توانند مراحل کار خود را به صورت گام به گام مشاهده و پیگیری کنند، هیچ پیش نیازی برای ثبت نام وجود ندارد و همه می توانند ثبت نام کنند در حالی که در سال های گذشته این پروسه فقط از طریق رانت انجام می شد و این امکان برای شرکت های زنجیره ای برای پرداخت سود 10 درصدی به این شرکت ها، متأسفانه ارزهای ناسالم زیادی در این بین رد و بدل شده است.

با راه‌اندازی سامانه جدید، علاوه بر خروج شرکت‌های زنجیره‌ای از فرآیند صدور مجوز، روند ورود اتحادیه تامین‌کنندگان سوخت نیز در این فرآیند حذف شد که این فرآیند کوتاه‌تر و ساده‌تر و شفاف‌تر شد.

سامانه «پرتال ملی درخواست مجوز پمپ بنزین» به نشانی https://g4b.ir هم اکنون برای عموم فعال است و علاقه مندان می توانند از طریق این سامانه برای دریافت مجوز ساخت پمپ بنزین ثبت نام کنند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید