سایه سه بحران همزمان بر کاخ سفید

13681 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله، آمریکا همواره با بحران های مختلفی مواجه بوده است، اما از زمان ورود جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات به کاخ سفید، موجی از بحران های جدید دولت را فرا گرفته است. بحران هایی که به عقیده بسیاری نتیجه حکومت ناکارآمد بایدن است و این دولت می تواند با تدابیر صحیح عمق و دامنه آن را کاهش دهد. این مقاله به تحلیل سه بحران بزرگ پیش روی بایدن و دولتش می پردازد.

تیراندازی دسته جمعی که هر روز قربانی می گیرد

تیراندازی های متوالی در مواردی مانند حمله نژادپرستانه به یک خواربارفروشی در بوفالو، نیویورک، تیراندازی در مدرسه ابتدایی در اوالد، تگزاس که منجر به کشته شدن 19 دانش آموز دبستانی و معلمان آنها شد، آخرین بحران هایی هستند که بایدن باید با آن دست و پنجه نرم کند. مبارزه برای؛ مشکلاتی که گریبان رئیس جمهور تازه منتخب را گرفته است، اما او مجدداً با محدودیت هایی در اعمال قدرت مواجه شده است تا اقدامات مؤثری انجام دهد.

بایدن در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت تکرار کرد: بس است، بس است. وی سپس از کنگره خواست به افرادی که در تیراندازی های دسته جمعی با تشدید محدودیت های حمل سلاح در کشور جان خود را از دست داده اند، احترام بگذارد. وی خواستار ممنوعیت سلاح های تهاجمی و لغو مصونیت قانونی برای تولیدکنندگان اسلحه شد. با این حال، بایدن رای لازم برای تغییر قانون را ندارد، زیرا از اکثریت دموکراتیک کمی در مجلس نمایندگان و سنا برخوردار است.

افزایش مداوم تیراندازی های دسته جمعی، مجروح شدن و مرگ کودکان هدف، نتیجه غم انگیز اما مورد انتظار تصویب قوانین اسلحه در ایالات متحده است. با افزایش خرید تسلیحات، تعداد تلفات در طول اپیدمی سلطنتی دو برابر شده است.

  اگر زنجیر چرخ نداشته باشیم چه؟

بر اساس گزارش بایگانی خشونت GVA، سازمانی که موارد خشونت با اسلحه را ردیابی می کند، تنها در پنج ماه اول سال 2022، 260 تیراندازی دسته جمعی در پنج ماه اول سال 2022 رخ داد که منجر به کشته شدن 155 کودک و مجروح شدن 323 نفر دیگر شد. مجروح هستند.

تورم در آستانه دو رقمی شدن

در ماه های اخیر، به دلیل بحران اوکراین و تاثیر آن بر اقتصاد و زنجیره تامین، ایالات متحده برخی از سخت ترین شرایط زندگی را تجربه می کند.

تورم در ایالات متحده در حال حاضر به بالاترین سطح خود در چهار دهه اخیر رسیده است و تامین نیازهای اولیه خانواده های آمریکایی مانند غذا، بنزین و اجاره بها را دشوار می کند. به گفته کارشناسان، ادامه جنگ بین روسیه و اوکراین باعث افزایش بیشتر بحران با هزینه های مواد غذایی و سوخت خواهد شد.

بایدن در یک سخنرانی هشدار داد که محاصره بنادر اوکراین توسط روسیه می تواند قیمت کالاهای اساسی مانند نان را بیشتر افزایش دهد.

بحران غذایی در ایالات متحده به حدی رسیده است که قفسه های فروشگاه ها از شیرخشک خالی است، تا جایی که به گفته گاردین، بایدن از نیروهای زمان جنگ برای سرعت بخشیدن به تولید و پرکردن قفسه ها استفاده کرده است.

بایدن در توضیح تورم فعلی در ایالات متحده گفت: “من درک می کنم که خانواده های نیازمند احتمالاً اهمیتی نمی دهند که چرا قیمت ها افزایش می یابد، آنها فقط می خواهند قیمت ها کاهش یابد.”

او نمی توانست قول کاهش تورم را بدهد، فقط هر کاری که ممکن بود برای تحقق آن انجام داد.

  کارخانه جیپ چینی تعطیل شد

آیا کاهش تعرفه های چین راهی برای مقابله با تورم است؟

رئیس جمهور به انتخابات میان دوره ای کلیدی خود در پاییز نزدیک می شود، زمانی که حزب دموکرات احتمالاً کرسی های خود را در کنگره از دست خواهد داد. او اکنون با انتخاب دشواری روبروست: حفظ تعرفه ها و سرزنش شدن به خاطر قیمت های بالا، یا تعدیل قیمت ها با تعدیل تعرفه ها، اما در عوض برای چین ضعیف به نظر می رسد.

بسیاری از اقتصاددانان و بازرگانان از بایدن خواسته اند تعرفه های تجاری را کاهش دهد تا تورم ناشی از افزایش تقاضا پس از کووید 19، بحران زنجیره تامین و جنگ اوکراین در ایالات متحده کاهش یابد.

شان جین وی، اقتصاددان ارشد سابق بانک توسعه آسیایی و استاد اقتصاد در دانشکده بین المللی دانشگاه کلمبیا، می گوید: «اگر ایالات متحده تصمیم به کاهش تعرفه ها بگیرد، به نفع چین نیست، بلکه برای کمک به ایالات متحده است. روابط به ازای هر 100 دلاری که ایالات متحده از چین خریداری می کند، حدود 40 دلار برای شرکت های قطعه سازی آمریکایی و 60 دلار برای خانواده ها هزینه می شود.

وی افزود: «حذف تعرفه ها می تواند به کاهش هزینه های تولید برای شرکت های آمریکایی و هزینه های زندگی برای خانوارها کمک کند.

کاهش تعرفه ها بر کالاهای چینی می تواند قیمت ها را در برخی زمینه ها از جمله مواد خام کاهش دهد، اما کارشناسان هشدار می دهند که این امر تورم را به سطوح مطلوب کاهش نمی دهد. در همین رابطه، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا گفت که کاهش تعرفه کالاهای چینی راهی برای مهار تورم بالا نیست.

  دستور جدید طالبان برای کشت مواد مخدر

با این حال، اقتصاددانان می گویند این بدان معنا نیست که تعرفه ها باید پابرجا بماند، زیرا این سیاست در هدف اصلی خود چندان مؤثر نبود.

بایدن آمریکا؛ به عنوان یکی از قربانیان تاج در جهان رتبه بندی شده است

تاج، که اکنون بیش از یک میلیون آمریکایی را می کشد، هشدارهایی را درباره طوفان اقتصادی و تشدید نارضایتی عمومی، از جمله در میان حامیان بایدن، مطرح کرده است. حدود دو سال پس از اولین تاج گذاری زندگی روزمره را تغییر داد، ایالات متحده به نقطه عطفی رسید که زمانی غیرقابل تصور بود. تعداد تلفات حدود یک مورد مرگ برای 327 آمریکایی یا بیشتر از کل جمعیت سانفرانسیسکو یا سیاتل است.

به گزارش رویترز، بیشتر این مرگ‌ها یا حدود 600 هزار نفر پس از روی کار آمدن بایدن در ژانویه 2021 و در بحبوحه یک موج بزرگ بیماری رخ داده است.

علاوه بر این بحران ها، مسائلی مانند مسائل زیست محیطی، تبعیض های قومی و نژادی و تغییرات در قوانین سقط جنین منجر به اعتراضات بسیاری شده است که نارضایتی بایدن را عمیق تر کرده است.

همزمان با این بحران ها، آمریکایی ها به طور فزاینده ای نسبت به اداره کشور بدبین شده و از رهبران خود در واشنگتن ناامید شده اند. از سوی دیگر، بحران کنونی به محل مناقشه بین دو طیف اصلی ایالات متحده تبدیل شده است و بایدن صراحتاً محدودیت‌ها و فقدان اختیارات قانونی خود را مقصر می‌داند، اما جمهوری‌خواهان او را به فرار از مسئولیت متهم می‌کنند.

منبع: ایرنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید