ستون اول آمریکا در لبنان کیست؟

گروه بین الملل رجانیوز:در سال‌های اخیر با افزایش قدرت مقاومت لبنان که مایه افتخار و افتخار این کشور است، مشکلات لبنانی‌ها نیز افزایش یافته است زیرا دشمنان فشارها و تحریم‌ها را بر مردم این کشور افزایش داده‌اند.

من گزارش میدم رجانیوز; همه لبنانی ها، حتی مخالفان حزب الله در این کشور، می دانند که عامل اصلی درد و رنج مردم لبنان، دولت تروریستی آمریکاست که چند سالی است لبنان را به دلیل حمایت از رژیم صهیونیستی محاصره کرده است. مشکلات بزرگی برای مردم این کشور ایجاد کرد.

تروریست های آمریکایی در چند سال گذشته با فشار بیشتر بر مردم لبنان و حتی جلوگیری از رسیدن گاز و برق به لبنان با توجه به بحران ها و چالش های عمیق در این کشور، تلاش کرده اند از رسیدن کمک ها به کشور جلوگیری کنند. رژیم صهیونیستی برای ضعیف نگه داشتن لبنان است.

هدف اصلی آمریکا در لبنان، تخریب اقتصاد و وضعیت اجتماعی این کشور از درون و فروپاشی آن است، زیرا تل آویو، واشنگتن و همه دشمنان لبنان می دانند که به هیچ وجه نمی توانند با مقاومت این کشور مقابله کنند. یک راه است و این مشکل به شکست ختم می شود وزن ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ های 2000 و 2006 در برابر حزب الله کاملاً ثابت شده است، بنابراین با محاصره همه کشورها و دامن زدن به اختلافات، وحدت ملی لبنان را هدف قرار داده اند. .

علاوه بر مشکلات ذکر شده، یک مشکل اساسی نیز لبنان را آزار می دهد و آن حضور افراد مرتبط با آمریکا و دیگر قدرت های سلطه گر در این کشور است، افرادی که به جای تامین منافع لبنان و لبنان، از دستورات پیروی می کنند. آمریکا و سایر کشورها مسلط هستند و فقط منافع آنها و منافع خودشان را تامین می کنند که سود آن عمدتاً به جیب رژیم صهیونیستی می رود.

یکی از افرادی که منافع آمریکا در لبنان را تامین می کند و رکن اول یانکی ها در این کشور محسوب می شود، ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان است که بیش از دو دهه در این سمت بوده است. در چهار سال گذشته که مشکلات اقتصادی لبنان به اوج خود رسید و سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان که اتفاقاً از نزدیکان ریاض سلامه بود، به دلیل ناتوانی در اداره لبنان و اعتراض مردم آن کشور به دست ها استعفا داد. آمریکا در تبدیل لبنان به هرج و مرج به وضوح قابل مشاهده است.

  بازگشت از بنزین ساز به واردکننده، به دلیل سوء مدیریت دولت قبل

با نگاهی به عملکرد بانک مرکزی لبنان در سال‌های اخیر متوجه می‌شویم که این بانک عمدتاً از سیاست‌های غرب و به‌ویژه آمریکا پیروی کرده است و بانک مرکزی لبنان در طول سال‌های اخیر عملاً به نهادی وابسته به موسسات خارجی تبدیل شده است. دوره ریاض سلامه.

تخلفات و فساد گسترده ریاض سلامه در بانک های لبنان، به ویژه در بانک مرکزی آن کشور، وی را بر آن داشت تا با غارت میلیون ها دلار از اموال عمومی لبنانی ها و انتقال آنها به خارج، اقتصاد لبنان را نابود کند و سپرده گذاران امید خود را از دست دادند. پولم را پس نگرفتم

پرونده فساد ریاض سلامه و نزدیکانش سال هاست که موضوع پیگرد و تحقیق در سیستم های قضایی لبنان و حتی اروپا بوده است. در حالی که دستگاه قضایی لبنان علیرغم درخواست ها و هشدارهای مکرر اقدام موثری برای رسیدگی به این پرونده و محکومیت رئیس بانک مرکزی انجام نداده است.

نفوذ ریاض سلامه و حمایت داخلی و خارجی لبنان از وی به حدی است که حتی میشل عون، رئیس جمهور سابق لبنان نیز نتوانست او را تغییر دهد. به گفته برخی منابع لبنانی، عامل اصلی مصونیت ریاض سلامه و ابقای وی در سمت ریاست بانک مرکزی لبنان، حمایت مقامات این کشور از جمله نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت موقت و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان آنها معتقدند در شرایط بحرانی لبنان نمی توان جایگزینی برای سلامه پیدا کرد.

بر اساس اسناد منتشر شده از سوی دادگاه سوئیس، مقامات قضایی این کشور مظنون هستند که ریاض سلامه و برادرش «راجه» بین سال‌های 2002 تا 2015 بیش از 300 میلیون دلار به طور غیرقانونی از بانک مرکزی لبنان سرقت کرده و در عملیات پولشویی در سوئیس مشارکت داشته‌اند. ..

  7 بیمار مبتلا به کووید 19 جان باختند

در چند سال گذشته چندین بار اسناد فساد و رسوایی ریاض سلامه از سوی منابع لبنانی و اروپایی فاش شده است، اما هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و وی همچنان بر سر کار است.

مهرماه امسال اسنادی منتشر شد که ثابت می کند «ریاض سلامه» از پول سپرده گذاران لبنانی در بانک مرکزی آن کشور اختلاس کرده و ماهیانه 30 هزار یورو به معشوق و دخترش داده است. این اسناد همچنین اتهامات اختلاس و پولشویی علیه ریاض سلامه را ثابت می کند که توسط دادگستری لبنان و نهادهای قضایی اروپایی در حال بررسی است.

بر اساس این اسناد، ریاض سلامه که به عنوان فاسدترین فرد لبنان شناخته می شود، عمدا در اداره امور بانکی لبنان سهل انگاری کرده و به حمایت قدرت های خارجی یا بهتر بگوییم آمریکا و برخی از وی اطمینان داشته است. بر این اساس ریاض سلامه به بهانه راه اندازی دفتر بانک مرکزی لبنان در پاریس، اموال سپرده گذاران لبنانی را تصاحب و به فرانسه منتقل کرد.

اسناد مذکور نشان می دهد که بانک مرکزی لبنان بیش از ده سال برای اجاره دفتری که هیچ استفاده ای از آن نداشته و این دفتر توسط شرکت «بت» خریداری شده و حدود 5 میلیون دلار بابت اجاره آن از جیب بانک مرکزی لبنان اجاره کرده است. بانک مرکزی لبنان و به عبارت دیگر سپرده گذاران لبنانی از بین رفته اند.

در سال‌های اخیر بسیاری از سپرده‌گذاران لبنانی تلاش کردند تا سپرده‌های خود را از بانک‌های لبنان خارج کنند، اما موفق نشدند و یا تنها توانستند بخش کوچکی از آنها را برداشت کنند و حتی تاکنون برخی از سپرده‌گذاران لبنانی با اسلحه وارد بانک شده‌اند. به این کشور رفته اند تا ودیعه خود را جمع کنند که نشان می دهد صبرشان تمام شده است.

یکی از نکات مهم در مورد اختلاس ریاض سلامه این است که معلوم نیست پول هایی که اختلاس کرده کجا رفته است؟

نکته مهم دیگر این است که با توجه به اسناد داخلی و خارجی موجود در خصوص اختلاس ریاض سلامه، چرا دستگاه قضایی لبنان هیچ اقدامی در خصوص دستگیری وی و بازگرداندن اموال مسروقه انجام نداده است.

  اطلاعات جدید از علت باز نشدن ایربگ در تصادف در بهبهان

تنها کاری که دستگاه قضایی لبنان در خصوص پرونده ریاض سلامه انجام داده ممنوعیت خروج وی از کشور است.

ریاض سلامه در حال حاضر دارایی های بسیاری در فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است که سیستم قضایی لبنان می تواند آنها را مصادره کند.

بر اساس آخرین اخبار، سوئیس، آلمان، فرانسه و لوکزامبورگ برخی از اموال منقول و غیرمنقول ریاض سلامه و نزدیکانش در این کشورها را مسدود کرده اند. علاوه بر این، 3 کشور اروپایی بیش از 130 میلیون دلار از دارایی های مربوط به تحقیقات پولشویی در لبنان را مسدود کرده اند که در واقع همان دارایی های متعلق به لبنانی ها است که توسط سلامه و نزدیکانش به خارج از کشور منتقل شده است.

در حال حاضر شرایط سختی از نظر اقتصادی در لبنان حاکم است و نزدیک به 70 درصد مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند. از پایان سال جاری، شهروندان لبنانی مقیم خارج از کشور حدود 7 میلیارد دلار برای بستگان خود ارسال کرده‌اند، اما بسیاری از لبنانی‌ها با فروش دارایی‌های مازاد خود مانند خودرو، امرار معاش می‌کنند.

رهبران آمریکا و رژیم صهیونیستی دقیقاً می دانند که لبنان قدرتمند است و به ویژه مقاومت آن مانع بزرگی برای تسلط آنها بر این کشور است، از این رو رهبران واشنگتن در سال های اخیر و به دلیل قدرت و سلاح های مقاومت، عقب نشینی کرده اند. شکستن تحریم‌های لبنان اعمال شد تا بتوانند با گرفتن سلاح‌هایی که تاکنون نتوانسته‌اند به هدف شوم خود دست یابند، مقاومت این کشور در برابر رژیم صهیونیستی را خلع سلاح کنند. اکنون که واشنگتن نتوانسته مقاومت لبنان را خلع سلاح کند، می خواهد با فشار اقتصادی بر مردم لبنان، اهداف ضد انسانی خود را در آن کشور پیاده کند تا خود مردم لبنان علیه مقاومت آن کشور وارد عمل شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید