سخنان تاریخی عبدالناصر همتی درباره ماهیت پنهان تورم

12741 خبر اولیه

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در دوره دوم حسن روحانی که شگفت انگیزترین دوران ریاست وی بر نهاد پولی را در تاریخ انقلاب رقم زد و در دستان محسن نورباش، مرد جهانی ایران بود. پول از سال 1978 تا زمان مرگ او در سال 2003. او گفت که آنها باید به دقت در نظر گرفته شوند و اندازه آنها.

سخنان عبدالناصر همتی و توضیحات فنی و اقتصادی مربوطه در اختیار مخاطبان محترم تحریریه اقتصاد قرار گرفت تا باب جدیدی برای بررسی ریشه مشکلات کلان اقتصادی کشور بگشاید.

همتی: هیچ محدودیتی برای چاپ پول نداشتیم. تورم از 60 درصد گذشته و همچنان ادامه دارد مگر اینکه بانک مرکزی پول جدید چاپ کند تا شاید سه سال دیگر این شکاف پر شود.[ی قلابی] حمایت و پول پیدا کنید [واقعی] بودن.

سرمقاله: هیچ یک از بانک های مرکزی دنیا محدودیتی برای چاپ پول ندارند و اصولاً پول بدون وثیقه اشتباه است و چیزی به نام پول تضمین شده وجود ندارد. پول تضمین بدهی موضوع؛ که در پول خوب که به عنوان کالای عمومی تعریف شده و مغایر با بانکداری خصوصی است و تاکنون دیده نشده است. پول بد که در کشورهای صنعتی وجود دارد که موافقان و مخالفان خود را دارد و در طول زمان نابرابری ایجاد می کند و پول وحشتناک در کشورهایی با ساختار بانکی فاسد مانند ایران ایجاد می شود. این پول به بانک ها داده می شود تا با سهامداران قدرتمند در بازار خرید دارایی شرکت کنند و بازی های پانزی و تورم بالا را اختراع کنند. 3 بازی پانزی در سال های 1397، 1399 و 1401 نمونه هایی از این نوع فساد عمیق هستند.

همتی: ما برای چاپ پول هستیم [قلابی] ما سقف نداریم یعنی قانون مجلس یا دولت سقفی برای ما تعیین نکرده است، اختیارات بانک مرکزی با سیاست اقتصادی مدیرعامل تعیین می شود.

سرمقالهاختیارات مدیرکل یا مدیرکل و ذینفعان سیاسی بر اختیارات دولت غالب است و دولت واقعی جایی است که بانک مرکزی باشد. بازار پول در ایران را می توان غیرقانونی ترین بازار پول و بدتر از کشورهایی مانند افغانستان دانست که به دلیل عملکرد مسئولانه بانک مرکزی، تورم و نوسانات ارزی پایینی دارند.

همتی: مجموع پولی که به اصطلاح چند بار چاپ کردیم 200 هزار میلیارد بود که به عنوان حمایت از این موضوع شناسایی کردیم. ما پول بلوکه شده در بدهی گاز کره جنوبی یا عراق را می پذیریم. این مقدار پول است، به اضافه اختیاراتی که ما داشتیم، مجموعاً 200 هزار میلیارد.[قلابی] باد کرده.

  آزادسازی واردات خودرو نهایی شد رانت جدید چگونه توزیع می شود؟

سرمقاله: همتی اشتباه می کند و مشکل این نیست که پول پشتوانه نداشت و تقلبی بود. آیا پول ایجاد شده توسط گردان مرکزی آمریکا، بریتانیا، ژاپن و… حمایت می شود؟ مشکل این است که پول با بخش واقعی اقتصاد مخلوط می‌شود و تورم بسیار کمی ایجاد می‌کند و بانک‌ها چک سفیدی از بانک مرکزی امضا نمی‌کنند که هر بار وام‌هایی را که می‌دهد بازپرداخت نکرده است. برو بانک مرکزی و پول جدید بگیر. بانک ها در همه کشورها ورشکست می شوند و این باعث می شود ریسک عدم واریز به مردم وجود داشته باشد و بانک نمی تواند ریسک خود را به بانک مرکزی و از کانال بانک مرکزی به مردم منتقل کند. اما در ایران هیچ بانکی ورشکست نمی شود و مانند قدیس ها بر همه چیز برتری دارد، اما به هر بهانه ای فعالان حقیقی به نام مافیا به دادگاه می روند و بدنام می شوند.

همتی: محاسباتی داشتم و انتظار داشتیم حداکثر تورم مان (تورم کل) 35 درصد باشد، اما وقتی گزارش هایی را دیدم که وزارت صمت یا مراکز اقتصاد سنجی و تحقیقاتی تورم را بالای 50 یا 60 درصد با آمار استقرایی مثلاً لوبیا اعلام کردند. الان خیلی خیلی دنبال دلایلش گشتم این اواخر فهمیدم بابا، دولت گاهی حقوق ها را دوبرابر می کند، یعنی 100 درصد افزایش می دهد! چند هزار میلیارد برای حل مشکل ریزگردها اختصاص داد. جاده بجنورد به شمال را اینقدر تکمیل کنید دریاچه ارومیه را یک میلیارد نفر زنده کنید!

سرمقالههمین ادعاهای کذب و آدرس های غلط برای شکایت از همتی در برابر ملت ایران و در برابر قانون کافی است. دولت حسن روحانی در چه سالی حقوق خود را دو برابر کرد؟ سالی وجود ندارد. در تمام هشت سال اعتدال، دستمزدها تقریباً 4.5 برابر افزایش یافته است. در حالی که هزینه های دولت 10 برابر شد. هدف رئیس کل بانک مرکزی از متهم کردن کارمندان بی‌صلاحیتی که ماهانه ۳۵۰ دلار دریافت می‌کنند، در حالی که در سال ۲۰۱۰ به آنها ماهانه ۱۳۰۰ دلار حقوق می‌گرفتند، چیست؟ راه سازی و … باعث تورم نمی شود همانطور که در آمریکا، انگلیس، آلمان، ژاپن و … تورم ایجاد نکرده است. زیرا طبق نظریه مقداری پول P*Q=M*V به بخش واقعی اقتصاد می افزاید و تعادل را حفظ می کند. این چاپ پول و تسخیر بانک ها است که قیمت ها را در سمت چپ معادله ضخیم تر می کند و به تورم کمک می کند.

  دوقلویی بی مورد که هنوز ادامه دارد / می خواهم همیشه نگران باشید!

همتیبه آقای نوباخت زنگ زدم و پرسیدم اهل کجاست، گفت از جایی. چهارشنبه رفتم سازمان برنامه و بودجه دوستان و توضیح خواستم آقای نوبخت یادش رفته بود تلفنی چی گفتم دیدم این 6 ماه نفت اینقدر درآمد داشت. او یک رقم نجومی گفت. پرسیدم الان چقدر نفت (چند بشکه) فروخته ای؟ چند نفر گفتند رند است، من گفتم آنقدر نفت که قیمتش اینقدر رسوا نمی شود، خیلی مفتضح است. روز گذشته در جلسه هیئت دولت با مهندس زنگنه ملاقات کردم. بعد گفت شوخی کردم بازم خندید دکتر جان از اصول دین می پرسی؟ من خودم دقیقا نمی دانم چقدر نفت می فروشیم و چقدر می فروشیم. و از هم جدا شدیم من رفتم حساب کردم و دیدم این ارقامی که آقای نوباخت به طرح دادند به هیچ حسابی نمی خورد. یاد صحبت های آقای آذری جهرمی افتادم که در تشییع جنازه مادر دکتر هانیگی به من گفت به دکتر روحانی بگو برو، نمی دانم چه شد، آقای جهرمی به من گفت به دکتر روحانی بگو برو. من متوجه شدم که آقای روحانی گفته است که آقای نوبخت گفته است که من به وزارتخانه یا هر سازمان دولتی هر چقدر که می‌خواهد اعتبار بدهد، چه این ارقام مورد حمایت بانک مرکزی باشد و چه نباشد، داده یا مجوز داده یا خواسته است.

سرمقاله: این شیرین زبان ها را باید رها کرد و ارزش هزینه دادن را نداشت.

همتی: یک روز که آقای نوبخت برای پروژه ای رقم بالایی دادند، نامه ای با توضیحات یکی از معاونان به من رسید که نوشته بود ما اینقدر پول نداریم. من همچنین این سند را روی نقشه گذاشتم تا بعداً با آقای نوباخت صحبت کنم. دو سه روز بعد خود رئیس جمهور (روحانی) زنگ زد؛ بدون مقدمه و تبریک گفت چرا هزینه این پروژه را ندادید؟ گفتم کجا بدهم؟ گفت با دادن رقمی در جایی که وجود ندارد، این رقم را مستند کنید، یک میلیارد داده شده، با بقیه کار نکنید… وام های بی شماری فرستادند و اعطا کردند و تمام شد که باید تهیه و ارسال می شد. بعد. شاید هرگز نفرستادند و من دیگر رئیس نبودم.

  هیئت نگهبان اساسنامه صندوق ملی مسکن را تصویب کرد

سرمقاله: این یک جمله تاریخی است. به عبارت دیگر، شیخ حسن روحانی می داند حسابداری نظام بانکی و پول اعتباری چیست و کاملاً موجه است که یک شهربازی چگونه است. تورم در 4 سال گذشته گزینه نهایی دولت دوازدهم بوده است، همانطور که تورم در 44 سال اخیر گزینه نهایی اقتصاد و بانکداری ایران بوده است. شیخ حسن گفت پول را بده و سند (روی حساب بدهی) بنویس و پول را بده و برو. یعنی پول درآوردن و مستندسازی آن، بدهکار بودیم. این رویکرد مشترک همه بانک های مرکزی جهان است که از قرن هجدهم بر اقتصاد سیاسی بین المللی مسلط بوده است. آنها همین کار را در فیلم Dumb & Dumber انجام دادند و میلیون ها دلار خرج کردند و اتاقی پر از رسید را ترک کردند.

صحبت های همتی این را نشان می دهد پول وحشتناک در سطح وسیعی ایجاد شد و به دلیل بقای همین سیاست در بانک مرکزی، دولت آیت الله رئیسی نمی تواند تورم را کنترل کند و بهتر است فریب نخوریم و امیدوار نباشیم. غریبه وارد بانک مرکزی نمی شود و روی همان پاشنه قبل می چرخد.

بانک‌ها به هیچ وجه به دلیل تخطی‌ناپذیری اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران ورشکسته نمی‌شوند و بدون ترس از تخریب پایه‌های اقتصاد و اخلاق با تورم بالا، همه خطرات را متوجه مردم می‌کنند. آنها مشغول تورم بالا هستند. در این کلان سیستم، برای مقصر دانستن شخص ثالث مفقود شده، گاه به کارآفرینان و فعالان صنعتی که کل دارایی آنها برای کسب درآمد از بانک های خصوصی در چند روز (حدود 4000 میلیارد تن در روز) کافی نیست، برچسب مافیایی می زنند و به دادگاه می روند. توبه می کنند و هیچ قدمی برای صنعتی شدن کشور بر نمی دارند.

مصاحبه همتی تاریخی بود! اما کسی اهمیتی نداد!

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید