سردرگمی برخی از صنایع با خارجی ها منجر به غفلت از دانش اولیه شده است

9928 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، امیررضا واعظ آشتیانی با بیان اینکه محصولات دانش بنیان هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت مقرون به صرفه تر از نمونه های خارجی است، گفت: دلیل استفاده نکردن از برخی صنایع بدبینی آنها به دولت و دولت است. دلیل این امر نیز منافع برخی گروه ها، باندها و منافع در این صنایع است. برخی از صنایع با دعوای خود با خارجی ها و پورسانت هایی که دریافت می کنند، تمایل دارند اصول اولیه را نادیده بگیرند. زمانی که محصول توسط شرکت ها بر اساس دانشی که از نظر کیفیت و عملکرد بسیار خوب است تولید می شود، مشکلات بسیار مشابهی داشته ایم، اما محصولات مشابه خارجی با کیفیت پایین تر و قیمت پایین تر توسط صنایع خریداری می شود.

وی ادامه داد: این گروه ها و باندها به صورت هماهنگ در این کارخانه ها فعالیت می کنند یعنی هم کنترل کیفی کارخانجات و هم بازرگانی در این موضوع دخیل هستند. در واقع، آنها رشته های مرتبط با یکدیگر هستند که باعث می شوند منافع شخصی خود را بر منافع گروهی و سازمانی ترجیح دهند.

واعظ آشتیانی تصریح کرد: برخی از این شرکت ها به همین ترتیب راه را بر دانش مبانی بسته اند. مشکل اینجاست که نظارت یک حلقه مفقوده در کشور ماست. نظارت و کنترل داخلی و خارجی ضعیف است و هرکسی که ممکن است با آن مخالفت کند با عناوین مختلف حذف می شود تا فرد و افراد نتوانند اطلاعات را به مراجع نظارتی ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع پیچیده‌ای است و این رانت‌ها و پورسانت‌ها به پتروشیمی‌ها، لوازم خانگی محدود نمی‌شود و این کثیفی در صنایع مختلف وجود دارد، بنابراین دانش بنیان‌ها رها شده و حتی کسانی که در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند با چالش مواجه می‌شوند. و شما به نوعی ناامید هستید.

  هدف چین دور زدن ایران نیست، بلکه ورود به حیاط خلوت آمریکاست

معاون سابق وزیر صمت گفت: بحث نظارت بسیار حائز اهمیت است و انتخاب افراد شایسته در شرکت ها و صنایع متعلق به دولت یا مرتبط با دولت بسیار حائز اهمیت است. نکته دیگری که برای حل این مشکل باید به آن توجه کنیم، حمایت از تولید داخلی است، گفت: باید فرهنگ سازی شود، تا زمانی که این حادثه حمایت از دانش بنیان در کشور به فرهنگ و ایمان تبدیل نشود راه به جایی نمی بریم. مسئولین باید باور داشته باشند که ما به خودکفایی خواهیم رسید و برای استفاده بهینه از ظرفیت داخلی و نخبگان و استفاده بهینه از منابع و ظرفیت های مختلف تلاش کنیم، یعنی برای حرکت به سمت استفاده صحیح به مدیران مدبر نیاز داریم. محصولات دانش بنیان که مبتنی بر دانش روز دنیا هستند و به سمت محصولات با کیفیت و رقابتی حرکت می کنند.

واعظ آشتیانی گفت: امروز کشور ما نیاز به تولید علم دارد. تولید دانش بسیار سودآور است. امسال مدیریت بر تولید دانش بنیان متمرکز شده است و مسئولان باید به این موضوع گوش دهند.» در نهایت این منجر به فناوری می شود که اگر آن را در اختیار مصرف کننده قرار دهیم، درآمد بیشتری ایجاد می کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید