سرقت نفت از امارات و عربستان از یمن

غارت چند صد هزار بشکه نفت خام توسط نفتکش های سعودی و اماراتی به مناسبت آتش بس سازمان ملل، مقامات صنعا را نسبت به تمدید صلح موقت بی میل کرده است.

به گزارش خبرگزاری صبا، در آخرین کمین عربستان و امارات علیه نفت و گاز یمن، یک نفتکش اماراتی 400 هزار بشکه نفت خام به ارزش بیش از 43 میلیون و 640 هزار دلار از بندر رزم در استان شبوه استخراج کرد. یک مقام یمنی به رسانه ها گفت: توقف دو هفته ای سرقت یک محموله عظیم پس از سرقت بیش از دو میلیون بشکه نفت خام به ارزش تقریبی 270 میلیون دلار از بندر الشهار در استان حضرموت یمن نشان می دهد که سرقت ها سازماندهی شده است. این مقام یمنی از جامعه جهانی و سازمان های بین المللی خواست تا برای جلوگیری از غارت ثروت مردم یمن توسط دولت موذی اقدام کنند.

محمد طاهر انام، مشاور شورای عالی سیاسی یمن با اشاره به سوء استفاده امارات و ائتلاف سعودی گفت: به زودی صبر رهبران یمن با استثمار سران ائتلاف سعودی و سرقت نفت و گاز یمن از آنها لبریز خواهد شد. امارات، آتش بس این سرقت ها توسط کشتی های سرگردان در سواحل استان شبوه و شرکت های مستقر در استان های حضرموت و جف یمن با عربستان سعودی انجام شد.

در همین حال العالم به نقل از معاون وزیر خارجه یمن اعلام کرد که تمدید آتش بس غیرمنتظره است. حسین العزی با انتقاد از عدم پایبندی ائتلاف سعودی به شرایط آتش بس، خاطرنشان کرد: ساعت را به 30 دقیقه کاهش می دهد، خیر. حقیقت این است که امروز هر صاحب اسلحه در یمن متقاعد شده است که کشورهای حوزه خلیج فارس و غرب به عمد یمن را تحقیر و توهین می کنند و این بی شک تحریک آمیز و هزینه بر است. بنابراین بعید است که آتش طولانی شود.

  سیاست زایمان مستلزم شرایط طولانی مدت برای خانواده ها است

این در حالی است که آتش بس در یمن از 13 آوریل به امید پایان دادن به درگیری و محاصره هفت ساله آغاز شد و با وجود نقض مکرر ائتلاف متجاوز، در 12 ژوئن برای دو ماه دیگر تمدید شد.

سرقت با چراغ سبز دولت انجام نمی شود

اما آنچه عربستان و امارات را در نتیجه آتش بس به دستور سازمان ملل در غارت منابع انرژی یمن وحشیانه تر کرده است، تصویب توافقی است که توسط معین عبدالملک، نخست وزیر خودخوانده عربستان سعودی به دست آمده است. ائتلاف امارات برای تجاوز، پایان ژوئن. پدر زیرا بر اساس مفاد این قرارداد، بخش سوخت یمن به عربستان واگذار شده است. او همچنین در اواسط آوریل با خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان دیدار کرد تا در مورد صلح و امنیت در یمن با دولتی که طی نزدیک به هفت سال هزاران کودک و غیرنظامی را کشته و یمن را در یک بحران انسانی شدید فرو برد، مذاکره کند. این برای جهان بی سابقه است.

تشدید بحران غذایی با کاهش سهم یمن

در حالی که جنگ تحمیلی بر مردم یمن تعداد گرسنگان این کشور را به میلیون ها نفر رساند، رویترز به نقل از برنامه جهانی غذا نوشت که وضعیت برای یمنی ها بحرانی تر است. زیرا بحران اقتصادی، تورم جهانی و جنگ بین اوکراین و روسیه سهمیه یمن را به شدت کاهش خواهد داد. اگرچه ماهانه 13 میلیون نفر را در یمن غذا می دهد، اما مجبور شده تا 25 درصد ظرفیت خود را کاهش دهد. این سازمان در یک پست توییتری اعلام کرد: اکنون باید این حمایت را توسط 5 میلیون نفر به کمتر از 50 درصد نیازهای روزانه و 8 میلیون دیگر تا حدود 25 درصد از نیازهای روزانه خود کاهش دهیم. از سوی دیگر، فعالیت های پایداری، معیشت و برنامه های تغذیه مدارس برای 4 میلیون نفر متوقف می شود و کمک ها تنها برای 1.8 میلیون نفر در دسترس خواهد بود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

انتظار می رود این طرح تعداد افرادی را که در آستانه قحطی در یمن زندگی می کنند از حدود 5 میلیون نفر در نیمه دوم سال 2022 به هفت میلیون نفر افزایش دهد.

انتقال بایدن به عربستان سعودی

زمانی که جو بایدن در ژانویه 2020 وارد کاخ سفید شد، از عربستان سعودی با عباراتی مانند “دولتی که کودکان را می کشد” انتقاد کرد و حتی تهدید کرد تا زمانی که تجاوز در یمن وجود داشته باشد، فروش تسلیحات به سعودی ها را قطع خواهد کرد. اما با گذشت بیش از یک سال، دیگر تنها اظهارات ضد سعودی نیست که رئیس جمهور آمریکا در آستانه سفر خود به عربستان ظاهراً موضع خود را در قبال جنگ علیه یمن تغییر داده و از رهبران سعودی به عنوان رهبران شجاع تمجید کرده است. خواندم. در عین حال کارشناسان فارین پالیسی معتقدند این سفر اگرچه برای موقعیت آمریکا در منطقه مهم است، اما در صورت عدم تمدید آتش بس دشوار خواهد بود. مقامات صنعا به این موضوع خوشبین نیستند و محمد النعیمی، یکی از اعضای شورای عالی سیاسی یمن به المسیره گفت: سفر نزدیک رئیس جمهور آمریکا به غرب آسیا پیام جنگ برای منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید