سرمایه گذاری امارات در ایران

11365 خبر اولیه

به گزارش تحریریه به نقل از اتاق ایران و امارات، علیرضا پیمان پاک در جلسه دبیرخانه گفتگوی دولت و خصوصی اتاق بازرگانی ایران از اعزام رایزن اقتصادی به امارات در سال آینده خبر داد و برای سال آینده در حال اعزام به امارات هستیم. تلاش برای اعزام مشاوران اقتصادی به 30 کشور از جمله امارات.

وی افزود: رایزن اقتصادی به تنهایی نمی تواند جهش جدیدی برای توسعه صادرات ایجاد کند، بلکه تمرکز ویژه ما بر بخش خصوصی است. در تلاش هستیم تا بر اساس استانداردها و استانداردهای بین المللی برای مشاوران اقتصادی و مراکز تجاری ساخته شده در کشورهای مختلف استانداردی تعیین کنیم، «آنها را تعریف و ارزیابی کنید که بر اساس آن دسته بندی و ارزیابی شوند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به سفر اخیر خود به امارات برای حمایت از تجار و فعالان اقتصادی گفت: در این سفر مذاکراتی با شرکت های بزرگ برای رسیدگی به مسائل کشتیرانی و مبادلات مالی داشتیم که نتایج آن خواهد بود. به زودی اعلام شد.»

وی گفت: در چند ماه گذشته با تعاملات انجام شده توانسته ایم 300 میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذاران اماراتی جذب کنیم که در 4 تا 5 ماه آینده سود خواهند کرد.

پیمان پک افزود: موضوع اصلی مشاور اقتصادی انتخاب درست مردم است و از آذرماه در حال انتخاب افراد هستیم و هیچ توصیه ای در این زمینه نمی پذیریم.

وی در پاسخ به این سوال که این رایزن اقتصادی چه زمانی در امارات مستقر می شود، گفت: با توجه به اعتباری که برای اعزام مستشاران اقتصادی در سال 1401 در نظر گرفته شده است، از ابتدای سال می توانیم رایزن اقتصادی را در امارات مستقر کنیم، اما در حال حاضر در شرایط کنونی قرار نداریم. عجله کنید.» ما این کار را انجام می دهیم چون انتخاب فرد کارآمد برای ما مهمتر است، نیازمند مشاوره اقتصادی از بازرگانانی هستیم که با مشکلات و دغدغه های تجار آشنا باشند و بتوانند در این زمینه به فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و صادرکنندگان کمک کنند.

  آزادی دستگیرشدگانی که مرتکب جنایت سنگین نشده اند/تحمل قاطعانه و صفر با مبارزان/ دادن لقب "شهید" به قربانیان بی گناه

5 مشکل در حوزه تجارت با امارات

محسن عامری مدیر دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و خصوصی در ابتدای این نشست با اشاره به حجم 15 میلیاردی مبادلات تجاری دو کشور گفت: حداقل پنج نقص یا مشکل در تجارت با ایران وجود دارد. امارات متحده عربی که قصد داریم در یک گفتگوی تعاملی با مقامات دولتی و فعالان بخش خصوصی برای رسیدگی به آنها بحث کنیم.

وی افزود: بررسی و ارائه راهکار برای این مشکلات زمینه را برای توسعه صادرات و تجارت با امارات فراهم می کند، هرچند موانع دیگر باعث کندی توسعه تجارت می شود.

امیری افزود: نبود مشاور بازرگانی از سال 94، مشکلات حمل و نقل سنتی و لجستیک، مشکل مبادلات مالی که در سایر کشورها نیز صادق است، عدم استفاده از ظرفیت های تجاری برای توسعه صادرات که امیدواریم با رفع این مشکلات برطرف شود. تأسیس مرکز تجارت ایرانی».

هدف آموزش کشاورزان بر اساس استانداردهای خارجی است

عرفان شاکری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات گفت: نیازمند مشاوره اقتصادی از سوی بازرگانانی هستیم که از مشکلات و دغدغه های تجار آگاه باشند و بتوانند در این زمینه به فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان کمک کنند.

وی افزود: جهاد کشاورزی می تواند استانداردهای بهداشتی کشورهای مقصد کشاورزان را تبیین کند تا صادرات محصولات کشاورزی مشکلات کمتری داشته باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات با اعلام آمادگی برای همکاری و طرح موضوع صادرکنندگان به امارات گفت: در این راه می توان از همه فرصت های اتاق ایران و اتاق ایران استفاده کرد.

شاکری افزود: به نام حمایت از تولید داخلی در بخش کوچک صنعتی نباید عاملی در غفلت از ظرفیت تولید انبوه و صادرات محصولات کشاورزی باشد. استدلال می شود که صادرات محصولات کشاورزی به تعداد زیادی کانتینر یخچالی نیاز دارد، در حالی که تولید داخلی پاسخگوی نیازهای صادراتی و ظرفیت سازی ما نیست.

  ناشنوایان فوتسال ایران در فینال جام جهانی

وی یادآور شد: نبود کانتینر و حمل و نقل مطابق با روش سنتی و توسعه صادرات نخواهد بود و در شأن کشور نیست، اما از سوی دیگر عاملی برای هدر رفت بیشتر محصولات کشاورزی در هنگام صادرات به کشورهای مقصد است. فوراً راه حلی ارائه دهید..

وی درباره مشکل توقف «کراس کارکنان» و تعویض کانتینرها و محموله های ارسالی به بنادر و فرودگاه های امارات افزود: انتظار داریم وزارت راه و شهرسازی و وزیر در این زمینه برنامه ریزی کنند نه اینکه زیاد بخوابند. در بنادر امارات باید به کالاها توجه شود چرا که تاخیر تا 15 روز نه تنها به موقع به دست کارخانه ها و تولیدکنندگان نمی رسد، بلکه قیمت ناشی از آن روی قیمت کالا نیز تاثیرگذار است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید