سرنوشت نوروز در ششمین قله تاج شام خورد

طبق اعلام ستاد مرکزی کرونا، شرکت‌های مسافرتی باید از سامانه فروش بلیت نوروزی وزارت کشور در خصوص واکسیناسیون مسافران اطلاع‌رسانی کنند.

به گزارش رجانیوس به نقل از میزان، شرکت های حمل و نقل با وجود پیش بینی اوج تاج در اسفند ماه و احتمال اعمال محدودیت های مسافرتی اقدام به فروش بلیت نوروزی کرده اند. در دو سال گذشته زیان شرکت های حمل و نقل به دلیل لغو سفرها افزایش یافته و در نتیجه زمان زیادی برای جبران هزینه بلیط سفر به طول انجامیده است.

اقتصاد جهانی در دو سال گذشته به شدت تحت تأثیر اپیدمی کرون قرار گرفته است. یکی از بخش هایی که در برابر اپیدمی کرون آسیب پذیرتر است، شرکت های حمل و نقل مسافر جهانی هستند. در ایران، بخش‌های مختلف حمل‌ونقل مسافر در دو سال گذشته با کاهش تقاضا مواجه شده‌اند. با واکسیناسیون بیشتر و آلودگی کمتر، شرکت های مسافربری امیدوار بودند با افزایش فروش بلیت در نوروز امسال بخشی از ضررهای دو سال گذشته را جبران کنند، اما با شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در نیمه دوم اسفند. اپیدمی تاج در ششمین پیک کشور رخ خواهد داد. با این حال پیش بینی فروش بلیت مسافران نوروزی آغاز شده است.

خرید بلیط فقط با کارت واکسن

شرط اصلی ستاد کرونا برای فروش بلیت نوروزی شرکت‌های حمل‌ونقل مسافر، فروش بلیت فقط با ارائه کارت واکسن تزریقی دو دوز است.

محمد رجبی، رئیس انجمن صنفی شرکت‌های مسافری راه‌آهن درباره شرایط سفر به نوروز و بلیت‌فروشی گفت: بر اساس مصوبه ستاد کرونا، شرکت‌های مسافرتی باید به سامانه فروش بلیت وزارت کشور مراجعه کنند. این سامانه به سامانه های وزارت بهداشت متصل است. به این ترتیب، هرکسی که واکسینه نشده باشد، نمی تواند بلیط بخرد. مکانیزم های کنترل نرم افزاری و سخت افزاری برای کاهش خطرات سفر ارائه شده است. متقاضیان بلیط باید دو دوز از واکسن را دریافت کرده باشند. توصیه ما به متقاضیانی که به صورت خانوادگی سفر می کنند و بلیت دریافت می کنند این است که تمامی اعضای خانواده واکسینه شده و یا نتوانند بلیط دریافت کنند.

  صنعت نفت و گاز ایران در آستانه سقوط است

رجبی افزود: نگرانی سفر به نوروز نداریم و طبق اعلام ستاد کرونا، رعایت دستورالعمل ها در حوزه ریلی رضایت بخش است. پروتکل جدیدی از ستاد کرونا به ما اعلام نشده است. بر اساس اعلام شرکت راه آهن، فروش اولیه بلیت قطارهای مسافری که از 20 بهمن ماه در سراسر کشور آغاز می شود، تا 24 اسفندماه ادامه دارد.

ضرر 2 تریلیون

رئیس انجمن صنفی شرکت‌های مسافری راه‌آهن گفت: شرکت‌های مسافربری راه‌آهن 2 هزار میلیارد تن از فوران تاج را از دست داده‌اند و خسارت تاج جبران نشده است.

به گفته رجبی، ستاد کرونا برای پرداخت هزینه شرکت‌های مسافربری راه‌آهن تامین اعتبار کرد که تنها ۴۵ درصد آن وصول شد. دفتر مرکزی با پرداخت 940 میلیارد تن تجهیزات موافقت کرده که تاکنون 450 میلیارد تن آن توسط بانک ها پرداخت شده است. برخی شرکت های مسافربری و واگن سازی هنوز وام دریافت نکرده اند. مشکل ما این است که روند تحویل برخی کالاهای ضروری با توجه به واردات آنها کند می شود و عدم پرداخت تجهیزات این مشکلات را چند برابر کرده است. آثار تاج حداقل برای چندین سال بر روی بدنه شرکت ها باقی می ماند.

تعمیر واگن

رئیس انجمن صنفی شرکت های مسافری راه آهن همچنین به فرسودگی ناوگان در این بخش اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل وضعیت مالی شرکت ها برخی اقلام خریداری شده هنوز به دست ما نرسیده است، اما تلاش ما بهبود و نوسازی است. واگن‌های نوروزی «واگن‌های قدیمی برای نگهداری، تعمیر و ارتقاء هزینه بالایی دارند.

رجبی افزود: هزینه تعمیر و نوسازی هر واگن 6 میلیارد تن است. این تعمیرات ظاهر قطارها و خدمات آنها را برای رضایت مسافران بهبود می بخشد. تلاش این شرکت ها برای ارتقای 60 خودرو قبل از عید نوروز است.

وی با اشاره به آغاز بلیت فروشی گفت: از 24 اسفند تا 15 فروردین ماه نوروز است. البته با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان در 13 فروردین، احتمال بازگشت مسافران زودتر از ساعت پیک وجود دارد. به همین دلیل پیش بینی های لازم برای این موضوع انجام شده است. استقبال از خرید بلیط نوروزی تحت الشعاع تاج قرار نمی گیرد و انتظار داریم 80 درصد بلیت ها فروخته شود. یک میلیون و 300 هزار صندلی برای سفره های نوروزی در نظر گرفته شده است که معمولا 60 درصد ظرفیت را پر می کند. با توجه به اینکه در ایام نوروز معمولاً ناوگان به ازای هر مسافر کمتر یا حتی خالی است، در سال های گذشته برای جبران قیمت یک صندلی خالی 25 درصد افزایش قیمت بلیت اعمال می شد، اما امسال دولت اجازه این افزایش را نداد. قیمت بلیط و قیمت بلیت برابر است.

  لبخند سفارتخانه های خارجی به مدیران اقتصادی دولت!

وی افزود: در سال های 99 و 1400 افزایش حقوق داشتیم. منابع ما از فروش بلیت است که انگیزه سرمایه گذاری در این صنعت را از بین نبرد. اقتصاد بخش ریلی مسافری تحت تأثیر تاج و تخت است و ما نگران هستیم که به دلیل افزایش هزینه ها نتوانیم ارتقاء دهیم.

اتوبوس آماده است

حمل و نقل جاده ای و اتوبوس همیشه بیشترین حمل و نقل را در بین سایر روش های حمل و نقل دارند. این بخش نیز طی دو سال گذشته با کاهش تقاضا مواجه بوده است. برای نوروز امسال نیز شرکت های اتوبوسرانی اعلام کردند بلیت اتوبوس های نوروزی فقط با کارت واکسن فروخته می شود.

داریوش باگرجوان، مدیرعامل سازمان حمل و نقل جاده ای در این خصوص گفت: شرکت های حمل و نقل به جز کسانی که واکسن یا تست PCR آنها منفی بوده، بلیت صادر نمی کنند.

باقرجوان در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه در حال حاضر تعداد اتوبوس های بین شهری 80 درصد ظرفیت است، تاکید کرد: اگر اتوبوسرانی در وسط مسیر مسافربری تردد کنند، تعداد مسافران بین شهری نباید بیش از 80 درصد ظرفیت باشد. از اتوبوس..

غذای دریایی

از سوی دیگر بلاتکلیفی طرح تسهیل سفرهای دریایی در نوروز 1401 تکمیل کننده این ادعاست که هنوز چشم اندازی برای سفر با نوروز 1401 وجود ندارد. تسهیل سفرهای دریایی در نوروز 1401 منوط به تصویب و ابلاغ ستاد ملی ولیعهد است. .

مسافرت هوایی

مسئولان شرکت های هواپیمایی همچنین اعلام کردند که ایرلاین ها طی یک تا دو ماه آینده بلیت های خود را فروخته اند و فروش بلیت هواپیما برای شب های نوروزی عملا آغاز شده است. تجربه نوروز 99 نشان می دهد که با توزیع تاج و لغو سفرهای نوروزی، استرداد بلیت مسافران ماه ها به طول انجامید و هزینه ها به طور کامل پرداخت نشد و درصدی از آنها توسط شرکت ها پرداخت نشد. بیم آن می رود که با پیش فروش بلیت هواپیما و احتمال لغو پروازهای نوروزی، بازگشت بهای بلیت دوباره با مشکلاتی همراه شود.

  فدرال رزرو بازار نقره را شوکه کرد

قیمت مثل قبل

مقسود اسدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با فارس، درباره برنامه سفرهای هوایی نوروزی گفت: برنامه سفر نوروزی از روزهای پایانی اسفند ماه سال 1400 آغاز شد و تا پانزدهم فروردین 1401 ادامه داشت. اینکه اکثر ایرلاین ها برنامه پروازی خود را پس از 6 ماه تعطیل می کنند و برنامه پروازی نیمه دوم سال از آبان ماه امسال آغاز می شود، بنابراین تا اردیبهشت 1401 امکان تهیه بلیت برای مسافران وجود دارد. به همین دلیل بلیط نوروزی ارائه می شود.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از تحویل بلیت های سفر نوروزی بدون افزایش قیمت خبر داد و گفت: بلیت ها بدون افزایش قیمت نسبت به قیمت های روز و در چارچوب تعرفه های تعیین شده مصوب 13 آذرماه 1400 ارائه می شود و مسافران باید به قبل از خرید بلیط دقت کنید به تعرفه ها نگاه کنید. به نظر می رسد حمل و نقل هوایی مقدمات لازم را برای سفر به نوروز فراهم کرده و حتی با تاکید بر عدم افزایش قیمت بلیت نوروزی در سال 1401، تلاش می کند مسافران بیشتری را از بازار مسافران نوروزی 1401 جذب کند.

محدودیت های ترافیکی

با این حال، اگرچه شبکه حمل و نقل کشور هنوز پابرجا بود یا عدم سفر به نوروز سال 1401 تمام نشده بود، احمد واحدی وزیر کشور گفت: «اگر پروتکل ها رعایت شود و بتوانیم از قله ششم تاج عبور کنیم، مشکلی وجود دارد. دلیل محدود کردن “شام ممنوع در نوروز”.

دیدگاهتان را بنویسید