سفر اسد به تهران نتیجه داد/ دو نفتکش ایرانی در سواحل سوریه پهلو گرفتند

گروه بین الملل – رجانیوز: روزنامه الوطن سوریه به نقل از منابع آگاه نوشت دو نفتکش ایرانی روز گذشته (دوشنبه 23 خرداد) در سواحل سوریه پهلو گرفتند و نوشت که این اولین نشانه از فعال شدن خط اعتباری جدید بین ایران و سوریه است.

به گزارش رجانیوس به نقل از فارس، این روزنامه به نقل از منابع آگاه در تهران نوشت که ورود نفتکش ها به طور طبیعی طبق برنامه های مشخص شده و بدون تاخیر ادامه خواهد داشت.

به گفته این منابع، دلیل تاخیر در ورود نفتکش های ایرانی به آب های سوریه در ماه های اخیر به دلیل اصلاحات در سازوکار خط اعتباری بین دو کشور پس از تشکیل دولت جدید در ایران است. تسریع در فعال‌سازی توافق‌ها یکی از موضوعات مورد بحث بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در سفر اخیرش به تهران بود که به حل توافق فنی و تسریع در عرضه نفت به هر دو نفتکش که دیروز وارد شدند، کمک کرد. اولین ثمره این سفر این است که شاهد همکاری های اقتصادی بیشتر دو کشور خواهیم بود.

الوطن به نقل از یک منبع آگاه در وزارت نفت اعلام کرد که سوریه از فردا چهارشنبه به دلیل ورود دو نفتکش حامل نزدیک به دو میلیون تن نفت خام، شاهد گشایش هایی در زمینه مشتقات نفتی از جمله بنزین خواهد بود. پالایشگاه بانیاس آغاز تخلیه بارهای مشخص شده است. نفت کوره خواهد بود.

این منبع افزود که فرآیند پالایش فورا آغاز می شود و مقادیر مورد نیاز فرآورده های نفتی به طور مداوم در تمام استان های سوریه توزیع می شود که به کاهش تنگناها در این مواد کمک می کند.

  صادرات بزرگ گوسفند زنده به عراق!

سوریه در ده روز گذشته به دلیل کمبود فرآورده های نفتی به ویژه نفت کوره که حمل و نقل داخلی را در نتیجه تاخیر در واردات مختل کرده است، با مشکلاتی مواجه بوده است. همچنین انتظار می رود وضعیت تولید برق و مشکلات کمبود بنزین بهبود یابد.

مهدی سبحانی سفیر ایران در سوریه هفته گذشته در جریان بازدید از روزنامه الوطن بر اهمیت سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به تهران در شرایط کنونی و با توجه به رویدادهای منطقه ای و بین المللی تاکید کرد. وی با اشاره به تقویت همکاری های راهبردی بین دو کشور و توسعه آن به ویژه در سطح اقتصادی، گفت: به زودی شاهد دستاوردهای این سفر در روابط دو کشور خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید