سفر پوتین به ایران موفقیت آمیز بود/ تهران امروز تجربه ای دارد که مسکو به آن نیاز دارد/ این تجربه به نحوه دور زدن تحریم ها مربوط می شود

گروه بین الملل رجانیوز: مجله آمریکایی فارین پالیسی امروز در گزارشی نتایج سفر جو بایدن به خاورمیانه را زیر سوال برد و نوشت: سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به کشورهای خاورمیانه موفقیت آمیزتر از سفر بایدن بود.

در ادامه این گزارش آمده است: سفر روسای جمهور آمریکا و روسیه به خاورمیانه نشان داد که کشورهای این منطقه از دیدگاه روسیه برای تشکیل دنیای چندقطبی حمایت می کنند.

فارین پالیسی در ادامه نوشت: سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه موفقیت چندانی به همراه نداشت و نتایج این سفر بسیار ناچیز بود. پس از آن سفر مشخص شد که دو بازیگر منطقه ای به ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حاضر به چشم پوشی از روابط با روسیه و چین نیستند. از سوی دیگر، در شرایط کنونی روسیه با کشورهای منطقه خاورمیانه که تقریباً همگی شرکای آمریکا هستند، در زمینه قیمت‌گذاری در بازار جهانی سوخت و تشکیل دنیای چندقطبی اهداف مشترکی دارد.

1401050119362172325725114 خبر اولیه

این مجله آمریکایی در ادامه به شکست بایدن در مجبور کردن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به افزایش تولید نفت این کشور اشاره کرد و نوشت: در شرایط کنونی، سعودی ها نسبت به قیمت جهانی نفت و این موضوع آن را به روسیه نزدیکتر می کنند. از حضور در کنار ایالات متحده ناشی می شود.او از نظر امنیت منطقه ای برای آنها اهمیت بیشتری دارد.

فارین پالیسی در ادامه ولادیمیر پوتین را بازیگری ماهر در خاورمیانه توصیف کرد و نوشت: سفر پوتین به تهران نشان داد که او شرکای مایل به همکاری در منطقه دارد.

  حمایت آمریکا از روسیه برای توافق ایران و عربستان

در بخشی دیگر از این مقاله آمده است: این سه شریک پس از جنگ در اوکراین به یکدیگر نزدیک شده اند، تهران امروز تجربه ای را دارد که مسکو به آن نیاز دارد، این تجربه دقیقا به نحوه دور زدن تحریم های غرب مربوط می شود.

فارین پالیسی در ادامه استدلال می کند که ایرانی ها در زمینه تولید تسلیحات پیشرفته راه طولانی را پیموده اند و مسکو می تواند از این تسلیحات از جمله پهپادها برای مقابله با سلاح های پیشرفته ای که غربی ها در اختیار اوکراین قرار داده اند استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید