سلاح خطرناک خشونت آمریکا در خیابان های تهران چیست؟

گروه بین الملل _ رجانیوز: تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه وزارت دفاع آمریکا با استفاده از ربات ها و ربات ها و خلق شخصیت های دروغین در فضای مجازی فضای فکری و روانی مردم ایران را دستکاری می کند.

به گزارش رجانیوز، «کیت کلارنبرگ» روزنامه نگار انگلیسی تحقیقی با انتشار گزارشی با عنوان «رمزگشایی جنگ آنلاین پنتاگون علیه ایران» نوشت که ناآرامی های اخیر در ایران از بیرون تحریک و مهندسی شده است و با استناد به تحقیقات جدید، استدلال می کند که چگونه «فشار یک دکمه در آمریکا باعث خشونت در خیابان های تهران می شود.

این گزارش در سایت «گهواره» منتشر شده است که در زیر ترجمه شده است:

ناآرامی های اجتماعی اخیر در ایران در واکنش به مرگ «مهسا امینی» جنگ پنهانی (علیه ایران) مورد حمایت غرب را آشکار می کند که چندین جبهه را در بر می گیرد.

تنها چند روز پس از آغاز شورش ها و اعتراضات در 16 سپتامبر، واشنگتن پست در گزارشی فاش کرد که پنتاگون (وزارت دفاع ایالات متحده) پس از کشف تعدادی از جعلیات خود، در حال انجام یک حسابرسی و ارزیابی گسترده تلاش ها و عملیات آنلاین خود است. اکانت ها (ترول ها و ربات ها) روان پریشی او را در فضای مجازی آغاز کرده است. این حساب های جعلی توسط CENTCOM (فرماندهی مرکزی ایالات متحده در غرب آسیا) اداره می شود.

موسسه Graphika و رصدخانه اینترنتی استنفورد در یک مطالعه 55 صفحه ای مشترک با عنوان “صدای ناشنیده: ارزیابی پنج سال عملیات نفوذ مخفی غرب” نشان می دهد که چگونه این حساب های جعلی پنتاگون در شبکه های اجتماعی از جمله فضای مجازی ایران کار می کنند. آنها بررسی کردند

عملیات در ایران

ایران در منطقه جغرافیایی و دستور کار سنتکام قرار دارد و با توجه به موقعیت دیرینه جمهوری اسلامی به عنوان دشمن اصلی ایالات متحده، شاید تعجب آور نباشد که بخش قابل توجهی از جنگ روانی و تلاش های اطلاعات نادرست از آن محله پنتاگون انجام شود. در این راستا هدایت می شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

ایجاد و تولید رسانه‌های جعلی که محتوای فارسی تولید می‌کنند، مهم‌ترین استراتژی مورد استفاده کارشناسان جنگ روانی ارتش آمریکا است. در همین راستا تعداد زیادی کانال، صفحه و اکانت آنلاین در توییتر، فیسبوک، اینستاگرام، یوتیوب و حتی تلگرام ایجاد و مدیریت می شود.

در برخی موارد، سنتکام روزنامه نگاران و کارشناسان جعلی با “فالوورهای” زیادی در این شبکه ها و پیام رسان های اجتماعی ایجاد کرده است که تصویر پروفایل آنها با هوش مصنوعی ساخته شده است.

به عنوان مثال، فهیم نیوز مدعی ارائه “اخبار و اطلاعات دقیق” در مورد رویدادهای ایران است و به طور مستمر مطالبی را منتشر می کند که “رژیم تمام تلاش خود را برای سانسور و فیلتر کردن اینترنت انجام می دهد” و The Result خوانندگان را تشویق می کند که به منابع و وب سایت های آنلاین پایبند باشند. .

یا «دریچه نیوز» که مدعی است «وب سایتی مستقل و بدون وابستگی به هیچ گروه یا سازمانی» است که «متعهد به ارائه اخبار بدون هدف و بدون سانسور» به مردم ایران است. وی به ویژه اطلاعاتی درباره «نقش مخرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمامی امور، مشکلات ایران و منطقه» منتشر کرد.

کانال‌های یوتیوب وابسته به آن‌ها نیز ویدیوهای کوتاه زیادی ایجاد کرده‌اند، به این امید که با فیلم‌های اصلی اشتباه گرفته شوند و در رسانه‌های اجتماعی منتشر شوند.

ارتشی از روبات ها و ترول ها

بخشی از محتوای این رسانه‌های جعلی تولیدی است، اما بخش بزرگی از تولیدات آن‌ها اصلاح و بازنشر محتوای سازمان‌های تبلیغاتی مانند «رادیو فردا» و «صدای آمریکا فارسی» است. آنها همچنین در وب و وب سایت «ایران اینترنشنال» که مقر آن در انگلیس است و به نظر می رسد از عربستان سعودی کمک های مالی دریافت می کند، محتوا را اصلاح و منتشر می کنند.

  شرایط قانونی بودن رمز ارز تشریح شد

نظرات افراد جعلی نیز در این رسانه ها منتشر می شود. شخصیت هایی که معمولا برای افزایش اعتبار و اصالت مطالب غیرسیاسی مانند شعر فارسی و تصاویر غذاهای ایرانی منتشر می کنند. این شخصیت‌ها و اکانت‌های جعلی در توییتر با مردم عادی ایرانی در ارتباط هستند و اغلب در مورد مسائل روز در فضای مجازی با آنها شوخی می‌کنند.

ربات‌ها و ترول‌های پنتاگون از تکنیک‌ها و رویکردهای مختلفی برای تأثیرگذاری بر ادراک و ایجاد تعامل (با خوانندگان) استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، آنها نظرات و مقالاتی را در انتقاد از سیاست خارجی و مسائل اجتماعی حکومت ایران منتشر کردند. کارشناسان و محققان می گویند هدف از این تلاش ها نامشخص است، هرچند توضیح واضح آن این است که پنتاگون به دنبال ایجاد نارضایتی در میان مردم ایران است.

اعتراضات سازماندهی شده

در حالی که حساب‌های مرتبط با پنتاگون به شدت از دولت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتقاد می‌کردند، بسیاری از ربات‌ها و ترول‌های پنتاگون دولت را به دلیل کمبود دارو و غذا مقصر می‌دانستند و مقالات و ویدئوهایی را در این زمینه منتشر می‌کردند. در عین حال، بسیاری از مقالات دیگر تهران را مسئول ارسال مواد غذایی مورد نیاز مردم ایران به لبنان می دانند. ربات ها و ترول ها نیز این روایت را در توییتر ترویج کردند که نزدیکی و همکاری ایران و روسیه پیامدهای سیاسی و اقتصادی نامطلوبی برای ایران دارد.

علاوه بر این، ابتکاراتی برای تضعیف مواضع ایران در کشورهای همسایه از جمله افغانستان و عراق و تضعیف نفوذ منطقه ای تهران انجام شد. به عنوان مثال، عراق کشوری بوده است که در ماه‌های اخیر مورد توجه ویژه عناصر سایبری پنتاگون بوده و یادداشت‌ها و مطالب زیادی در این باره در بغداد و شهرهای عراق و ایران منتشر کرده‌اند.

از دیگر روایت‌های جنگ روانی سنتکام، مربوط به اعتراضات و ناآرامی‌هایی است که در هفته‌های اخیر در ایران رخ داده است. در ماه‌های اخیر، کار اصلی گروهی از ربات‌ها و ترول‌ها در فضای مجازی بر حقوق زنان متمرکز شده است. مقالات زیادی در زمینه مقایسه فرصت ها و آسایش زنان ایرانی و غیرایرانی و همچنین افزایش هزینه های زندگی که نتیجه مستقیم تحریم های آمریکاست، منتشر شده است.

  در دولت سیزدهم 5 وزیر دهه شصتی حضور دارند

با شروع اعتراضات، با وجود خشونت و تخریب گسترده ای که شهروندان و مقامات را هدف قرار داده بود، مانند حمله به آمبولانس، آنها همچنان ادعا کردند که انگیزه این اقدامات نگرانی حقوق بشر بوده است.

در عین حال، «کارشناسان و خبرنگاران» جعلی در فضای مجازی، هر گونه نظر و تصوری که ماهیت اعتراضات را فراتر از مسائل محلی و داخلی است، تحت عنوان «تئوری توطئه» رد می کنند.

جنگ «تغییر رژیم» با ابزارهای مختلف

شواهد بسیار روشنی از حمایت و رهبری خارجی از اعتراضات در ایران وجود دارد. به عنوان مثال، فعالیت‌های «مسیح علی‌نژاد» به‌طور بی‌سابقه‌ای بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است، بدون اینکه حتی یک روزنامه‌نگار یا رسانه این سوال را مطرح کند که آیا نقش او در این اعتراض‌های ظاهراً مردمی و محلی با دخالت‌های خصمانه خارجی مرتبط بوده است؟

علاوه بر این، خود علی نژاد نیز عکس دیدار خود با «مایک پمپئو» رئیس سابق سازمان سیا را منتشر کرده و از سال 2015 با قراردادی با دولت آمریکا مبلغ 628 هزار دلار از دولت آمریکا دریافت کرده است. بخش اعظم این بودجه توسط سازمان رسانه جهانی آمریکا تامین می شود که پلتفرم های تبلیغاتی مانند رادیو اروپای آزاد و صدای آمریکا را کنترل می کند.

در عصر همه‌گیری و گسترش اخبار جعلی و طعمه‌های کلیکی، ممکن است جمع‌آوری چنین مطالبی در شبکه‌های اجتماعی بی‌ضرر و معتبر به نظر برسد، اما با جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل، سلاحی قدرتمند و بالقوه خطرناک را تشکیل می‌دهند و واضح است که پنتاگون “تغییر رژیم” را در زرادخانه خود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید