سلاح گازی قطر به اروپا نفوذ خواهد کرد

بر اساس گزارش تحریریه خبرگزاری رسمی اردن «آمون»، قطر اولین صادرکننده گاز در جهان در سال 2022 خواهد بود، حجم صادرات گاز طبیعی از قطر حدود 81.2 میلیون تن است. وب سایت شرکت انرژی قطر اعلام کرد که صادرات LNG قطر در سال 2023 نسبت به سال گذشته 5.4 درصد افزایش می یابد.

قطر برای دسترسی به بازارهای گاز طبیعی با استرالیا و ایالات متحده رقابت می کند. با توجه به هزینه پایین استخراج و تولید گاز در قطر، سود صادرات گاز به دوحه در مقایسه با سایر رقبا بیشتر است. این کشور امیدوار است با طرح توسعه میدان های گازی خود در آینده نزدیک در رقابت با آمریکا و استرالیا پیروز شود. طرح توسعه میادین گازی این کشور در دو مرحله انجام می شود. قطر در مرحله اول، هدف خود را افزایش تولید LNG از 77 میلیون تن به 110 میلیون تن تا سال 2026 تعیین کرده است.

قطر در مرحله دوم تولید گاز خود را از 110 میلیون تن به 126 میلیون تن تا سال 2027 خواهد رساند.

سلاح گازی قطر به اروپا نفوذ خواهد کرد

بخش عربی زبان خبرگزاری آناتولو همچنین گزارش داد که قطر در بین کشورهای عربی رتبه اول را در ذخایر و تولید گاز طبیعی دارد و بیشتر گاز آن تحت قراردادهای بلندمدت به بازارهای آسیایی صادر می شود. اما این مانع از صادرات گاز این کشور به اروپا نمی شود.

با کاهش تزریق گاز روسیه به اروپا، قطر به عنوان یکی از گزینه های جایگزین برای صادرات گاز به اروپا تلقی می شود. صادرات LNG قطر به اروپا در 9 ماه اول سال 2022 16 درصد افزایش یافت، اما بیشتر گاز این کشور همچنان به بازارهای آسیایی، به ویژه چین، ژاپن و کره جنوبی صادر می شود. این کشور در حال تبدیل شدن به بزرگترین صادرکننده گاز مایع در جهان است.

  دست پنهان خودروسازی فرانسه در ایران

انتظار می رود قطر در سال های آینده سهم خود را از بازار گاز اروپا افزایش دهد و این امر باعث تقویت نفوذ سیاسی این کشور در قاره سبز خواهد شد. گاز به سلاحی برای قطر علیه اروپا تبدیل شده است، سلاحی که قبلاً توسط روسیه و الجزایر استفاده شده و کارایی آن ثابت شده است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید