سلامت مردم زیر تیغ گرانی و تورم/ انتقاد از روند ناسالم توزیع کشاورزی

15326 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، علیرضا عباسی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر درباره گرانی میوه و خرید میوه های بی کیفیت توسط برخی خانوارهای ایرانی به دلیل گرانی، گفت: در اوایل انقلاب تولید محصولات کشاورزی در کشور به حدود 20 میلیون تن رسید که امروز این رقم به 120 میلیون تن رسید که حدود 6 برابر قبل است، همچنین توجه داشته باشید که جمعیت کشور نسبت به اول انقلاب 2.5 برابر افزایش یافته است. با این ارقام به این نتیجه می رسیم که کاهشی در تولید و مصرف سرانه وجود ندارد.

روند تخصیص ناسالم تولید به مصرف محصولات کشاورزی با افزایش قیمت آنها به پایان می رسد

نماینده مردم کرج، فردیس، اششهارد و آسارا افزود: در سرانه تولید، مصرف میوه و تره بار علاوه بر صادرات، باید دو موضوع اصلی را در نظر بگیریم، اول فاصله تولید و مصرف محصولات کشاورزی. ، که با قیمت مناسب در دسترس نیستند، امروزه مردم. دلیل گرانی و تورم این است که میوه های درجه سه و چهار با قیمت های گزاف خریداری می شوند، اگر همان محصول در مزارع با قیمت پایین از کشاورز خریداری شود، بر این اساس باید روند تولید را در نظر بگیریم. محصول کشاورزی و خرید آن توسط مصرف کنندگان منجر به افزایش قیمت می شود.

وی با اشاره به تفاوت قیمت محصولات خریداری شده توسط کشاورزان یادآور شد: باید اختلاف قیمت نجومی تولید و مصرف محصولات کشاورزی را به گونه ای کاهش داد که نه تولیدکننده و نه مصرف کننده متضرر نشود و با ایجاد شبکه توزیع و تحویل مستقیم محصولات کشاورزی می توان چرخه تولید را در دست گرفت، در وزارت جهاد کشاورزی چنین مسیری وجود دارد اما از آن به درستی استفاده نمی شود، مثلا تعاون روستایی از آن ظرفیت هایی است که می توان از آن استفاده کرد. در این راستا.

  سربازان الهی یمنی را در نزدیکی ریاض می بینیم

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یادآور شد: برای عرضه محصولات کشاورزی به سایر صنایع به واسطه نیاز داریم، اما واسطه ای که منصف باشد و با انصاف ارتباط برقرار کند، تعاونی های روستایی می تواند رابط بین این صنعت باشد. تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تا شاهد افزایش قیمت و فساد محصولات کشاورزی نباشیم.

گرانی میوه ناشی از طمع مصرف کننده نیست

عباسی با انتقاد از رشد بی سابقه میوه و تره بار در بازار مصرف یادآور شد: گرانی میوه هایی که امروز شاهد آن هستیم نه از زیاده خواهی کشاورزان نشأت می گیرد و نه از رشد مصرف مصرف کنندگان؛ بلکه گرانی میوه و تره بار که امروز شاهد آن هستیم نه برخاسته از اسراف کشاورزان است. متاسفانه رشد صعودی محصولات کشاورزی منجر به کاهش مصرف بسیاری از مردم شده است، تولید و مصرف برخی محصولات بر سلامت افراد جامعه تاثیر می گذارد، باید نظارت دولت در عرضه مستقیم آنها وجود داشته باشد.

قیمت تمام شده محصولات تولیدی باید کنترل شود

این نماینده مجلس در مجلس یازدهم ادامه داد: در صورت کنترل قیمت محصولات تولیدی بدون شک به مصرف سرانه معقولی دست خواهیم یافت، در مورد محصولات کشاورزی مرغوب می توان از راهکارهایی مانند خشک کردن آنها بهره مند شد. تا مردم بتوانند محصولات کشاورزی را با قیمت مناسب خریداری کنند

عباسی با اشاره به میزان صادرات محصولات کشاورزی به سایر کشورها؛ وی گفت: صادرات محصولات کشاورزی از جمله میوه و تره بار نسبت به گذشته تغییری صعودی نداشته است حتی در صادرات برخی محصولات نیز کاهش داشته ایم، مشکل در حال حاضر قیمت نجومی محصولات کشاورزی مانند میوه جات است. دلیل کاهش مصرف است توجه داشته باشید که اگر مصرف کننده مصرف نکند تولیدکننده متضرر می شود و اگر تولیدکننده تلاش کند قیمت را افزایش دهد خود را از دست خواهد داد بر این اساس در معادله تولید و مصرف محصولات کشاورزی محصولات، بازنده اصلی کشاورز خواهد بود.اگر به فکر تولیدکننده و مصرف کننده باشیم، باید قیمت ها را طوری تعیین کرد که کسی متضرر نشود.

  یارانه 300 و 400 هزار تومانی چه زمانی پرداخت می شود؟

سازمان جنایتکار باید از صفر تا صد تولیدات کشاورزی را کنترل کند

نماینده مردم در مجلس یازدهم در گفتگو با هانه ملت با انتقاد از عدم نظارت بر بازار توزیع تاکید کرد: سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باید تا امروز نقش خود را به درستی ایفا می کردند. مسائلی مانند افزایش قیمت محصولات تولیدی، در داخل بایستیم، بین تولید و مصرف، دایره های زیادی وجود دارد که مجازات ها باید به درستی وارد شوند، اگر قرار باشد سازمان تعزیرات در راستای نظارت صحیح به وظایف خود عمل کند. باید در تمام مراحل تولید تا مصرف کالا مستمر باشد. اگر نظارت باشد مردم بهترین ناظر برای کنترل بازار خواهند بود و رسانه ها به ویژه رسانه ملی بهترین بستر برای کنترل بازار مصرف و نشان دادن واقعیت ها در یک جامعه هستند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در پایان خاطرنشان کرد: میوه ها کالای اساسی محسوب نمی شوند، اما نباید کاهش یا از سبد خانوار حذف شوند. در حال حاضر سبک زندگی مردم ایجاب می کند که محصولات کشاورزی مانند میوه برای مصرف روزانه داشته باشند، بنابراین نباید اجازه دهیم قیمت آن افزایش یابد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید