سناریوی تکراری افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف در ماه محرم

14538 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، با فرا رسیدن ماه محرم، برخی از صنایع و واحدهای تولیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر برگزاری هیئت ها و عزاداری ها می شوند و به عبارتی بازارشان متزلزل می شود.

بر اساس مشاهدات میدانی طی روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف در بازار بوده ایم. افزایش قیمت این روزها به عوامل مختلفی از جمله در دسترس نبودن مواد اولیه برمی گردد.

آقای رضا حلاج،عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف گفت: تولید و عرضه ظروف یکبار مصرف اعم از قاشق، چنگال، فنجان و ظروف برای استفاده در مجالس مذهبی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. به دلیل ثبات نسبی مواد اولیه و قیمت ظروف یکبار مصرف تغییر چندانی نکرده است.

وی می گوید: یکی از مشکلاتی که تولیدکنندگان با آن مواجه هستند روش تهیه مواد اولیه از بازار است. از آنجایی که نمی تواند این مواد را تامین کند و به میزان لازم کالا تولید کند و به دلیل کمبود مواد اولیه مجبور به خرید از بازار آزاد است که در نهایت قیمت تمام شده کالای تولیدی را افزایش می دهد و لازم است از پتروشیمی ها خرید تسهیل و نظارت شود. قیمت ها باید توسط دولت انجام شود.

آقای رحیم مقیمی رئیس سابق اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون گفت: عدم تعادل در تامین مواد اولیه پتروشیمی ها و افزایش قیمت مواد اولیه از جمله دلایلی است که باعث گرانی ظروف یکبار مصرف می شود. به ویژه در آینده نزدیک در ایام محرم و اعیاد خاص شدت بیشتری پیدا می کند.

  حمله به خاک روسیه با سایپا!

رئیس سابق اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون می گوید: مواد اولیه به راحتی در دسترس نیست و عدم تعادل عرضه در زمانی که تقاضا زیاد است باعث می شود تولیدکنندگان کالاهای خود را با قیمت بالاتری بفروشند. لازم به ذکر است که گران فروشی و گران فروشی کالا دو مقوله کاملا متفاوت هستند. پیش‌بینی می‌شود قیمت مواد خام که توسط پتروشیمی‌ها هدایت می‌شود، به ویژه با افزایش تقاضا، با دقت بیشتری بررسی شود.

به گفته این فعال صنفی، اینکه پتروشیمی ها مواد اولیه را با قیمت بالاتری به تولیدکننده می فروشند که باعث افزایش قیمت کالاها می شود، گران فروشی نیست، بلکه فروش آنها به قیمتی بالاتر از قیمت خریداری شده، گران فروشی است. البته در ایام محرم اصناف خریداران باید توجه داشته باشند که کالاهای یکبار مصرف را از فروشگاه های معتبر خریداری کنند.

ایران جزو 10 کشور اول جهان در استفاده از ظروف یکبار مصرف است و سالانه حدود 185 هزار تن پلاستیک در کشور تولید می شود و 80 درصد ظروف یکبار مصرف کشور در استان های تهران و شهریار تولید می شود. که حدود 40 درصد به کشورهای همسایه صادر می شود

یکی از بزرگترین خریداران این محصول از ایران کشور عراق است به طوری که 80 درصد ظروف یکبار مصرف عراق از ایران وارد می شود.

منبع: YJC

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید