سهم انرژی هسته ای در سبد انرژی آلمان

بر اساس گزارش تحریریه، می نویسد “اوراسیا پست”، بر اساس اعلام اداره آمار فدرال، سهم انرژی هسته ای در تامین برق آلمان در نیمه اول سال 2022 حدود 6 درصد بوده است که نسبت به اول کاهش داشته است. نیمی از سال 2021 که به 12.1 درصد می رسد درصد 49 درصد است.

دلیل کاهش چشمگیر سهم انرژی هسته ای در سبد برق آلمان این است که در پایان سال 2021، سه نیروگاه از شش نیروگاه هسته ای فعال تا آن زمان به عنوان بخشی از برنامه حذف تدریجی هسته ای تعطیل شدند، به طوری که در حال حاضر تنها سه نیروگاه هسته ای برق تولید می کنند.

سهم انرژی هسته ای در سبد انرژی آلمان

پیامدهای ادامه فعالیت نیروگاه های هسته ای

کاهش قیمت برق: حتی اگر سه رآکتور باقی مانده تنها شش درصد از عرضه برق آلمان را در نیمه اول سال تشکیل دهند، کاهش جزئی قیمت ها در نتیجه ادامه فعالیت آنها قطعی است.

بسیاری از محققان اقتصادی تأثیر کاهش قیمت ها را تحت سناریوهای مختلف مورد مطالعه قرار داده اند. بر اساس مطالعه ای که توسط دانشگاه نورنبرگ-ارلانگن انجام شده است، قیمت برق احتمالاً حتی در یک سناریوی نامطلوب حدود پنج درصد کاهش می یابد. در این سناریو، تقاضا برای قیمت برق و گاز بالا، آب و هوا کمتر مساعد و گسترش برق سبز کاهش می‌یابد.

در مطلوب ترین حالت حتی می توانید شاهد کاهش قیمت تا دوازده درصد باشید. محققان موسسه تحقیقات اقتصادی مونیخ (ifo) انتظار دارند قیمت برق حدود چهار درصد کاهش یابد.

امنیت شبکه: کارشناسان انتظار ندارند که راکتور Emsland سهم قابل توجهی در پایداری شبکه در بخش شمالی کشور داشته باشد. با این حال، به دلیل خرابکاری احتمالی علیه زیرساخت انرژی آلمان، افزایش ظرفیت ذخیره سازی به معنای امنیت بیشتر شبکه است.

  توئیت ایرلو دختر شهید درباره شهادت پدرش

خطرات انرژی هسته ای

منتقدان ادامه فعالیت نیروگاه های هسته ای نه تنها به خطرات کلی انرژی هسته ای اشاره می کنند، بلکه نسبت به عدم بررسی ایمنی در سه راکتور ذکر شده هشدار می دهند. آژانس کمک های زیست محیطی آلمان گفت که نه یک بررسی ایمنی از پیش برنامه ریزی شده و نه یک بررسی دوره ای طولانی مدت ایمنی برنامه ریزی شده است.

سازمان حفاظت از محیط زیست “صلح سبز” نیز به خطرات نیروگاه های هسته ای در صورت حمله به آنها اشاره کرد.

سبزهای آلمان حمله به طرح اتحادیه اروپا برای برچسب زدن به انرژی هسته ای را رهبری می کنند

واضح است که بحران انرژی تا آوریل 2023 حل نخواهد شد. بسته به وضعیت سایر منابع انرژی و توسعه قیمت انرژی، بحث در مورد انرژی هسته ای احتمالاً پس از آن تاریخ ادامه خواهد یافت.

اتحادیه صنایع آلمان (BDI) در این خصوص اعلام کرد: با توجه به وضعیت عرضه و قیمت در بهار 2023، لزوم ادامه فعالیت نیروگاه های هسته ای پس از ماه آوریل باید به صورت علنی و واقع بینانه بررسی شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید