سهم دستگاه های اجرایی از قیر رایگان مشخص شد

نمایندگان مجلس با اصلاح بند (ز) تبصره 1 ماده واحده قانون بودجه سال 1401، سهم قوه مجریه از قیر رایگان را تعیین کردند.

به گزارش رجانیوز به نقل از ایرنا، نمایندگان جلسه علنی امروز – چهارشنبه 21 مردادماه – شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح بند (ز) تبصره (1) ماده واحده قانون بودجه. از سال 1401 کل طرف ابتدا با دو فوریت این اصلاحیه توسط 185 رای دادند و با تک نفره این لایحه تا 175 موافقت کردند.

بر اساس ماده واحده لایحه مذکور؛ بند (ز) تبصره (1) قانون بودجه کل کشور 1401 به شرح زیر اصلاح می شود:

1- در بند اول عبارت «از منابع موجود» به جای عبارت «از منابع داخلی» و پس از عبارت «قرار دادن» عبارت «و تطبیق آن به حسابهای فیمابین وی و خزانه داری کل کشور» جایگزین شد. و از منابع” اضافه شده ” ترتیب تحویل ” است.

2- در بند اول بعد از عبارت «در نظر گرفتن» عبارت «رسوب مواد اولیه قیری (قیر وکیوم) عرضه شده به دستگاه ها در سال 1400 به همین ترتیب انجام می شود» اضافه شد.

3- در بند سوم پس از عبارت «هزینه های تبدیل مواد اولیه قیر (قیر وکیوم) به قیر» کلمه «یا مالچ» اضافه شد.

به استناد بند (ز) تبصره یک ماده واحده قانون بودجه اصلاحی سال 1401؛ وزارت نفت موظف است در سال 1401 معادل 190 هزار میلیارد ریال نفت خام از منابع موجود در اختیار شرکت ملی نفت ایران به پالایشگاه ها و از ابتدای سال 1401 ماهانه مواد اولیه قیر (قیر وکیوم) را در اختیار پالایشگاه ها قرار دهد. مراجع قوه مجریه به موجب این قانون. وزارت نفت موظف است مابه التفاوت قیمت 75 میلیون ریالی هر تن را با میانگین موزون ماهانه قیمت های تجاری مواد اولیه (واکیوم استیک) در بورس با تعدیل قیمت خوراک ماهانه از طریق سازمان پخش و پالایش ملی جبران و اعمال کند. شرکت. Batum) تحویل داده شده به دستگاه ها در سال 1400 نیز به همین ترتیب انجام می شود. در صورت کاهش قیمت قیر، میزان قیر عرضه شده به واحدهای مندرج در این آیتم افزایش می یابد.

  فروش فوق العاده جیپ چینی نو از فردا

سهم دستگاه های اجرایی به شرح زیر است:

1- وزارت راه و شهرسازی (برای آسفالت راه های فرعی و روستایی و عشایری و آسفالت شبکه راه های اصلی و فرعی، معابر محلات با هدف بازآفرینی شهری و پروژه های مسکن مهر و اربعین). هشت درصد (48 درصد) پروژه های مسکن ملی.

2- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی (جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها و اجرای طرح های همکاری با نهادهای محلی و دهیاری ها) بیست درصد (20%).

3- وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی و تجهیز مدارس نوسازی مدارس و فضاهای آموزشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و همچنین پردیس های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تربیت) 5 درصد.

4- وزارت کشور از طریق سازمان مربوطه (برای آسفالت معابر شهرستانها از طریق سازمان مربوطه) هفده درصد (17%) که پنجاه درصد (50%) سهمیه وزارت کشور برای شهرهای دارای گ. کمتر از پنجاه هزار و پنجاه درصد (50%) مابقی برای شهرهای بالای 50000 نفر استفاده می شود. شهرهای بالای پانصد هزار نفر مجاز به استفاده از این سهمیه نیستند.

5- هفت درصد (7%) برای بسیج سازندگی به شرح زیر: پنج درصد (5%) برای سنگفرش معابر بین مزارع، کلانتری ها، پایگاه های مقاومت بسیج، گلزار شهدا، باغ موزه و آثار دفاع مقدس. دو درصد (2%) برای سنگفرش پایگاه های شکاری و پادگان ها و مجتمع های مسکونی نظامی و اداری با تایید ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی ایران.

6- وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگل‌ها، کوهستان‌ها و آبخیزداری کشور؛ به‌منظور بیابان‌زدایی و انجام عملیات خاک‌پاشی و مالچ پاشی سازگار با محیط زیست) دو درصد (2%).

  قیمت اجاره 45 درصد افزایش یافته است

7- وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی) برای سنگ‌فرش معابر، خیابان‌ها و راه‌های دسترسی به شهرها و نواحی صنعتی. یک درصد (1%)

بدهی وزارت راه و شهرسازی به تولیدکنندگان قیر در سال های اخیر تا سقف 10 هزار میلیارد ریال با تامین مواد اولیه قیر (قیر وکیوم) به قیمت روز و بر اساس ضوابط و مقررات قابل پرداخت است. هزینه تبدیل مواد اولیه قیر (قیر وکیوم) به قیر یا مالچ با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بیش از بیست درصد (20%) وزنی محاسبه نمی شود. وزارت نفت موظف است بین خود و خزانه داری کل کشور تسویه حساب کند. دستگاه های اجرایی موضوع این بند موظفند ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این قانون نسبت به مبادله موافقت نامه و ابلاغ به امور استان ها اقدام نمایند. وزارت نفت و دستگاه های اجرایی ذیربط موظفند گزارش عملکرد خود را حداقل هر سه ماه یک بار به صورت کتبی به کمیسیون برنامه و بودجه و برآورد، کمیسیون عمران و انرژی ارائه کنند. کمیته برنامه، بودجه و برآورد موظف است پس از بررسی گزارش، گزارش را به شورای اسلامی ارائه کند. اتاق حسابرسی موظف است بر حسن اجرای این قانون نظارت و گزارش های نظارتی خود را در خصوص انجام به موقع تعهدات دستگاه ها به شورای اسلامی گزارش دهد.

آیین نامه اجرایی این بند به پیشنهاد برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارتخانه های اقتصاد و دارایی و نفت تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید