سه برابر شدن ذخایر ارزی موجود ایران با دیپلماسی فعال دولت سیزدهم/خنثی سازی تحریم ها از طریق توسعه تجارت با کشورهای همسایه و انجام معاملات تجاری با ارزهای ملی

گروه اقتصادی رجانیوز: یک سال از تحویل دولت سیزدهم به دولت سیزدهم می گذرد که با رهبری آیت الله سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران مقتدر» هیچ دولتی وارث مشکلات، ضعف ها و کاستی ها نشده است. دولت قبل به اندازه دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی.

وضعیت نامناسب شاخص های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری از چالش های دیگر که حاصل سیاست ها و اقدامات نادرست در سال های قبل از 1400 بود، شرایطی را به وجود آورد که به گفته آیت الله رئیسی در اولین جلسه خود. حضور در جلسه دولت با وزرای دولت قبل انجام شد، اولین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!

با این حال، اگرچه چالش ها زیاد بوده و هست، اما با تلاش مسئولان دولت سیزدهم اعم از رئیس جمهور، وزرا و سایر اعضای قوه مجریه در طول یک سال گذشته، علاوه بر رفع بسیاری از چالش های گذشته و تلاش برای مسیر درستی را برای حرکت به سمت شرایط تعیین کرد. بهتر است اقدامات ارزنده‌ای در حوزه‌های مختلف عملکردی نیز انجام شده است که به نظر می‌رسد پس از گذشت یک سال از تشکیل دولت، اکنون زمان بازنگری در آن فرا رسیده است.

در این گزارش به وضعیت ذخایر ارزی کشور می پردازیم.

آمارهای منتشر شده از سوی صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که با آغاز به کار دولت سیزدهم در ایران، ذخایر ارزی موجود ایران افزایش چشمگیری داشته است که نشان از دیپلماسی فعال این دولت و موفقیت سیاست آن در مقابله با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا دارد.

  هوای تهران چند روزی است که صاف است

این نهاد بین المللی از سال 2019 به دنبال اتخاذ سیاست فشار حداکثری توسط دولت ترامپ علیه ایران، به طور ناگهانی ذخایر ارزی ایران را از 122.47 میلیارد دلار در سال 2018 به 14.95 میلیارد دلار در سال 2019 کاهش داد و در توجیه اقدام خود اعلام کرد که میزان ذخایر خارجی در دسترس دولت ایران را اعلام کرد. یعنی ذخایری که آماده و تحت کنترل مقامات مالی کشور است و از محدوده تحریم خارج است.

این موسسه همچنین ذخایر ارزی ایران را در سال 2020 کاهش داد و کل ارز در دسترس ایران در سال جاری را 12.43 میلیارد دلار اعلام کرد.

اما بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، از سال 2021 و با روی کار آمدن دولت سیزدهم در ایران، روند نزولی ذخایر ارزی موجود در ایران معکوس شده و با شیب تند رو به بالا در حال حرکت است، بنابراین امسال ذخایر ارزی در اختیار ایران 8.88 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال قبل افزایش یافته و به 21.31 میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس آمارهای مورد انتظار صندوق بین‌المللی پول، ذخایر ارزی موجود ایران در سال 2022 نسبت به سال قبل حدود 2 برابر افزایش یافت و به 41.39 میلیارد دلار رسید.

بر این اساس، با روی کار آمدن دولت سیزدهم، ذخایر ارزی موجود ایران با افزایش 232 درصدی نسبت به 12.43 میلیارد دلار در سال 2020 به 41.39 میلیارد دلار در سال 2022 رسیده است.

رشد بیش از 3 برابری ذخایر ارزی موجود ایران در حالی رخ داد که دیپلماسی فعال با آغاز به کار دولت سیزدهم و با هدف خنثی سازی تحریم ها، توسعه تجارت با کشورهای همسایه، انجام مبادلات تجاری با ارزهای ملی و مبادلات مالی از طریق انجام شد. مکانیسم های محلی اولویت بندی شدند.

  North Gardens هیچ حشره سفید ندارد! | چرا کیوی های ایرانی پس داده شد؟

دیدگاهتان را بنویسید