سوء تفاهم آمریکا منجر به اتحاد ایران، روسیه و چین شد

یک اشتباه بسیار رایج این است که رفتار دشمن را به‌عنوان یک ویژگی ریشه‌دار در نظر بگیریم تا واکنشی به سیاست‌ها و رفتار خودمان. با این خطا است که ایالات متحده در کنار سایر پیامدهای منفی این خطا، باعث می شود تا مخالفان خود برای مقابله موثرتر با منافع ایالات متحده متحد شوند.

به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان، سیاست های غلط آمریکا در قبال ایران، روسیه و چین باعث اتحاد دشمنان دیرینه شده است. پل پیلار، مامور سابق سیا و تحلیلگر ارشد، در تحلیلی که توسط Responsible State Craft منتشر شده است، خاطرنشان می کند: جو بایدن در سفر اخیر خود به عربستان سعودی و در گردهمایی سران چندین کشور عرب تلاش کرد تا منطقه را در برابر رقبا و دشمنان مطمئن کند. آمریکا تسلیم نمی شود.

وی گفت: ما از منطقه خارج نخواهیم شد تا خلاء ایجاد شود تا چین، روسیه و ایران آن را پر کنند. این جمله مشکلاتی ایجاد می کند. به عنوان مثال، نیروی دریایی ایالات متحده عملیات آزادی ناوبری را در دریای چین جنوبی انجام می دهد نه به دلیل خلاء موجود در آن، بلکه به این دلیل که چین در گذشته در این منطقه درگیر عملیات نظامی بوده است. همان سفری که بایدن در طی آن چنین کلماتی را بیان کرد، بیانگر این واقعیت است.

این سفر مملو از دشمنی با ایران بود، از جمله زمانی که بایدن در مورد تمایل خود برای استفاده از نیروی نظامی علیه ایران صحبت کرد. اوج این سفر، پیگیری روابط مستحکم بین اسرائیل و کشورهای عربی بود، روابطی که به دنبال اتحاد نظامی علیه ایران است و یکی از اعضای آن پیش از این جنگ پنهانی را علیه ایران به راه انداخته و دائماً تهدید می کند که جنگ را علنی می کند. وقتی ایران تهدید می شود، طبیعتاً به دنبال پاسخ است.

  انفجار تروریستی در پاکستان

یکی از راه های پاسخ این است که خود را با نیروهای خارجی که خود دشمن ایالات متحده هستند یا آنها را به عنوان دشمن معرفی کرده اند، هماهنگ کنید.

در برخی موارد، اتحادهایی که بر اساس دشمنی مشترک با آمریکا ایجاد می شود، بر اختلافات بین این کشورها غلبه می کند. روابط چین و روسیه به گونه ای است که اختلافات قدیمی بین آنها به تنش شدیدی منجر شده است که آنها را به جنگ علنی کشانده است. اما علیرغم این سابقه تاریخی، احساس نیاز به رویارویی با آمریکا، چین و روسیه را بر آن داشت تا در اوایل امسال با یکدیگر دوستی «نامحدود» اعلام کنند. اتحادی که علیرغم حمله روسیه به اوکراین پابرجاست، اما این جنگ منبع نارضایتی چین است که سیاست عدم مداخله در امور سایر کشورها را نقض می کند.

شرایط مشابهی بر روابط روسیه و ایران حاکم است. با سابقه تاریخی رقابت برای قلمرو نفوذ بین امپراتوری روسیه و ایران. امروز روسیه و ایران برای نفوذ در آسیای مرکزی و سهمی از بازار نفت با یکدیگر رقابت می کنند. اما با وجود همه اینها، این واقعیت که هر دو در تحریم و منزوی از ایالات متحده هستند، آنها را به هم نزدیک می کند.

یک اشتباه بسیار رایج این است که رفتار دشمن را به‌عنوان یک ویژگی ریشه‌دار در نظر بگیریم تا واکنشی به سیاست‌ها و رفتار خودمان. با این خطا است که ایالات متحده در کنار سایر پیامدهای منفی این خطا، باعث می شود تا مخالفان خود برای مقابله موثرتر با منافع ایالات متحده متحد شوند.

  ابهامات و مشکلات رتبه بندی معلمان تا چه حد برطرف شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید