سپر دولت در برابر بحران جهانی غذا

قیمت های جهانی گندم و سایر محصولات اصلی طی سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است و کارشناسان فائو هشدار داده اند که دوران غذای ارزان به پایان رسیده است و کشورها باید خود را برای خرید مواد غذایی گران آماده کنند.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ بر اساس اعلام این سازمان، عواملی که باعث افزایش قیمت گندم و مواد غذایی مصرفی مردم شده است عبارتند از: تغییرات آب و هوایی، گرم شدن زمین، شیوع کرونا، محدودیت منابع آب و خاک برای کشاورزی در جهان و وقوع جنگ بین روسیه. و اوکراین .در ماه های اخیر. پس از افزایش 30 درصدی در سال گذشته، قیمت جهانی مواد غذایی اکنون به بالاترین سطح خود در یک دهه گذشته رسیده است. ارقام فائو نشان دهنده افزایش قیمت غلات و روغن های گیاهی در سراسر جهان است. قیمت جهانی غلات در سال گذشته نسبت به سال گذشته بیش از 22 درصد افزایش یافته است و افزایش قیمت گندم یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت مواد غذایی محسوب می شود.برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد اعلام کرد: که تعداد افراد مبتلا به ناامنی غذایی با یک بحران حاد مواجه هستند و در سال 2021 به بالاترین سطح خود یعنی 193 میلیون نفر رسیده است.

جنگ اوکراین و روسیه بر سر قیمت جهانی گندم

اوکراین و روسیه بیش از 30 درصد غلات جهان را تامین می کنند و جنگ اخیر بین این دو کشور قیمت گندم و سایر محصولات اصلی را بیش از 100 درصد افزایش داده است. در عین حال، قیمت گندم به دلیل نگرانی فزاینده در مورد کمبود این کالای استراتژیک جهانی به بالاترین سطح خود از سال 2008 رسید، زیرا جنگ بین روسیه و اوکراین بیش از 25 درصد از صادرات این کالای اصلی و مورد نیاز جهان را کاهش داده است. مصرف.

  پیش بینی قیمت دلار آزاد پس از حذف 4200 تومان

با آغاز درگیری روسیه و اوکراین به عنوان بزرگترین صادرکننده گندم در جهان، قیمت این محصول افزایش یافت، به طوری که در فوریه 2022، قبل از شروع جنگ در اوکراین، قیمت گندم 287 دلار بود. به ازای هر تن اما از ابتدای جنگ با نرخ بالای 400 دلار افزایش یافته است و این کالای اصلی در ماه اوت به قیمت 782 دلار به فروش می رسد.

بر اساس گزارش فائو، روسیه در سال 2020، 86 میلیون تن از غلات پرمصرف جهان را تولید کرد. این کشور در سال 2021 به رکورد درآمد صادرات مواد غذایی دست یافت و جایگاه جدید خود را به عنوان پرفروش ترین محصول کشاورزی برای دومین سال متوالی حفظ کرد.

اوکراین همچنین بزرگترین صادرکننده روغن آفتابگردان در جهان است، اما با شروع جنگ، چرخه عرضه این محصول در بازارهای جهانی مختل شد و با ادامه این روند، قیمت کالاهای جایگزین افزایش یافت. اوکراین همچنین یکی از تولیدکنندگان اصلی ذرت و گندم بود که قیمت آن پس از جنگ به شدت افزایش یافت.

توافق برای بازگرداندن صادرات غلات از اوکراین و روسیه

توافقنامه بازگشایی بنادر اوکراین برای صادرات غلات با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه بین روسیه و اوکراین در شهر استانبول امضا شد و این موضوع امیدها را برای کاهش بحران جهانی غذایی ناشی از حمله روسیه به اوکراین ایجاد کرد.

پس از توافق روسیه و اوکراین برای ادامه صادرات غلات از طریق دریای سیاه، قیمت گندم در بازار جهانی 47 دلار کاهش یافت. این در شرایطی است که قیمت گندم در بازارهای جهانی به شدت افزایش یافته است که دولت ها را برای افزایش تولید گوشزد کرده است توجه به محصولات استراتژیک از جمله گندم.

  تصمیم مهم برای لغو کنکور

تصمیم دولت برای ایجاد امنیت غذایی

در شرایط فعلی سیاست کشورها محدود کردن صادرات محصولات اصلی خود از جمله گندم است. با توجه به بحران جهانی تولید محصولات غذایی و گرانی محصولات غذایی استراتژیک، کشورمان در ابتدای سال جاری با تعیین قیمت قابل قبول کیلویی 11500 تومان برای خرید تضمینی، جلوی قاچاق این محصول استراتژیک را گرفت. این واسطه گندم تولید داخل به دلیل تعیین قیمت های خرید تضمینی پایین در دولت قبل که به صورت غیرقانونی از طریق دلالان و واسطه ها به خارج از مرزها صادر می شد، گرفته شد.

آخرین گزارش فائو به عنوان معتبرترین سازمان بین المللی در زمینه تجارت مواد غذایی، وضعیت التهابی قیمت های جهانی را نشان می دهد. بنابراین تولید محصولات غذایی استراتژیک در داخل کشور و رسیدن به جایگاه خودکفایی در تولید گندم به عنوان نیروی مسلط مردمی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود و دولت نیز هوشمندانه در این امر قدم گذاشته و زمینه های تحقق این امر را فراهم کرده است. هدف.

دولت در ابتدای سال با بیش از دو برابر کردن نرخ خرید تضمینی گندم، انگیزه و تشویق تولیدکنندگان گندم را برای عرضه محصول به دولت افزایش داد به طوری که خرید تضمینی گندم در کشور تاکنون از مرز 6 میلیون تن گذشت. و با ادامه خرید تضمینی امید می رود امسال به هفت میلیون تن برسد.

ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی چندی پیش از تداوم حمایت های دولت و اجرای طرح ملی کشاورزی پیمانی خبر داد و ابراز امیدواری کرد با تولید 9 میلیون تن گندم در سال آینده کشور به سطح خودکفایی برسد.

  امسال رهبرانقلاب یک سیب بهشتی و یک درخت پرتقال کاشتند

با افزایش قیمت جهانی در سال جاری، همه کشورها در حال افزایش سطح ذخایر کالاهای اساسی خود هستند که بر این اساس حمایت تامین کنندگان می تواند امنیت غذایی کشور را تضمین کند.

دیدگاهتان را بنویسید