سکوت تیم ایران در مقابل تایمینگ تهاجمی آمریکا

14529 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سکوت تیم ایران در قبال ضرب الاجل های توهین آمیز آمریکا باعث شده تا این رفتار طی یک سال گذشته ادامه داشته باشد تا زمانی که به وضوح نشان داده شود که ایران نیازی به توافق ندارد و این کشور است. کشورهای غربی که باید برجام را احیا کنند.

بلومبرگ در آخرین ضرب الاجل تهاجمی به نقل از دیپلمات های اتحادیه اروپا گفته است که موانع بر سر راه احیای برجام می تواند ظرف 72 ساعت برطرف شود وگرنه توافق دیگر امکان پذیر نخواهد بود. آنها گفتند که این امر مستلزم تصمیمات سیاسی سطح بالا در تهران و واشنگتن است، اما به نظر می رسد که دو طرف تمایل کمتری برای مصالحه دارند.

به گزارش بلومبرگ:

  1. چشم انداز توافق محدود است. توافقی که می تواند بحران جهانی انرژی را کاهش دهد و امکان تولید و صادرات انرژی ایران را افزایش دهد چرا که ایران دومین کشور جهان از نظر ذخایر گاز طبیعی و چهارمین کشور از نظر ذخایر نفتی است.
  2. از زمان خروج ایالات متحده از برجام، ایران به طور پیوسته فعالیت های هسته ای خود را افزایش داده و نظارت بین المللی بر این فعالیت ها را محدود کرده است.
  3. اگر رهبری ایران تصمیم بگیرد برنامه هسته ای خود را نظامی کند، این کشور به اندازه کافی اورانیوم غنی شده برای ساخت چندین سلاح هسته ای دارد.
  4. به گفته دیپلمات های اتحادیه اروپا، سیاست های اداره ایران و آمریکا می تواند مانع از پذیرش پیشنهادات اتحادیه اروپا از سوی هر دو طرف شود. ایران می داند که دست کشیدن از دستاوردهای هسته ای خود به معنای قربانی کردن اهرم های مذاکره است. در ایالات متحده نیز مخالفت با توافق هسته ای شدید است. معامله با ایران می تواند برای جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره در نوامبر دشوار شود.
  5. به گفته مقامات اتحادیه اروپا، حتی در صورت شکست مجدد مذاکرات فعلی، بعید است که شکست و «معامله مرده» رسما اعلام شود زیرا به نفع هیچکس نیست. برای آنها، ماندن در بلاتکلیفی ممکن است محتمل ترین نتیجه باشد.
  6. به گفته اروپایی ها زمزمه هایی مبنی بر برگزاری دور جدیدی از این مذاکرات به گوش می رسد.
  7. ایران از درخواست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر خروج از فهرست گروه های تروریستی آمریکا عقب نشینی کرده و بر دریافت ضمانت از آمریکا مبنی بر عدم خروج مجدد از برجام تاکید کرده است.
  8. دیپلمات‌های اروپایی گفتند که دور جدید مذاکرات پیشرفت‌هایی در این زمینه داشته است تا منافع اقتصادی ایران را تضمین کند، حتی اگر آمریکا از توافق خارج شود.
  مذاکرات تجاری آمریکا و چین؛ از صفر شروع کنم؟

همه این بحث ها درباره رفع تحریم و فروش نفت ایران در حالی مطرح می شود که قیمت نفت به دلیل احیای برجام در حال کاهش است و سود اقتصادی ایران کاهش می یابد و این به معنای فساد بیشتر در استفاده از پول آزاد شده و کاهش قیمت است. درآمد رسمی نفت

کارشناسان مستقل معتقدند چندپارگی در سیستم تصمیم‌گیری سیاست خارجی ایران در داخل و تردید در درک صحیح از تحولات جهانی که دست ایران را در مذاکرات هسته‌ای پر کرده است، کشورهای غربی را بر آن داشته است که ضرب‌الاجل‌های مکرر و مکرر از گاه و بیگاه خود را امتحان کنند. از اشتباهات تاکتیکی تهران که در 20 سال مذاکرات هسته ای بارها اتفاق افتاده است، استفاده کنند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید