سیاهکلی: دولت نیازمند واگذاری خودروسازان از طریق بورس است

12380 خبر اولیه

لطف الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس در گفت و گو با تحریریه درباره مطلوب ترین شکل واگذاری سهام دولتی در شرکت های خودروسازی گفت: مزایده می تواند بهترین روش و روش واگذاری باشد، مشروط بر اینکه دولت معیارهای مهمی برای واگذاری سهام دارد و می گوید: برای افراد و موسسات طراحی شده است که اصلی ترین آن داشتن تخصص و فناوری لازم برای مدیریت صنعت خودرو و ارتقای شرکت های خودروسازی است که متأسفانه مردم چندان از آنها راضی نیستند. عملکرد چه از نظر کیفیت و چه قیمت.

وی در خصوص رعایت نکردن مولفه های مهم در واگذاری سهام دولتی در دو شرکت خودروسازی گفت: به عنوان مثال اگر شخص یا موسسه ای منابع مالی لازم برای خرید سهام دولتی به بالاترین قیمت را داشته باشد اما مدیر و مالک شود. یک شرکت چگونه کار کند و اگر رشد نکند و پیشرفت نکند قطعا به شرکت آسیب می رساند و آن را ناکارآمد می کند.

سیاهکلی مدل دیگری از تخصیص نامناسب را تشریح کرد و خاطرنشان کرد: از طرفی اگر فردی اطلاعات فنی داشته باشد و تجربه لازم برای مدیریت یک شرکت خودروسازی را داشته باشد اما توان مالی لازم برای مدیریت خرید و تامین مالی شرکت خودروسازی را نداشته باشد. و به دنبال وام ها و تسهیلات کلان دولتی هستند. این مدل واگذاری دوباره به اقتصاد، خودروسازان و صنعت خودروسازی کشور ضربه می زند.

وی در ادامه گفت: انتقال درست یعنی تلفیق توان مالی و تجربه در کنار هم. یعنی فنی و مالی باید با هم در نظر گرفته شود نه جدا از هم یا فقط توان مالی خریدار مورد نظر دولت.

  دکتر فرزین: شعب دانش بنیان در بانک ملی ایران ایجاد می شود

سیاهلکی در پاسخ به این سوال که مسئولیت این واگذاری غیرقانونی و خسارت وارد شده به کشور طی چند سال آینده در صورت عدم واگذاری نامناسب و آسیب به صنعت خودروسازی کشور بر عهده چه کسی خواهد بود، گفت: البته مسئولانی که حتی اگر این واگذاری را انجام داده اند. آنها نباید سر کار باشند و نباید در قبال کارهایی که انجام داده اند پاسخگو باشند. برای اینکه روزی چنین صحنه ای رخ ندهد، دولت باید در چارچوب قانونی از سهم خود در صنعت خودرو صرف نظر کند.

لطف الله سیاهکلی در این خصوص تصریح کرد: چارچوب قانونی به معنای اعلام عمومی و عرضه سهام برای تولید خودرو در بورس است. دولت می تواند طبق روال قانونی سهام خود را در بورس به بالاترین قیمت بفروشد چرا که واگذاری بورس بهترین راه برای واگذاری است و خریداران به عنوان مدیران این صنعت قطعا در مسیر رقابت و رقابت قرار خواهند گرفت. رشد این صنعت. گذار و ناظر حضور دارند.

وی در پایان این بحث خاطرنشان کرد: اشتغال در بخش خصوصی در هر صورت انگیزه عملکرد بهتر در این صنعت را افزایش می دهد چرا که حکمرانی خوب واحد محور رشد صنعت است. از این منظر، تاکید بر واگذاری به بخش خصوصی با رعایت سازوکارهای قانونی و واگذاری بورس است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید