سیستم مودیان از فرار مالیات های کلان بر غلات جلوگیری می کند

14297 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، ناصر زکری با اشاره به راه اندازی سامانه مودیان گفت: تقویت نظام مالیاتی ضروری است و با افزایش جامعه آماری و داده های اطلاعاتی در حوزه مالیاتی، ضعف ها، کاستی ها و خلأهای موجود در حوزه مالیاتی افزایش می یابد. این فیلد نیز افزایش می یابد خدمات مالیاتی حذف خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر اگر این مشکلات حل نشود، سازمان مالیاتی به یک چالش بزرگ و معضل بزرگ برای دولت سیزدهم تبدیل می شود و مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نظام مودیان یکی از نیازهای اساسی دولت و کشور به ویژه در شرایط اقتصادی کنونی است و قطعا این سامانه تا حدود زیادی از فرار مالیاتی جلوگیری می کند.

زکری با تاکید بر لزوم حمایت از تولید ضمن توجه به شفاف سازی مالیاتی تصریح کرد: بین نظام تولید و نظام مالیاتی رابطه دوسویه وجود دارد و در صورت توجه بیشتر، بخشی از فشار مالیاتی بر بازار و فعالان اقتصادی است. کاهش خواهد یافت.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مردم اعتماد چندانی به نظام مالیاتی ندارند و باید تمام تلاش خود را برای افزایش اعتماد و رفع فضای بی اعتمادی انجام دهیم، خاطرنشان کرد: یکپارچه سازی سیستم ها، بهبود فضای کسب و کار و رفع شبهات و شبهات مرتبط با در حوزه مالیات می تواند فضای کسب و کار را توسعه دهد و تمایل مردم به پرداخت مالیات را افزایش دهد.

زاخاری درباره نقش سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی برای شفاف سازی مالیاتی توضیح داد: شفافیت نظام مالیاتی با یکپارچه سازی سامانه ها میسر می شود. در واقع نظام مالیاتی کشور نیازمند شفافیت است و به دلیل نبود سیستم یکپارچه و داده های اطلاعاتی کامل، نظام مالیاتی کشور با مشکلات عدیده ای مواجه است و این امر مشکلاتی را برای ماموران مالیاتی ایجاد می کند.

  ادامه خشم از سفر استراتژیک رئیس جمهور به مسکو

وی در گفتگو با شادا توضیح داد: اکنون دوره اعزام ماموران مالیاتی به بنگاه های اقتصادی برای اخذ مالیات و تعیین مالیات گذشته است اما این رویه غلط در ایران ادامه دارد. زمان آن فرا رسیده است که به هوشمندی نظام مالیاتی مانند سیستم مالیاتی و پایانه های درون فروشگاهی پایان داده و آن را به بی برنامگی نظام مالیاتی و مشکلات موجود در آن وارد کنیم.

این کارشناس حوزه اقتصاد خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی نیازمند تحول اساسی است و بدون تحول در نظام مالیاتی نمی توان امیدوار بود که انصاف و شفافیت مالیاتی حتی در صورت فراگیر شدن نظام مالیاتی و سرایت آن به همه بخش های اقتصادی کشور، گسترش یابد. کشور می تواند منافع بسیاری را برای اقتصاد کشور به ارمغان بیاورد زیرا از فرار غلات درشت مالیات جلوگیری می کند و به دلیل عادلانه بودن نظام مالیاتی باعث خوشحالی مردم می شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید