شباهت های عید قربان و عید غدیر چیست؟

اعیاد بزرگ قربان و غدیر شباهت های فراوانی دارند که مهم ترین آنها امر ولایت و پیروی از ولی است.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، طبق روایات اسلامی در روز دهم ذی الحجه خداوند به پیامبر خود دستور داد تا فرزندش اسماعیل را برای آزمایش حضرت ابراهیم (ع) قربانی کند. او اسماعیل را به قربانگاه برد، اما جبرئیل با قوچ نازل شد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی کرد.

سجاد، تنها کارشناس و پژوهشگر دینی حوزه علمیه قم در گفت وگو با فارس، اظهار کرد: عید قربان در زبان عربی «بایرم بایرام» نامیده می شود زیرا قربان به معنای بلندی روز و طول روز است. نور خورشید و هنگام طلوع خورشید، این زمان را قربانی می نامند، چنانکه در قرآن کریم آمده است: «و الشمس و القربانی» (از خورشید و منبعش) و چون نمازگزاران هنگام آفتاب قربانی می کنند. قیام می کند و قربانی را قربانی می خوانند، پس روز دهم است، ذی الحجه زمانی که عمل قربانی قبل از ظهر انجام شود، به آن قربان بایرام می گویند.

پیوند قربان و غدیر با کلمه ولایت

وی ادامه داد: قربان از کرب به معنای قرب و قرب گرفته شده است اولین قربانی که در تاریخ بشر کنونی پذیرفته شد مربوط به حضرت هابیل (سلام الله علیها) است. در میان قبایل باستانی مرسوم بود که خود را قربانی کنند تا به خدا یا خدایان خود نزدیک شوند. این امر تا زمان نبوت ابراهیم خلیل علیه السلام ادامه داشت. در آن زمان 3 بار در خواب واقعی دید که خداوند به او دستور داده فرزندش را ذبح کند. وقتی یقین پیدا کردند که این خواب حقیقت دارد، آمدند تا فرمان خدا را برآورده کنند، اما تیغ گلوی فرزندشان حضرت اسماعیل علیه السلام را نبرید و به امر خدا قوچ قربانی را به جای فرزندشان ذبح کردند. . این سؤال مبنای عید قربان در اسلام شد.

معنی کلمه قربانی

وی تنها با بیان اینکه در روایات ما کلمه «قربانی» در مواردی مانند «الصلواه قربان قل تقی» آمده است، نماز وسیله تقرب هر متقی به خداوند است، گفت: پس طبق روایت شریفه «قربان» «آنچه تو را به خدا تقرب می‌بخشد» منحصر به ذبح حیوانی نیست، بلکه مفهومی بسیار گسترده‌تر از آن دارد و عالی‌ترین و زیباترین مصداق قربانی، جهاد با نفس و طلب و رفع نفسانی است. رذایل اخلاقی که در حدیث شریف «متوای قبل از مرگ» آمده است یعنی بمیر پیش از آن که تو را بکشند.

  امیرعبدالیان: آمادگی داریم در وین به توافق خوبی برسیم

منظور از «متوا» در حدیث فوق این است که خودخواهی خود را از بین ببرید و خود را کاملاً از منیت و منیت جدا کنید تا به قرب الهی برسید.

ارتباط عید قربان با عید غدیر که عید ولایت الهی است این است که در روز عید قربان رذایل و تراوشات نفسانی را در خود ذبح و قربانی می کنید، پس با طهارت و طهارت روحت وارد عید ولایت مطلقه الهی حضرت علی علیه السلام می شوی. زیرا امر ولایت حضرت امیر (علیه السلام) به قدری پاک و پاکیزه است که هرگز نمی تواند با آلودگی های درونی وارد آن شود و از پیروان واقعی حضرت امیر (علیه السلام) به شمار می رود.

غدیر باطن یک چیز خارجی است و نسبت به انسان مانند روح است

این کارشناس مذهبی با اشاره به شباهت عید غدیر با عید قربان گفت: خود عید غدیر به غیر از عید قربان آخرین قسمت از دلیل طرد شدن پیامبر اسلام است. و درود بر او باد. بلکه غدیر برای انسان مانند باطن ظاهری و مانند روح است، زیرا همه برکات و سعادت ها در گرو ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام و فرزندانش علیهم السلام است. در روایات بسیاری از طریق شیعه و سنی آمده است که نورهای پیامبر صلی الله علیه و آله و امیرالمومنین علیه السلام یکی بود تا اینکه در قلب عبدالله و عبدالمطلب از هم جدا شدند. و خداوند ولايت آنها را بر همه مردم واجب كرد و اين ولايت در روز غدير نازل شد، لذا در قرآن كريم آمده است: «امام در روز غدير، دين شما را كامل كرد و نعمت مرا تمام كرد. بر تو و دین اسلام را برای تو برگزید».

حضرت ابراهیم (علیه السلام) به نبوت مبعوث شد

وی ادامه داد: البته نکته اصلی در ارتباط عید غدیر با قربان این است که در قرآن می خوانیم: وقتی خداوند حضرت ابراهیم (علیه السلام) را با آزمایش های مختلف آزمایش کرد و ایشان همه را به پایان رساندند. خداوند به او فرمود: تو امام مردم هستی. از او پرسيدم، گفت آيا كسي از فرزندان من به امامت مي رسد؟ خداوند فرمود: وعده من به «امر و ولایت» به ظالمان نمی رسد. از آیه شریفه فوق استفاده می شود که حضرت ابراهیم (علیه السلام) پس از تحمل امتحانات سخت که یکی از مهمترین آنها فداکاری فرزندش بود، به مقام امامت رسید و این نشان می دهد که نکته کلی عید سعید قربان. قربان و عید غدیر از نظر معرفتی و از نظر عمیق امری ولایت و امامت است. اگر حضرت ابراهیم علیه السلام فرزندش را به قربانگاه آورد تا به ذات اقدس الهی نزدیک شود، حضرت امیر علیه السلام تمام وجود خود را فدای راه خدا کرد.

  آیا اینستا ایکس ایمن است؟

کربان و فطر و جمعه و روز غدیر در قیامت با شتاب به خدا می رسد.

وی با بیان اینکه از دیگر ویژگی های مشترک عید غدیر و قربان فضیلت این دو عید حق تعالی است، گفت: از امام رضا علیه السلام روایت شده که فرمود: به روز قیامت چهار روز دیگر با عجله به خدا می رسد، مثل عروس پرسیدند کاغذ می آید؟

این چهار روز چیست؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: روز قربانی، روز فطر، روز جمعه و روز غدیر که روزی است که ابراهیم خلیل علیه السلام از آتش رها شد و آن روز را روزه گرفت. به شکرانه و همچنین روزی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حضرت عامر را به عنوان جانشین خود معرفی کرد و فضایل آن حضرت را بیان کرد و خداوند دین و حضرت علی علیه السلام را به کمال رساند. خاکسترش بر او باد) در این روز شکرگزاری روزه گرفتند. این روز، روز کمال، روز نارضایتی شیطان و روزی است که اعمال شیعیان و دوستداران آل پیامبر پذیرفته می شود و خداوند اعمال مخالفان را باطل و نابود می کند و این همان است که خداوند در آن می فرماید. آیه 23 سوره فرقان می فرماید: «این اعمال مخالفان اهل بیت است.» ما صلح بر او را باطل و نابود کردیم.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: یکی دیگر از اشتراکات غدیر و قربان را می توان در نام خود غدیر جستجو کرد، غدیر نام دریاچه ای است که واقعه اعلام ولایت امیرالمومنین علیه السلام در نزدیکی آن اتفاق افتاد. . از سوی دیگر، زائرانی که نطفه نذری را به شهر مکه می فرستند، در کنار چاه زمزم قرار دارند که آب پربرکت آن با دعای حضرت ابراهیم (علیه السلام) نیاز آبی همه زائران و ساکنان مکه را تامین می کند. بر او). دریاچه و چاه محل جمع آوری آب است و آب مظهر طهارت است و تعبیر عرفانی آب ولایت و امامت است، همانطور که آب ظاهر را پاک می کند، طهارت باطن نیز بدون ولایت ممکن نیست. بنابراین هم از عید قربان و هم از عید غدیر به طهارت ظاهری می رسیم که مظهر آب است و طهارت باطنی که نمایانگر ولایت است و معنای باطنی آب همان ولایت است.

  سکوت سوال برانگیز وزیر صمت پس از سخنان صریح رهبری

اعیادی که مرتبط با حج است

وی افزود: از سوی دیگر عید قربان هشتم ذی الحجه و عید غدیر در 18 ذی الحجه است، بنابراین هم عید قربان و هم غدیر با حج گره خورده است و این یکی دیگر از ویژگی های مشترک اعظار و غدیر، و شاید راز آن این باشد که بین این دو روز، هشت روز است. روز دور یعنی زمانی که انسان موفق شد باطن خود را از شر پاک کند و نفس خود را فدا کند، هشت روز از حالتی فاصله دارد.

پیوند عمیق قربان و غدیر در ارتقای سطح معرفت انسان مؤثر است

وی صرفاً با اشاره به اینکه استفاده از پیوند عمیق قربان و غدیر در ارتقای سطح معرفت بشری مؤثر است، گفت: از مطالب قبلی به این نکته رسیدیم که قربان و غدیر در نقطه امامت و ولایت به هم می رسند که در آن نقطه امامت و ولایت به هم می رسند. ولایت مطلقه است، یعنی ولایتی که به همه موجودات اعم از مخلوقات، نباتات، حیوانات، انسانها و ملائکه داده شده و در پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم امیرالمؤمنین علی است. سلام بر او و یازده وارثش. همه درجات و دعای پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و اولیاء و اولیاء به این ولایت بازگشت و این ولایت از هلاکت بنده در حق و بقای بنده سرچشمه گرفت. سمت راست.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در روایتی می فرماید: اولین چیزی که خداوند آفرید نور من بود در حالی که «آدم» هنوز در مرحله آب و گل بود که اشاره به همان ولایت دارد یا روایت امیرالمومنین علی علیه السلام که من ولی هستم در حالی که «آدم» هنوز در مرحله آب و گل است، همان معنای ولایت و صاحب ولایت مطلقه است. در عرفان با نام هایی چون خلیفه اعظم، قطب الاقطب، انسان کامل، اولین عقل و روح اعظم ذکر شده است، این مسئله امامت و ولایت، سنگ بنای اعتقاد شیعه است که شیعه را از آن متمایز می کند. غیر شیعه بودن در میان مسلمانان و در بسیاری از روایات، اتخاذ سایر اعمال شخص منوط به پذیرش ولایت از سوی آن شخص است و این مشکل عمق مشکل ولایت را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید