شتاب دولت سیزدهم در ساخت نیروگاه/ شش نیروگاه برای اولین بار در یک ماه گذشته آنلاین شد

گروه اقتصادی رجانیوز: بهار امسال پس از چندین سال قطعی مکرر و بدون برنامه در فصل گرما، مردم به شیرینی پایداری شبکه پی بردند. در کنار شهروندان و به اصطلاح مصرف کنندگان خانگی، صنایع و واحدهای تولیدی به عنوان قربانیان اصلی خاموشی تابستان را با برنامه ریزی از پیش تعیین شده و مدیریت مصرف و بدون آسیب به تولید خود به پایان رساندند.

من گزارش میدم رجانیوزبررسی‌ها نشان می‌دهد که کارنامه ساخت نیروگاه در سال پایانی دولت سیزدهم، نوسازی نیروگاه‌ها به همراه برخی اقدامات دیگر از جمله مواردی است که در نهایت منجر به تامین برق پایدار بخش خانگی و مدیریت مصرف برق در سایر حوزه‌ها شده است..

پس از این رکوردها، در آخرین ماه از فصل تابستان و در شهریور ماه امسال، رکورد دیگری در صنعت برق شکسته شد..

بر اساس جزئیات ارائه شده توسط شرکت مپنا در شهریور 1401، نصب همزمان نیروگاه ها در عرض یک ماه به تعداد جدیدی رسیده است، بر این اساس تنها در 31 روز شهریور 1401 تعداد 6 نیروگاه زاهدان 1، عسلویه. ، فردوسی، زاهدان 2، تربت حیدریه و دو کوهه به مرحله اتصال به کل شبکه برق رسیده اند.

بر اساس گزارش شرکت مپنا، این 6 نیروگاه مجموعا 873 مگاوات تولید برق دارند و به مرحله همگام سازی با شبکه سراسری برق کشور رسیده اند.

این رکورد در حالی ثبت شد که همگام سازی 6 واحد تولید برق در یک ماه دستاورد بزرگی محسوب می شود و نویدبخش پایداری شبکه توزیع برق در سال های آینده است.

جزئیات برنامه ساخت نیروگاه در سال گذشته

  رسیدن به ظرفیت تولید نفت به 4 میلیون و 38 هزار بشکه در روز تا پایان امسال

بنابراین گزارش از ابتدای شهریور سال گذشته بود که تلاش برای تامین 6000 مگاوات نیروگاه تا پایان شهریور 1401 ظرف یک سال آغاز شد.

در همین رابطه، همایون حائری، معاون وزیر برق و نیرو در تشریح برنامه ساخت نیروگاه 6 میلیون مگاواتی گفت: برنامه ای که در سال اول دولت بررسی کردیم شامل افزایش 6 هزار مگاواتی ظرفیت تولید است. که 4900 مگاوات آن به واحدهای انرژی حرارتی و تجدیدپذیر متصل است.

به گفته حائری، 4 هزار و 260 مگاوات این برنامه واحد حرارتی است که توسط وزارت نیرو و یک واحد توسط وزارت صنعت به عنوان اولین نیروگاهی که براساس تفاهم نامه وزارت نیرو ساخته شده است، ساخته شده است. انرژی و صنعت.

این مسئول با بیان اینکه 500 مگاوات برق از نیروگاه های تجدیدپذیر تامین می شود، افزود: همچنین 286 نیروگاه موجود با اقدامات کارشناسان داخلی به حدود یک هزار و 115 مگاوات ارتقا می یابد.

رکورد تاریخی ساخت نیروگاه در یک سال بهبود یافت

نکته قابل توجه در برنامه سال اول دولت به عنوان افزایش ظرفیت نیروگاهی بهبود رکورد احداث نیروگاه در یک سال در کشور است..

بر اساس آمار، بیشترین عدد مرتبط با افزایش ظرفیت نیروگاهی در یک سال مربوط به سال 1388 با توسعه 4935 مگاواتی بوده است، اما در سال اول دولت سیزدهم، واحدهای نیروگاهی 6000 مگاواتی این رکورد را 22 درصد افزایش دادند. .

حل مشکل برق کشور با احداث نیروگاه 12 هزار مگاواتی در دو سال

با توجه به موفقیت آمیز بودن طرح احداث نیروگاه 6000 مگاواتی در سال گذشته، وزارت نیرو برنامه احداث نیروگاه 6000 مگاواتی دیگر را برای سال 1402 در دستور کار قرار داده است.

  تولید کننده انرژی سبز یا آلوده کننده زمین؟

در این خصوص عبدالرسول پشهنگ، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی می گوید: برای اطمینان از پایداری پیک برق در تابستان سال آینده، تصمیم گرفته شده تا ظرفیت نیروگاه های کشور به میزان 6000 مگاوات افزایش یابد که از این میزان، توان پیک پایدار در تابستان سال آینده افزایش یابد. بیش از 3500 مگاوات از این ظرفیت به نیروگاه‌های بخش خصوصی و دولتی متصل است و مابقی توسط نیروگاه‌های تولید برق صنعتی، تجدیدپذیر و پراکنده تامین می‌شود..»را

بنابراین گزارش، با توجه به تحقق وعده ساخت 6 هزار مگاواتی نیروگاه تا پایان شهریور 1401، به نظر می رسد ظرفیت ساخت این نیروگاه ها در سال جاری دور از دسترس نباشد و ساخت 12 هزار مگاوات نیروگاه ظرف دو سال می تواند مبنایی برای حل پایدار مشکل برق باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید