شرایط آرام بازار خودرو نتیجه واردات و افزایش عرضه است

15844 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، گرانی دلار در روزهای اخیر آخرین امیدها برای بازگشت به قیمت خودروهای داخلی را از بین برده و پس از این افزایش قیمت خودرو قابل پیش بینی بود که انتظارات تورمی قیمت خودرو را افزایش دهد.

این روزها مشاهدات نشان می دهد که فروشندگان خودروهای داخلی و خارجی با شنیدن خبر افزایش قیمت دلار بلافاصله قیمت محصولات خود را با نرخ دلار تعدیل کرده اند و فعالان بازار خودرو از التهاب بازار و قیمت خودروها خبر می دهند. به طرز عجیبی افزایش یافت به عنوان مثال خودروی خارجی که هفته گذشته 2.3 میلیارد تومان قیمت داشت، امروز با 300 میلیون تومان افزایش 2.6 میلیارد تومان ارزش گذاری شد.

برخی از فعالان بازار از افزایش رکود در بازار خبر می دهند و اعلام می کنند که بازار خودرو مدت هاست به دلایلی از جمله کمبود عرضه، کاهش قدرت خرید مردم با افزایش قیمت قابل توجه و بازی های دلال، رکود بوده است؛ اما این موضوع باعث شده تا بازار خودرو به دلیل افزایش قیمت ها، کاهش یابد. اما افزایش قیمت های جدید به دلیل نوسانات قابل توجه نرخ ارز مشکلی است که می تواند این رکود را بدتر کند.

در این زمینه سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه داران خودرو اظهار داشت: مشکلات بازار خودرو برای امروز و دیروز نیست؛ بلکه مشکلات بازار خودرو امروز و دیروز است. اخیراً، از سال 2017 که عرضه کاهش یافته است، شکاف قیمت بین کارخانه و بازار افزایش یافته است.

وی ادامه داد: زمانی که یک کالای مصرفی تبدیل به کالای سرمایه ای می شود، قیمت همان کالا چه از نظر ارز و چه در قسمت اخبار با کوچکترین نوسانی دچار نوسان می شود. همین مشکل در خودرو باعث اختلاف قیمت کارخانه و بازار شد.

  دومین محموله بزرگ شیشه در این هفته از گمرک را کشف کنید

با گران شدن خودروهای داخلی از 10 به 40 میلیون افزایش یافت

وی تصریح کرد: اگر عرضه زیاد بود قطعا قیمت ها کاهش قابل توجهی پیدا می کرد در حالی که امروز تقریبا 45 درصد نیاز بازار تامین نمی شود و همین امر باعث شده تا تقاضای انباشته نزدیک به 800 هزار خودرو در بازار وجود داشته باشد. بنابراین، تا زمانی که این خواسته پاسخ عملی دریافت نکند، نمی توان انتظار داشت که شرایط تغییر کند.

موتمنی اضافه کرد: البته بررسی ها از بازار خودرو نشان می دهد که بازار خودرو در ماه های اخیر از ثبات نسبی برخوردار بوده و این بازار با نوسانات قیمت دلار در این روزها افزایش یافته است تا جایی که قیمت خودروهای داخلی بین 10 در نوسان بوده است. و 40 میلیون تومان.

موتمنی درباره آخرین وضعیت بازار خودرو توضیح داد: این روزها رونقی در بازار خودرو وجود ندارد و تعبیر من این است که بازار خودرو به نوعی خواب است و اعضای اتحادیه شاهد هستند که از یک سو مردم خرید می کنند. قدرت کم شده و تکلیف نمی دانند و از یک طرف منتظرند تا مشکل برجام و واردات خودرو حل شود.

وی درباره تغییرات قیمت گفت: خودروهای ارزان داخلی حدود 10 میلیون و خودروهای مونتاژی حدود 80 میلیون تومان قیمت داشتند، به عنوان مثال تا 20 روز پیش هایما 960 میلیون تومان قیمت داشت در حالی که آخرین بار حدود یک میلیارد معامله می شد. 40 تومن .

شرایط آرام بازار خودرو نتیجه واردات و افزایش عرضه است

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره تاثیرات واردات بر قیمت خودرو توضیح داد: اگر واردات آزاد می شد و تعرفه خودرو صفر می شد، قیمت خودرو کاهش می یافت. البته این نیز در صورتی است که بتوانیم وضعیت خودروهای داخلی را به درستی ساماندهی کنیم و علاوه بر این، قیمت خودروهای عرضه شده در بورس نیز با در نظر گرفتن سود مشروع تولیدکننده و نه بیشتر، منطقی باشد، ضمن اینکه بازار آرام می شود. پایین آمده و به کاربر فشار می آورد. برای آرامش بازار خودرو وارد نشوید.

  زمانی که سید ابراهیم رئیسی عباس معروفی را از اعدام نجات داد

منبع: دانا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید