شرایط واردات خودرو/سرنشین حذف شد

11043 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، پس از چالش‌های فراوان مربوط به واردات خودرو در سال جاری، ۱۴ اسفندماه سال گذشته در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱ در جلسه علنی مجلس نمایندگان مجوز واردات ۹۶ هزار قطعه خودرو را تصویب کردند. بر این اساس مقرر شد 70 هزار دستگاه خودرو وارد شود که 50 هزار خودرو و 20 هزار خودرو دوگانه سوز، هیبریدی و برقی است. سایر موارد نیز واردات کامیون، تریلرهای یخچال دار و کشنده، اتوبوس و تجهیزات سنگین را تایید کردند.

اما با ابلاغ قانون بودجه بررسی تبصره های وی نشان داد که این تبصره با تغییراتی در مصوبه مجلس همراه بوده و واردات 70 هزار خودروی سوره از شمول قانون بودجه خارج شده است. بر اساس بند (ک) تبصره 7 قانون بودجه 1401، به دولت اجازه داده می شود با رعایت سیاست های کلی نظام و شرایط تعیین شده با دریافت ورودیه مصوب ارگان های ذیربط نسبت به صدور مجوز واردات خودرو اقدام کند. .

سه شرط برای واردات خودرو

در این راستا سه شرط برای واردات خودرو تعیین شده است که تعیین ضوابط واردات خودرو و نحوه تامین ارز توسط دولت بدون آسیب رساندن به تولید داخلی و بازار ارز به تشخیص دولت است. و همچنین رعایت شرایط رقابتی.

لیست ماشین ها خالی بود

ارکانی که دولت برای واردات خودرو حق دارد شامل چهار بند می شود که البته از 70 هزار خودروی مصوب در جلسه علنی مجلس نیز خبری نیست. طبق شرایط مندرج در تبصره 7 قانون بودجه، 10000 دستگاه کامیون و تریلر یخچالدار و کشنده، 10000 اتوبوس برون شهری و بین شهری، 1000 واگن و واگن یخچال دار و 5000 دستگاه ماشین آلات سنگین معدنی و راهسازی از جمله. می توان از تعمیر و یا تا پنج سال ساخت وارد کرد.

  مرغ 57 هزار تن! او آقای رئیسی، وزیر جهاد کشاورزی را برکنار کرد

بر این اساس، وزارت اقتصاد موظف است هر سه ماه یکبار گزارشی از موارد ارسالی به کمیسیون‌های اقتصاد، صنعت و معدن، عمران و امور داخلی و شوراهای مجلس ارائه کند.

تکلیف وعده وزیر برای رفع ممنوعیت واردات در اردیبهشت ماه چه می شود؟

واردات خودرو از تبصره 7 حذف شد در حالی که فاطمی امین – وزیر صنعت، معدن و تجارت – اواخر سال گذشته در آخرین اظهارات خود بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرد و قول داد ممنوعیت‌های جدیدی داده شود. وارد كردن. وی گفت: قبلا با واردات مخالفتی نداشتم، اما با توجه به اینکه واردات خودرو تا 2 میلیارد دلار هزینه ارزی دارد، آن را مناسب نمی‌دانستم، اما با اقدامات تجار ایرانی و افزایش صادرات، وضعیت بخشنامه ممنوعیت واردات بهبود یافت. صادر شده در اردیبهشت “(1401) منقضی می شود، تمدید نمی شود و واردات طبق قوانین قبلی انجام می شود.”

این در حالی است که واردات خودرو از سال 1397 به دلیل شرایط ارزی و محدودیت های موجود ممنوع شده و طرح لغو آن همواره با ایراداتی به ویژه از سوی بانک مرکزی بر سر هزینه های ارزی همراه بوده است. این در حالی است که حدود 12 هزار دستگاه خودرویی که قبل از ممنوعیت وارد شده بودند، نتوانستند از انبار گمرک ترخیص شوند و تا مدت ها امکان ترخیص وجود نداشت.

در این شرایط با توجه به تاکید وزارت صمت بر واردات خودرو و اعلام پایان ممنوعیت حدود یک ماه دیگر در اردیبهشت ماه، با حذف مجوز واردات خودرو در قانون بودجه و ارز ویژه چه تصمیمی اتخاذ خواهد شد. مشخص نیست که این واردات چگونه به دست می آید و چگونه پردازش می شود.

  تسلیم «رولینگ استریم 2» توسط بایدن یک فاجعه بزرگ برای امنیت ملی آمریکا است

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید