شرایط و جزئیات نحوه متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

12213 خبر اولیه

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در بخشنامه شماره 3039/01 مورخ 10 فروردین 1400 بند (الف) تبصره (16) قانون بودجه کل کشور مصوب 1401 و قسمت (1) بند قانونی مذکور شبکه بانکی اعلام کرد. بر این اساس، بانک مرکزی تسهیلات مشمول این بند را با اولویت اول از طریق بانک‌های عامل مابقی 100 درصد (100 درصد) سپرده‌های قرض‌الحسنه و پنجاه درصد (50 درصد) از سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری ارائه می‌کند. سپرده های حسنا .. بانک ها نیز موظفند بر اساس رتبه اعتباری متقاضیان حداکثر با اخذ سفته از متقاضی یا ضامن معتبر نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند. مسئولیت حسن اجرای مفاد این بند بر عهده بانک مرکزی و بانک های موجود و کلیه مدیران و کارکنان ذیربط است. عدم پرداخت یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب می شود و از مراجع ذیصلاح قابل پیگیری است.

وام ازدواج هر یک از زوجین که تاریخ ازدواج آنها بعد از 1397/01/01 بوده است یک میلیارد و دویست میلیون (1.200.000.000) ریال با بازپرداخت ده ساله می باشد. تسهیلات ازدواج قرض الحسنه برای زوجین زیر بیست و پنج سال و بانوان زیر بیست و سه سال یک میلیارد و پانصد میلیون (1.500.000.000) ریال است. تمامی بانک ها موظفند تعداد خدمات قرض الحسنه ازدواج پرداختی به صورت ماهانه و تعداد افراد منتظر دریافت این خدمات را اعلام کنند.

همچنین، با توجه به مفاد هنر. (50) قانون جامع خدمات ایثارگران، افراد مندرج در این قانون مشمول دریافت دو برابر افراد عادی وام ازدواج هستند.

تاکید می شود شبکه بانکی باید ظرف یک هفته کاری از تاریخ دریافت این نامه به واحدهای اجرایی ذیربط در سراسر کشور به تفاهم برسد و رونوشتی از ابلاغیه مربوطه را به این بانک ارسال کند.

مراحل، مدارک و شرایط عمومی متقاضیان اخذ تسهیلات و شرایط ازدواج قرض الحسنه و نحوه ثبت نام.

مراحل ثبت نام و اخذ وام ازدواج
1. قبل از ثبت نام شرایط و دستورالعمل اخذ وام ازدواج را به دقت مطالعه کنید
2. ثبت نام و تکمیل فرم مربوطه از طریق سامانه وام ازدواج ve.cbi.ir برای هر زوج به صورت جداگانه.
3. کد رهگیری 10 رقمی دریافت کنید
4. پس از شناسایی شعبه جهت اطلاع از شعبه صادر کننده وام ازدواج به سایت مراجعه نمایید. (مدت تعیین شعبه با توجه به میزان منابع قرض الحسنه قابل ارائه بانک توسط بانک ها تعیین می شود.)
5. با در دست داشتن مدارک لازم حداکثر ظرف مدت 12 روز کاری با شعبه معرفی شده تماس بگیرید
6. تکمیل فرآیند اعتبار در شعبه مربوطه

شرایط عمومی برای متقاضیان ازدواج
1. داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
2. به هر زوج 120 میلیون تسهیلات زناشویی داده می شود.
تبصره 1. بر اساس مفاد بند (1) بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1401 کل کشور به هر یک از زوجین 120 میلیون تومان وام ازدواج تعلق می گیرد.
تبصره 2- به متقاضیانی که سن ازدواج آنها برای زوجین کمتر از 25 سال و برای همسران کمتر از 23 سال باشد، مبلغ 150 میلیون تومان وام ازدواج تعلق می گیرد.
تبصره 3- کلیه اتباع ایرانی خارج از کشور که سند ازدواج آنها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده است می توانند ثبت نام کنند و سند ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در آن کشور باشد سند ازدواج محسوب می شود. .بودن.
تبصره 4. سند ازدواج یا سند مشابه دیگری که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی کشور تأیید شده باشد، معادل عقدنامه محسوب می‌شود و این داوطلبان نیز امکان ثبت نام را خواهند داشت.
3. در دسترس بودن کارت ملی (موقت یا دائم) و کد پستی محل سکونت متقاضی.
4. با توجه به امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلاً (با وجود ازدواج دوم یا بیشتر) از تسهیلات فوق استفاده نکرده باشد، می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند شود. (توجه: به هر یک از متقاضیان تنها یک بار تسهیلات تسهیلات وام تعلق می گیرد)
5. کمک قرض الحسنه ازدواج به زوجینی که تاریخ ازدواج آنها بعد از 1397/01/01 بوده و هنوز وام ازدواج دریافت نکرده اند، پرداخت می شود.
6. افرادی که از سال گذشته برای وام ازدواج اقدام کرده اند و در نوبت وام ازدواج هستند، در صورتی که تاریخ ازدواج آنها بعد از 1397/01/01 باشد و هنوز وام ازدواج دریافت نکرده باشند، ممکن است در سقف های مصوب بودجه 1401 باشند. برای استفاده از امکانات فوق
7. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به افراد بالای 50 سال تعلق نمی گیرد.

مدارک اجباری
1. اصل و کپی سند ازدواج
2. اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه زوجین
3. اصل و کپی شناسنامه ضامن
4. اصل و کپی کارت ملی (موقت یا دائم) زوجین
5. اصل و کپی کارت ملی (موقت یا دائم) ضامن
6. کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین
7. کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام

شرایط پرداخت
– سازوکار ازدواج قرض الحسنه برای هر زوج مبلغ یکصد و بیست میلیون (120.000.000) تن با بازپرداخت ده ساله با اخذ ضامن و سفته معتبر.
– بانک ها موظفند بر اساس وام متقاضی حداکثر با گرفتن سفته از متقاضی یا ضامن معتبر نسبت به بازپرداخت تسهیلات اقدام کنند.

روش ثبت نام
کلیه متقاضیان وام ازدواج که واجد شرایط فوق می باشند باید ابتدا در سامانه وام ازدواج ثبت نام کرده و فرم مربوطه را پر کنند که بر اساس آن در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام کد رهگیری ده رقمی کاملا محرمانه و متعلق به متقاضی است، باید در اختیار ثبت کننده قرار گیرد.
متقاضیان برای اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و همچنین نام شعبه جهت درخواست وام ازدواج باید با سامانه وام ازدواج تماس گرفته و در صورت واگذاری شعبه جهت اعطای وام به متقاضی مدارک مربوطه را داشته باشند. لازم است در بازه زمانی اعلام شده توسط سایت با شعبه مربوطه تماس گرفته و مراحل وام را تکمیل نمایید. بدیهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در مهلت تعیین شده، ثبت نام آنان ناقص تلقی خواهد شد.
شایان ذکر است بازه زمانی تعیین شعبه توسط بانک ها با توجه به میزان منابع قرض الحسنه قابل ارائه بانک اخذ خواهد شد.
متقاضی وام ازدواج پس از تعیین شعبه، حداکثر ظرف مدت 12 روز کاری فرصت دارد با مدارک لازم به شعبه معرفی شده مراجعه کند. ضمناً در صورت عدم مراجعه به شعبه مربوطه در مدت زمان تعیین شده، اطلاعات ثبت نامی متقاضی حذف خواهد شد.
متقاضیان دریافت وام ازدواج پس از پذیرش در شعب بانک ها باید حداکثر ظرف مدت 45 روز کاری مدارک مورد نیاز را تکمیل و در صورت تکمیل نشدن مدارک، نام متقاضی از سامانه مربوطه حذف شود تا سایر متقاضیان بتوانند مطابق با تسهیلات مشخص شده و شفافیت بانک ها.

مدت بازپرداخت تجهیزات و هزینه ها
– مدت بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 10 سال و کارمزد آن 4 درصد می باشد.
– اقساط مربوطه 120 ماهه بوده و سررسید اولین قسط و کارمزد آن یک ماه پس از پرداخت تسهیلات تعیین شده می باشد.

در پایان لازم به ذکر است که در سال 1400 بانک ها بیش از 80 هزار میلیارد تن به 924 هزار متقاضی وام ازدواج پرداخت کردند و از ابتدای سال جاری تا 15 فروردین حدود 65 هزار موقعیت وام ازدواج در سامانه ثبت شد. بر این اساس انجام شد. بر این اساس بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور موظف به اجرای قوانین تکریم مردم و جوانان هستند و امسال نیز مانند سال های گذشته به وظایف و مسئولیت های خود به ویژه در خصوص بازپرداخت وام ازدواج عمل خواهند کرد.

پایان /

  ائتلاف سعودی 108 بار آتش بس یمن را نقض کرد

دیدگاهتان را بنویسید