شغل محمود کریمی چیست؟ | پایگاه اطلاع رسانی رجا

بر خلاف تصور عده ای که فکر می کنند حاج محمود با خواندن و خواندن نماز درآمد دارد، فقط از این راه و از همین خشت ها امرار معاش می کند. برای تغییر شکل کار از سنتی به صنعتی نیاز به وام بانکی داشتیم.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران، مهدی برزگر شریک تجاری حاج محمود کریمی مداح اهل بیت(ع) و از صاحبان کارخانه آجرپزی در حوالی بویین زهرا در استان قزوین گفت: شاید برخی مردم فکر می کنند که مداحی اهل بیت در مجالس مختلف برای دریافت پول زیاد نماز می خواند. ایده ای که حتی به آن کیسه پول هم می گویند و می گویند بعد از مراسم کیسه پول به مداح داده می شود، اما مداحان و ذاکرانی هستند که از نظر اقتصادی کار می کنند و هرگز با مداحی و نیایش امرار معاش نمی کنند. آنان خود را وقف امام حسین (ع) کرده اند و علاوه بر امرار معاش، از طریق کار و فعالیت اقتصادی از نیازمندان نیز دستگیر می شوند.

حاج محمود نانش را از آجر درست می کند

شاید خیلی ها ندانند که حاج محمود کریمی یکی از افرادی است که کارخانه آجر را راه اندازی کرده و سال هاست در آنجا مشغول به کار بوده است. برزگر با تاکید بر اینکه در این سال ها حاج محمود هرگز از رانت برای راه اندازی کارخانه یا وام بانکی استفاده نکرد، درباره راه اندازی کارخانه آجرپزی با مساعدت حاج محمود و تصرف کارخانه توسط بانک در سال 95 می گوید: با محمود آشنا شدم. کریمی. از بچگی آرزو داشتم خادم امام حسین (ع) باشم. من تاجر بودم و کار می کردم. به حاج محمود پیشنهاد کار در کمیسیون دادم. گفتم می خواهم کارخانه آجرسازی بسازم. پرسیدند آیا تجربه ای در این کار داری؟ گفتم یکی دو سال مطالعه می کنم و بعد کار را شروع می کنیم. حاج محمود هم قبول کرد و بعد از یک سال تحقیق و تفحص در نزدیکی بوئین زهرا شروع به ساخت کارخانه کردیم. ابتدا یک کوره آجرپزی راه اندازی کردیم. فر ما سنتی بود و بعد از مدتی متوجه شدیم که این روش قدیمی شده است. در این مدت حاج محمود به دقت بر کار نظارت می کرد و گاهی آستین ها را بالا می زد و شروع به کار می کرد. بر خلاف تصور عده ای که فکر می کنند حاج محمود با خواندن و خواندن نماز درآمد دارد، فقط از این راه و از همین خشت ها امرار معاش می کند. برای تغییر شکل کار از سنتی به صنعتی نیاز به وام بانکی داشتیم.

  بحرینی ها انتظار اصلاحات سیاسی همه جانبه دارند

حاج محمود فقط در ایام محرم در کارخانه حضور نداشت

متأسفانه با وجود تضمین های معتبری که دادیم، بانک بخشی از وام را نداد و در سال 1394 کارخانه را از ما گرفت. آن سال ها سال های بسیار بدی بود. بانک ها به دست کارخانه ها رفت و بسیاری از کارخانه ها تعطیل شدند. وقتی قوه قضاییه موضوع تعطیلی کارخانه ها را وارد رسیدگی قضایی کرد، مشخص شد که بانک این اعتبار را به ما نداده است. حتی حاج محمود هم ماشینش را برای ضمانت وام فروخت. از 24 آبان 92 فاز صنعتی سازی کارخانه آجر را شروع کردیم و شبانه روز با حاج محمود کار کردیم. حاج محمود فقط در ایام محرم در کارخانه حضور نداشت.

همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه کارخانه در سال 1995 توسط بانک مصادره شد. با این کار، نزدیک به 100 کارگر شغل خود را از دست دادند. بانک امین در کارخانه سرمایه گذاری کرد و تمام تجهیزات و اموال کارخانه را فروخت. بعد از دو سال که بازدید کردیم دیدیم همه چیز را با خاک یکسان کرده اند. تمام تجهیزات گرفته شد و حتی یک متر کابل هم در کارخانه نبود. کارخانه ای که با خونمان ساخته بودیم ویران شد.

امروزه در این کارخانه 97 نفر مشغول به کار هستند

در ادامه مهدی برزگر درباره راه اندازی مجدد کارخانه و چشم انداز اقتصادی حاج محمود و برنامه آزادی 60 زندانی و بکارگیری آنها در کارخانه گفت: به حاج محمود پیشنهاد دادم که کارخانه را راه اندازی کنیم. گفت آیا این وضعیت قابل انجام است؟ با همه سختی ها و مشکلات دوباره شروع کردیم. 4000 درخت در کارخانه کاشته بودیم و بنا به تعهدی که نسبت به محیط زیست داشتیم باید 5000 متر مربع فضای سبز ایجاد می کردیم. حاج محمود گفت طبق فرمایشات حضرت آقا باید در این فضای سبز درخت بکاریم. درختان چنار و افرا و میوه کاشتیم. چهار درخت میوه کاشتیم و با عشق به آنها آبیاری کردیم. اما متاسفانه با ریختن آهک و روغن همه درختان را خشک کردند. ما همه چیز را پیوند زدیم. به همت حاج محمود و عنایت الهی کارخانه راه اندازی مجدد شد و امروز 97 نفر در کارخانه مشغول به کار هستند. زمانی که آقای رئیسی ریاست قوه قضائیه را برعهده داشت، با مکاتباتی که با دادسرای بوئین زهرا داشتیم، برنامه ای برای استفاده از زندانیان مالی برای کار در کارخانه انجام دادیم.

  اردوغان ورشکسته است و 13 میلیارد دلار چک بدهی دارد

ما آزادی 60 زندانی مالی را تضمین کردیم

وی افزود: هر کامیون حمل آجر به سه کارگر نیاز دارد. در برخی از کوره ها از کارگران خارجی استفاده می شود اما در طرحی که ارائه کرده ایم ضمانت 60 زندانی مالی را گرفته ایم. این طرح مورد استقبال قرار گرفت. ما از تبصره 5 ماده 35 استفاده کردیم، بنابراین زندانیانی که به دلیل بدهی 10 تا 50 میلیون تومانی در زندان هستند، می آیند و کار می کنند. در این طرح زندانیان مالی می توانند علاوه بر کسب درآمد، بدهی خود را نیز پرداخت کنند. در زندان بوئین زهرا دیدیم که یکی از زندانیان برق کار است و به خاطر بدهی 60 میلیون تومانی در زندان به سر می برد. ما با وام دهنده صحبت کردیم و به او گفتیم اجازه بده کار کند. این مرد یک دختر بدشانسی داشت و در زندان نتوانست هیچ کاری برای پرداخت بدهی انجام دهد. این تکنسین با رضایت طلبکار در کارخانه شروع به کار کرده و علاوه بر پرداخت بدهی اقدام به خرید خودرو می کند. همه اینها لطف امام حسین علیه السلام است. برخی معتقدند حاج محمود در کار اقتصادی تخصص ندارد و فقط در مداحی و دعا مهارت دارد. اما من سال هاست با او کار می کنم و نگاه اقتصادی بسیار خوبی دارد.

حاج محمود هیچ وقت از اجاره کارخانه استفاده نکرد

او تصمیمات زیادی گرفته است که پس از مدتی بازخوردهای خوبی برای آنها دیده ایم. متأسفانه تصویری که دیگران از آنها دارند درست نیست. مثلاً اگر برای گرفتن وام به بانک مراجعه کنیم، وقتی متوجه می شوند حاج محمود در این کارخانه کار می کند، فکر می کنند می خواهیم از اجاره استفاده کنیم، اما اینطور نیست. این شرکت را در سال 83 تاسیس کردیم تا بتوانیم وارد بحث جهیزیه نواروسان شویم. فکر می کنند حاج آقا چون نماز می خواند در هر جلسه ای که می رود 100 میلیون تومان می گیرد، اما این طور نیست. وقتی دنبال برق کارخانه می گشتیم مسئولان اداره برق گفتند 15 میلیون تومان هزینه کردی. اگر حاج آقا یک دعا بخواند چند برابر این پول را به ایشان می دهند. ما مجبور شدیم مقدار زیادی خرید کنیم تا بتوانیم قطب ها را به کارخانه بیاوریم. حاج محمود هیچ وقت از اجاره کارخانه استفاده نکرد. حتی وقتی برای سهمیه گازوئیل رفتیم، گفتند چرا برای 4000 لیتر گازوئیل لنگ می زنید، به حاج آقا بگویید با وزیر نفت تماس بگیرد تا برای شما چند کامیون گازوئیل بفرستد.

  حقوق بازنشستگان افزایش می یابد

وی ادامه داد: متأسفانه برخی معتقدند که مداح امام حسین (ع) از رانت استفاده می کند. او شبانه روز به فکر کارخانه و کارگران است و هرگز از ارتباطات خود استفاده نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید