شماره جدید مجله «بردش اول» با موضوع سخنرانی دولت سیزدهم منتشر شد.

مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری با همکاری موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران شماره دوم و سوم گفتمان راهبردی ماهانه «بردش اول» را با مروری بر عناوین گفتمان «عدالت و جمهوری» منتشر کرد. دولت سیزدهم در 340 صفحه.

جامعه شناسی سیاسی انتخابات 28 خرداد 1400

اولین شماره این شماره به مناسبت اولین سالگرد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران به جامعه شناسی سیاسی انتخابات 24 خرداد 1400 می پردازد و به این بهانه با محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت و گو می کند. رهبری اسلامی. مدرس گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران در این گفت و گوی اختصاصی که با عنوان «عدالت و جمهوری گفتمان پنجاه و هفتم» منتشر شده است، ضمن مروری بر بستر سیاسی- اجتماعی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، به تدوین گفتمان ارائه شده توسط آیت الله سید ابراهیم رئیسی در این انتخابات. و می گوید: «دولت سیزدهم عمیقاً به دو مقوله عدالت و دموکراسی پایبند است. او عدالت را برای جمهوری مردم می خواهد و جمهوری خلق را مبنای برقراری عدالت می داند. یعنی این دو رابطه متقابل با هم دارند. در ادامه این پرونده داود مهدوی زادگان در یادداشت «ایرانیان و میل به تغییر» و محمدعلی فتاحی در یادداشت «دوران جدید جمهوری» لایه های بنیادین وقایع انتخابات 28 کرداد 1400 را بازخوانی کردند.

گفتمان دولت سیزدهم: عدالت و دموکراسی

با تثبیت گفتمان دولت سیزدهم بر محورهای «عدالت و جمهوریت» دومین و مهم ترین شماره آخرین شماره ماهنامه «بردش اول» به بازخوانی دال های محوری این گفتمان اختصاص دارد.

بردش اول در ابتدای پرونده گفتمان دولت سیزدهم با سید احسن خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی گفت و گو کرد. مدرس گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه علامه طباطبای در این گفتار که با عنوان «جمهوری اقتصادی; شرط منتشر شده عدالت اقتصادی بیانگر گفتمان «انصاف و جمهوری خواهی» در سیاست اقتصادی دولت سیزدهم است و به این پرسش پاسخ می دهد که چگونه دولت سیزدهم برقراری عدالت اقتصادی را با جمهوریت در اقتصاد دنبال می کند؟

  پایگاه اطلاع رسانی ساندویچ پانل تونیکس راجا

در بخشی دیگر از این پرونده اساتیدی چون محسن اراکی، احمد مگری، ​​نجف لکزایی، سید سجاد ایزاده و حسین سوزنچی به ابعاد حقوقی و شرعی گفتمان عدالت خواهی و جمهوری خواهی توجه نشان دادند. در ادامه، عماد افرو، خیرالله پروین و احمد حبیب نژاد نیز گفتمان «عدالت و جمهوریت» را از منظر فلسفه حقوق و حقوق اساسی مورد بررسی قرار می دهند.

در ادامه گفتمان دولت سیزدهم، آثاری از ابراهیم برزگر، شهریار زرشناس، گلمرضا جمشیدیها، محمدپزشکی، سید حسین شهرشتانی، سیدمجد امامی، مهدی حسین زاده یزدی، نعیمه کیها، علیرضا زهیری، مختار جمشیدی ها، محمد ظهیری، مختار جمشیدی ها. کاخکی، مهدی جمشیدی، حسین محمدی سیرت، مصطفی غفاری، علیرضا سجادیه، محمدحسین طاهری خسروشاهی، محمود ذکاوت و میثم ظهوریان مقالاتی منتشر کرده‌اند که به مبانی علمی و نیازهای سیاستی گفتمان عدالت و جمهوری پرداخته‌اند.

2 خبر اولیه

دیپلماسی علمی در دولت سیزدهم

در فایل دیپلماسی علمی، گزارش اختصاصی و تفصیلی از نشست دیپلماسی علم و فناوری؛ «فرصت ها، چالش ها و راهکارها» منتشر شده است که دربرگیرنده نظرات سیاسیون و دولتمردانی چون حسین امیرعبدالخیان وزیر امور خارجه، محمدعلی ذوالفیگل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و محمدصادق حیاتیان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی ریاست جمهوری. ، ارائه شده است.

در ادامه این پرونده علیرضا کهکن با مقاله «پیروی از امیرکبیر» به بررسی دیپلماسی علم در دولت سیزدهم توجه کرد و راهکارهایی برای ارتقای دیپلماسی علمی در کشور ارائه کرد. علیرضا خسروی در مقاله ای با عنوان «علم دیپلماسی علم» به بررسی الزامات گفتمانی پیشبرد دیپلماسی علمی می پردازد و با توجه به اینکه دیپلماسی علمی در تلاش برای یافتن راه حلی است، چگونه می توان همزمان از روابط دیپلماتیک برای جذب علم و فناوری جدید در ایران استفاده کرد. و همچنین انتقال علم و فناوری ایران به ایران تامین منافع ملی این سوال را مطرح کرد که چرا دیپلماسی علمی تاکنون در اولویت سیاست خارجی ایران نبوده است؟

  پیروزی شیرین یمن / آزادسازی مناطق مارب بدون شلیک!

اسرائیل به عنوان یک رژیم تروریستی

آخرین شماره از دومین شماره از شماره اول ماهنامه به بهانه ترور شهید حسن صیادحدایی توسط تروریسم دولتی اسرائیل در گفتگو با ابراهیم متقی و سیدهادی برهانی و یادداشت های سید جواد طهایی، کورش علیانی و سیروس. فیضی در مورد مسائلی مانند لزوم بازنگری اسرائیل در جامعه ایران و لزوم بازدارندگی نامتقارن پیس. در زیر گزیده ای منتشر نشده از ترجمه جلد سوم کتاب «زودتر می کشی» نوشته رونین برگمان به همراه یادداشتی از وحید هشاب که ترجمه کتاب را بر عهده دارد را می بینید.

دیدگاهتان را بنویسید