شناسایی 164 بیمار سرخک در کشور

معاون وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از گزارش موارد سرخک در برخی استان های کشور از شناسایی 164 مورد سرخک خبر داد.

به گزارش رجانیوس، کمال حیدری در حاشیه نشست روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور به صورت ویدئو کنفرانس گفت: جمهوری اسلامی ایران سال گذشته گواهی حذف سرخک را از سازمان بهداشت جهانی دریافت کرد اما متاسفانه در همان زمان در همسایگی افغانستان سرخک شیوع پیدا کرده و از سوی دیگر با توجه به مشکلات سیاسی افغانستان و مهاجرت تعداد زیادی از اتباع افغانستان به کشور ما و شیوع آن ها در نقاط و شهرهای مختلف، نگران هستیم زیرا در استان های مختلف این بیماری گزارش شده و با توجه به حساسیتی که به این بیماری وجود دارد توجه ویژه ای به آن داشتیم.

وی افزود: به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی هشدار داده‌ایم برای رفع مشکلی که موفقیت ما را در ریشه‌کنی سرخک در کشور تهدید می‌کند، اقدامات لازم را انجام دهند و برای تکمیل واکسیناسیون اتباع غیرایرانی به‌ویژه در مناطق غیرایرانی برنامه‌ریزی کنند. جمع آوری شده، پوشش واکسیناسیون MMR فراهم شده و واکسیناسیون به طور فعال انجام می شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: دستوراتی برای بخش دولتی و خصوصی داریم که آماده شود تا در صورت نیاز مراقبت ها و تحقیقات لازم انجام شود.

وی گفت: شهروندان افغانستانی که قصد سفر به کشور خود را دارند توجه داشته باشند که باید واکسیناسیون را انجام داده باشند چرا که این بیماری در حال حاضر در افغانستان شایع است.

حیدری در خصوص تعداد مبتلایان به سرخک در کشور افزود: تاکنون 164 نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده اند. لازم به ذکر است که این بیماری مسری است و احتمال سرایت به افراد بیشتری وجود دارد. وی ادامه داد: بنابراین افرادی که مراحل واکسیناسیون MMR را انجام نداده اند باید به مراکز بهداشتی درمانی سراسر کشور مراجعه کنند، امیدواریم با وجود تلاش برای کنترل این بیماری، دیگر وارد نشویم.

  پوشش بودجه کشور از درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال 1401.

دیدگاهتان را بنویسید