شوالیه آواز ایرانی از بیمارستان مرخص شد

گروه فرهنگی رجانیوزحمیدرضا عاطفی در گفت وگویی در خصوص وضعیت جسمانی استاد شهرام ناظری نوازنده و نوازنده پیشکسوت که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، اظهار کرد: استاد ناظری به دلیل بیماری قلبی که قبلا داشت، مراحل تکمیل به بیمارستان رفت. از درمان او، سی تی آنژیو و معاینه ریوی.

عاطفی با اشاره به اینکه پروفسور ناظری حدود 12 سال پیش تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت، افزود: مراحل درمانی این استاد پیشکسوت در بیمارستان انجام شد و وی شب گذشته از بیمارستان مرخص شد.

معاون اجرایی خانه موسیقی گفت: اکنون جای نگرانی نیست، استاد ناظری در منزل استراحت می کنند و دوران نقاهت را می گذرانند و امیدواریم به زودی وضعیت جسمانی وی بهبود یابد.

خانه موسیقی ایران دیروز گزارش داد که شهرام ناظری خواننده ایرانی به دلیل نارسایی قلبی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شده است.

شهرام ناظری نوازنده و خواننده پیشکسوت متولد 8 بهمن 1328 در کرمانشاه بود. او یکی از مشهورترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی است و ملقب به شوالیه آواز ایرانی است. مجمع انجمن آسیایی او را بهترین هنرمند آسیا، نیویورک تایمز او را بلبل ایرانی و کریستین ساینس مانیتور او را لوسیانو پاواروتی ایران نامید.

ناظری از اوایل دهه 50 به عنوان یک هنرمند شناخته شد و اولین آلبوم های او در قالب آلبوم های مشترک با زنده یاد محمدرضا شجریان با مضامین میهنی و مضامین آزادی در اواخر دهه 50 توسط کانون چاووش منتشر شد. از آثار کانون چاووش می‌توان به تصنیف‌های معروف ایرانی ای سرای امید، سروده محمدرضا لطفی بر اساس شعری از هوشنگ ابتهاج (ح.ک. سایه) که توسط شجریان و ناظری و آزادی توسط ناظری و شوعزیز سروده شد، اشاره کرد. شجریان به اوج رسیده اند.

  کرونا ۴۱ ایرانی دیگر را کشت

ناظری پس از پایان کار کانون چاووش، در دهه 60 قطعات بسیاری را با شعر مولانا جلال الدین بلحی خواند و اولین خواننده ای شد که به شعر مولوی توجه ویژه داشت و از آن جمله آلبوم گل صدبرگ معروف و محبوب شد. در اوایل دهه 70 همکاری شهرام ناظری با پسر عمویش کیخسرو پورناظری منجر به خلق آثاری با ساز تنبور شد. در میان آثار تولید شده در این دوره، تصنیف ماهتابرو شهرت خاصی پیدا کرد.

از معروف ترین تصنیف های نذیر می توان به تصنیف اندک اندک با شعر مولانا در آلبوم گل سدبرگ، تصنیف آتشی در نیستان با شعر مجذوب تبریزی در آلبومی به همین نام، کاروان شهید با ترانه محمدرضا لطفی و شیدا شدم با شعر خودش اشاره کرد. تصنیف مهتابرو در آلبومی به همین نام که نام او و تصنیف های میهنی و ایرانی گرا (مانند سرود ایران جوان یا آثار کانون چاووش) را ذکر کرده است. همچنین آثاری که ناظری به زبان مادری خود (زبان کردی) اجرا کرده است شناخته شده است.

از معروف‌ترین آثار کردی کرمانشاهی که ناظری نیز آن‌ها را خوانده، می‌توان به تصنیف‌های قدیمی کابوکی شیرین شیرین و واران واران اشاره کرد که او آن‌ها را بازخوانی کرد. ناظری در سال 2007 از سوی دولت فرانسه نشان لژیون افتخار را دریافت کرد و در سال 2014 نیز دولت فرانسه نشان لیاقت ملی را به ناظری اعطا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید