شکاف بین اتحادیه اروپا و اوکراین

به گزارش سرمقاله “چارلز میشل”، رئیس شورای اروپا در سفر خود به کیف اعلام کرد که مذاکرات با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در خصوص تحریم های بیشتر علیه روسیه در هر دوره جدی تر و پیچیده تر می شود.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که زلنسکی از اتحادیه اروپا خواست محدودیت های شدیدتری را علیه مسکو اعمال کند.

به گزارش بلومبرگ، میشل به خبرنگاران گفت: «هر بحث در مورد تحریم ها بسیار دشوارتر از بحث قبلی است». ما گفتگوهای خوبی با رئیس جمهور زلنسکی داریم و من درباره پیشنهادات اوکراینی توضیح خواهم داد و با همکارانم مشورت خواهم کرد. با این حال، من مطمئن هستم که می توانیم فشار بر کرملین را افزایش دهیم.

شکاف بین اتحادیه اروپا و اوکراین

پس از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین در پایان فوریه، اتحادیه اروپا محدودیت های گسترده ای را علیه روسیه اعمال کرد. میشل اکنون می گوید که اتحادیه اروپا دهمین بسته تحریم ها علیه مسکو را تصویب خواهد کرد. وی افزود: باید دید در آینده کدام بخش های دیگر را می توان هدف گرفت.

روز پنجشنبه، زلنسکی از بروکسل خواست تا صنعت هسته‌ای روسیه، از جمله «همه نهادهای درگیر در برنامه موشکی روسیه» را هدف قرار دهد. وی همچنین بر ممنوعیت کامل صادرات انرژی روسیه تاکید کرد.

تلاش های اتحادیه اروپا برای کنار گذاشتن کامل نفت و گاز روسیه با مقاومت کشورهایی مانند مجارستان روبرو شده است که اقتصاد آن به شدت به انرژی روسیه وابسته است. بوداپست موفق شد چندین حفره در تحریم ها پیدا کند که به آن اجازه می دهد به دریافت کالاهای مورد نیاز خود از مسکو ادامه دهد. انرژی روسیه 85 درصد مصرف گاز و 65 درصد تقاضای نفت در مجارستان را تامین می کند. توماس منزر، وزیر خارجه این کشور هفته گذشته گفت که کشورش نمی تواند این شرایط را یک شبه تغییر دهد.

  نصیحت روس به تیم اقتصادی دولت رئیس جمهور!

دولت مجارستان نتایج یک نظرسنجی را در این ماه به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد 97 درصد مجارها تحریم‌هایی را که به آنها آسیب جدی می‌زند، رد می‌کنند. وی افزود: پیام ما روشن است: سیاست تحریمی بروکسل باید بازنگری شود.

در برابر تحریم های غرب، مسکو استدلال می کند که اقتصاد روسیه با تحریم ها سازگار شده است و این محدودیت ها بیشتر به کشورهای اتحادیه اروپا آسیب می زند. چند روز پیش، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، غرب را متهم کرد که سعی دارد با استفاده از تحریم‌ها، انقلابی در روسیه ایجاد کند تا سلطه آمریکا را به هر وسیله ممکن اعمال کند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید