شکاف قیمت نفت 65 دلار با پیش بینی ها

گروه اقتصادی _ رجانیوز: در حالی که پیش‌بینی می‌شد قیمت نفت خام تا پایان سپتامبر 2022 به محدوده 150 دلار در هر بشکه برسد، در آخرین هفته همان ماه، قیمت‌ها تا کانال 80 دلار در هر بشکه کاهش یافت و نه تنها پیش‌بینی‌ها را شکست داد. این نیز چشم انداز بازار را تیره و تار کرد.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ قیمت نفت خام در روزهای اخیر تحت تاثیر عواملی مانند پیش بینی کاهش تقاضا در چین و پر شدن ذخایر این کشور به 84 دلار در هر بشکه رسید که پایین ترین سطح در 9 ماه گذشته بود. و همچنین تقویت ارزش دلار. این در حالی است که غرب تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعمال می کند و انتظار می رفت این تحریم ها عرضه نفت را محدود کرده و قیمت ها را افزایش دهد. در جریان معاملات جمعه و دوشنبه، قیمت نفت برنت 7.1 درصد و وست تگزاس اینترمدیت 8.1 درصد تحت فشار افزایش ارزش دلار آمریکا کاهش یافت. دلار قوی‌تر باعث می‌شود خریدارانی که از ارزهای دیگر برای خرید نفت به قیمت آن ارز استفاده می‌کنند، گران‌تر شود.

البته پس از رسیدن به پایین ترین سطح 9 ماهه، قیمت نفت خام در معاملات روز سه شنبه به دلیل احتمال کاهش تولید اوپک پلاس اندکی بهبود یافت و به 85.34 دلار در هر بشکه رسید – فعلاً در زمان نگارش این گزارش. قیمت نفت آتی WTI آمریکا برای تحویل در نوامبر نیز به 77 دلار و 65 سنت در هر بشکه رسید.

تلاش اوپک پلاس برای تثبیت قیمت ها

  خودروسازی ایران از ژاپن و کره جنوبی بالاتر است!

بسیاری از عوامل موثر بر بازار جهانی نفت از رشد صفر تقاضا در سه ماهه چهارم سال جاری یا حتی تضعیف آن خبر می دهند. از جمله رکودی که در انتظار اقتصاد برخی از کشورهای بزرگ مصرف کننده انرژی است. در همین حال، افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی در بسیاری از کشورهای مصرف‌کننده نفت، نگرانی‌هایی را در مورد کاهش رشد اقتصادی ایجاد کرده است که می‌تواند تقاضا برای نفت را کاهش دهد. بازار اکنون در انتظار تصمیم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه (اوپک پلاس) است که در نشست 5 اکتبر پس از توافق برای کاهش اندکی تولید خود، در نشست 5 اکتبر چه کاری انجام دهند. ملاقات. آیا آن را افزایش می دهند یا خیر؟ در نشست قبلی، اوپک پلاس برای کاهش 100000 بشکه ای تلاش کرد، اگرچه گزارش ها حاکی از آن است که اوپک پلاس بسیار کمتر از هدف تولید خود تولید می کند، به این معنی که کاهش بیشتر ممکن است تاثیر زیادی بر عرضه نداشته باشد. اوپک پلاس امسال پس از اجرای داوطلبانه کاهش تولید در سال 2020 در پاسخ به تخریب تقاضا در بحبوحه بحران کووید-19، تولید خود را افزایش داد. با این حال، این گروه نتوانسته است به طور کامل افزایش تولید را در ماه‌های اخیر درک کند و تاثیر اعلام کاهش تولید را کاهش داده است. بسیار بالا است.”

تولیدکنندگان بزرگ نفت در روزهای اخیر واکنش نشان داده‌اند و نشان می‌دهند که ممکن است برای تثبیت قیمت‌ها اقدام کنند. از جمله احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق که روز دوشنبه گفت: «اوپک و متحدانش از جمله روسیه وضعیت قیمت نفت را زیر نظر دارند و می‌خواهند بازارها را متعادل نگه دارند.» او در مصاحبه با تلویزیون دولتی عراق گفت: ما خواهان افزایش شدید قیمت نفت یا سقوط نیستیم.»

  افزایش 29 درصدی تولید ایران خودرو

قیمت نفت قابل پیش بینی نیست

اینکه اوپک پلاس عرضه نفت را کاهش می دهد و اینکه کدام کشورها از تحریم نفتی روسیه پیروی می کنند، دو عاملی هستند که بر قیمت ها در ماه های آینده تأثیر خواهند گذاشت. اما مشکلی که اکنون می توان به آن اشاره کرد، عدم پیش بینی قیمت نفت خام تا به امروز است. عباس ملکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص می گوید: قیمت نفت را نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد. از سال 1850 تا به امروز هیچ یک از پیش بینی های قیمت نفت دقیق نبوده است زیرا قیمت نفت به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی توان همه عوامل را پیش بینی کرد. از عوامل ساختاری، فنی و اقتصادی گرفته تا عوامل ژئوپلیتیک، سیاست و روابط خارجی، همگی بر قیمت نفت تأثیر دارند. بنابراین، حتی شرکت‌های بزرگ و مؤسسات پیش‌بینی قیمت نیز با خطا مواجه می‌شوند.»

دیدگاهتان را بنویسید