شکایت شکایت چگونه شکایت کنیم؟

در کلی ترین تعریف، شکایت از شخصی که مرتکب تخلف شده و این عمل در قانون جرم تلقی شده و قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده است، شکایت «کیفری» نامیده می شود.

شکایت کیفری ابتدا باید در دادگاه محل ارتکاب جرم مطرح شود و شکایت به دادستان حوزه قضایی مکتوب شود و در آنجا مرتکب را با هویت و آدرس شناسایی کنیم و شرح مختصری از جرم را در متن بنویسیم. و دلایل و مدارک خود را به شکایت پیوست کنید.

برای اطلاع کامل از برخی حقوق قانونی خود در هنگام ثبت شکایت می توانید به سامانه حقوقی شکایات 24 مراجعه کرده و از مشاوره و مشاوره حقوقی در خصوص انواع جرایم و مجازات ها، نحوه طرح شکایت کامل و جامع، نهایت استفاده را ببرید. و صدها عنوان مختلف حقوقی

علاوه بر این، مطمئناً با مطالعه این مطالب، اطلاعات شما در مورد شکایت و مسائل مربوط به آن تا حد زیادی به روز می شود.

حل و فصل شکایات

تفاوت شکایت کیفری و پرونده

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، تفکیک دو عنوان دعاوی و تجدیدنظر کیفری است و برای موفقیت در دستگاه قضایی، دانستن تفاوت های این دو عنوان بسیار مهم است:

  • طرح شکایت کیفری مربوط به فعل یا ترک فعلی خواهد بود که مرتکب به مجازات قضایی محکوم می شود اما از سوی دادگاه برای اقدام قضایی مجازات نخواهد شد.
  • طرح شکایت کیفری را می توان روی هر نوع کاغذی نوشت و تقدیم دادگستری کرد، اما دعوی باید در برگه مخصوصی به نام دادخواست نوشته و به دادگاه تقدیم شود.
  • شکایت کیفری به مرجعی به نام دادسرا تقدیم می شود و پس از تحقیقات در اداره پلیس و دادسرای محل وقوع جرم برای رسیدگی نهایی و صدور حکم به دادگاه ارسال می شود. اما دعوا باید مستقیماً در دادگاه اقامه شود.
  • برای شکایت کیفری فقط مهر یا هزینه معینی لازم است که در دفاتر خدمات قضایی وصول می شود اما برای شکایت حقوقی باید هزینه دادرسی به نسبت ارزش مالی پرونده پرداخت شود. .
  • بسیاری از تجدیدنظرخواهی های کیفری به دلیل کلی بودن جرم حتی زمانی که شاکی از تجدیدنظرخواهی صرف نظر می کند خاتمه نمی یابد، اما تجدیدنظرخواهی های دادگاه با پس گرفتن پرونده توسط شاکی خاتمه می یابد.
  • در هنگام درخواست تجدیدنظر کیفری، متقاضی به عنوان شاکی و متهم یا متهم شناسایی شده و موضوع پرونده مطرح می شود. اما در دعاوی حقوقی شاکی از طرف او احضار می شود و موضوع دعوی نیز شاکی نامیده می شود.
  • برای احضار شاکی کیفری قراری به نام احضاریه به دادسرا ارسال می شود اما برای احضار شاکی از قراری به نام احضاریه استفاده می شود.
  • در طرح شکایت کیفری، در صورتی که متهم به احضاریه توجه نکند و به موقع در دادگاه حاضر نشود، احضار و به اجبار به دادگاه منتقل می شود، اما در پرونده های دادگاه اگر متهم پس از مدتی حاضر نشود. آنها منتظر نمی مانند.
  از بین بردن بودجه دولت در حالی که پرداخت 4200 دلار ادامه دارد

برای اطلاع دقیق تر از روند شکایت، مشاوره حقوقی تلفنی سامانه شکایات حقوقی ۲۴ را از دست ندهید، یک مشاوره سریع و آسان قطعا از بروز مشکلات طولانی و جدی در آینده جلوگیری می کند.

نامه شکایت

طرح شکایت، ارجاع پرونده و روند رسیدگی به پرونده در شعبه قضایی یا بازپرسی

پس از طرح شکایت باید به دادگاه صالح ارجاع شود که البته از طریق مراجع قضایی به دادسرا ارسال می شود و اصل بر این است که دادگاه محل وقوع جرم جز در موارد خاص صالح به رسیدگی است. به شرح زیر است:

  • دادگاهی که متهم در آنجا دستگیر شده یا جرم کشف شده در صورتی که محل جنایت مشخص نباشد
  • دادگاه محل اقامت متهم در صورتی که محل کشف و ارتکاب جرم معلوم نباشد و متهم بازداشت نشده باشد.

معاونت ارجاع دادسرا پس از ثبت شکایت در صورت مشاهده محلی، ذاتی، پرداخت هزینه و ابطال پلمب، پرونده را به نیروی انتظامی یا به یکی از بازجویی ها یا خدمات قضایی ارجاع می دهد. گفتنی است در صورت ارجاع پرونده برای تحقیقات مقدماتی به پلیس آگاهی پس از بررسی مجدد در اختیار یکی از مراجع قضایی یا بازپرسی قرار خواهد گرفت.

طرح شکایت

مرجع رسیدگی کننده پس از ثبت پرونده در بازپرسی و قضایی مراتب حضور یا احضار متهم و شاکی را اعلام و پس از استماع شهادت آنان با بررسی اسناد و مدارک و انجام سایر تحقیقات لازم دستور مقتضی صادر خواهد کرد. این قرار در صورت انتساب جرم به متهم، قرار جلب و در غیر این صورت منع یا موقوفی تعقیب خواهد بود.

  فرانسه مستعمره آمریکا شد

صدور قرار جلب از سوی بازپرس منجر به صدور کیفرخواست برای دادستان و ارسال پرونده به دادگاه صالحه خواهد شد.

اگر پرونده یا سوالی در مورد پرونده های کیفری یا طرح شکایت دارید، حتما از طریق مشاوره حقوقی آنلاین یا حضوری از سامانه شکایات حقوقی 24 کمک بگیرید تا مشاوری را که برای شما کار می کند از میان هزاران وکیل و کارشناس حقوقی و حقوقی انتخاب کنید. بهترین راه حل قانونی از او برای مشکل حقوقی خود راه حل بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید