شکست همزمان خودتحریمی و فشار حداکثری / افزایش مبادلات اقتصادی بدون امتیاز برای غربی ها

گروه سیاسی – رجانیوس; تغییر گفتمان کشور در یک سال گذشته در ابعاد مختلف خود را نشان داده است. این تغییر منجر به کاهش چشمگیر وابستگی بازار و اقتصاد ایران به اخبار مذاکرات برجام و تمرکز دستگاه های مدیریتی کشور بر ظرفیت هایی شده است که تاکنون مغفول مانده است. بنابراین نگاهی به گشایش های حاصله نشان می دهد که آینده سیاست خارجی ایران با سوق دادن به سرنوشت توافق برجام، آینده بسیار روشن تری را نوید می دهد.

احیای موقعیت ترانزیتی ایران

جغرافیای سیاسی کشورمان توجه جهانی کارشناسان و دولت های مختلف را به چهارگوشه ایرانی معطوف کرده است. ایران با تنگه هرمز نقش مهمی در امنیت جهانی انرژی ایفا می کند. سواحل مکران و اتصال به آب آزاد نیز از جمله مزیت هایی بود که قدرت های جهانی در دوران استعمار همواره چشم به راه آن بوده اند. سواحل دریای خزر و همسایگی دریایی با کشورهای منطقه و موقعیت ویژه در ارتباط آسیای مرکزی با غرب آسیا نیز جایگاه ایران را افزایش داده است. به طور کلی ایران به عنوان اولین کشور نفت و گاز جهان در زمینه انرژی شناخته می شود که اهمیت کشور ما را دو چندان می کند. با تمام این اوصاف کشور ما مدت هاست که به دلیل بی توجهی سیاستمداران گذشته از توسعه ترانزیت جهانی محروم بوده است. عدم دخالت همسایگان ایران در این حوزه باعث شده تا برخی از کشورهای همسایه در جریان تحریم های یکجانبه به دلیل علاقه مشترک کم با تهران مخالفت خود را با تحریم های آمریکا نداشته باشند. با این حال، احیای موقعیت ژئوپلیتیکی ایران با پشت سر گذاشتن خود تحریمی های داخلی به سمت تحقق پیش رفته است.

  لاوروف: تحریم ها مالیات بر استقلال روسیه است

احیای قطار اکو پس از یک دهه غفلت

کریدور راه آهن پاکستان – ایران – ترکیه 10 سال است که در کما به سر می برد. این راهرو موسوم به ITI توسط سه رام قطار در ماه های اخیر فعال شده است. همچنین ترانزیت قطار ترانزیتی قزاقستان از ترکمنستان و ورود به ایران و سپس ادامه مسیر به ترکیه به عنوان آغاز ترانزیت تمام ریلی به اروپا در هفته پایانی خرداد ماه محقق شد. همچنین حرکت قطارهای باری بین المللی از چین به ایران در روزهای اخیر نشان از استقبال چینی ها از استفاده از مسیر ترانزیتی ایران داشته است. جذابیت این مسیر تجاری برای روابط پکن با غرب آسیا در کنار سیاست مستقل ایران در مسائل منطقه ای و جهانی، نادیده گرفتن ایران را برای این قدرت جهانی غیرممکن کرده است.

آیا شرقی ها به غرب نگاه می کنند!؟

ناگفته نماند که این ظرفیت ایران در طول تاریخ ثابت بوده است، اما کم توجهی برخی از سیاستمداران در سال های اخیر باعث بی توجهی مردم کشورمان به مزیت های آن شده است. در حال حاضر گسترش مبادلات با کشورهای شرقی روسیه را بر آن داشته تا نسبت به تکمیل کریدور شمال – جنوب ابراز علاقه کند و حتی قبل از تکمیل راه آهن رشت – آستارا، بار از سن پترزبورگ به دهلی از طریق تهران منتقل شود. این یک اتفاق مثبت در حالی است که وزیر امور خارجه سابق کشورمان پیش از این معتقد بود که چشم کشورهای شرقی نیز به سمت غرب معطوف است و بنابراین تا زمان انعقاد برجام امکان گسترش همکاری ها وجود نخواهد داشت. رویدادهای اخیر نشان داده است که این تحلیل در زمینه گذار به یک نظام بین المللی اساساً با واقعیت جدید نظام بین الملل ناسازگار است.

  استان های کشور بیشتر به چه بیماری هایی مبتلا هستند؟

از شانگهای تا بریکس

موارد بسیار بیشتری در سال گذشته نشان داده است که دیپلماسی دولتی در برخورد با کشورهای همسایه و دیگر کشورهای آسیایی و قدرت های نوظهور جهانی موثر است. مشروط بودن پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای و حتی معرفی واکسن خود نمونه بارز صحت تحلیل های غرب در حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی است. در حالی که گفتمان قبلی در کشور همه این موفقیت ها را به نتیجه مذاکرات وین و حتی FATF مرتبط می کرد، در عمل سوال دیگری مطرح شد. در مورد اخیر، تحلیلگران سیاسی سابق مدعی هستند که ایران به دلیل ابهام در نتیجه مذاکرات روسیه و چین از تیم بریکس پلاس کنار گذاشته شده است. سخنرانی رئیس جمهور کشورمان به دعوت رسمی رئیس جمهور چین و به عنوان نماینده تنها کشور منطقه در اجلاس بریکس نشان داد که ایده های قدیمی و ماندن در مناسبات مربوط به دوره سلطه طلبی آمریکا دیگر به هم نمی خورد. نیازهای جهانی

فروش نفت در ایران پیش از تحریم های آمریکاست

پویایی سیاست خارجی ایران در یک سال گذشته باعث شد که ایالات متحده به طور موثر به شکست کمپین فشار حداکثری اعتراف کند. اکنون به نظر می رسد که کاخ سفید حتی پس از اعتراف به شکست پروژه «فشار حداکثری» کشورهای مختلف، طرح B را در دست داشته باشد. تحریم های جدید آمریکا به طنز سیاسی تبدیل شده است، اما به گفته وزیر امور خارجه این تحریم ها موثر نبوده است. تغییر گفتمان در ایران حتی توانسته مشکلات کنونی کشور را که قبلاً به وضعیت نامناسبی رسیده بود، بهبود بخشد. مقامات سابق ایران بر این باورند که فروش 200 هزار بشکه نفت تحت تحریم های آمریکا به یک رویا تبدیل شده است. اما اکنون در گزارش‌های اخیر، چند روز پیش، قیمت نفت در گزارشی بر اساس داده‌های شرکت تحلیلی بازرگانی نفت پترولیوم مارین تخمین زد که صادرات نفت خام ایران از اول ژوئن تا ژوئن به طور متوسط ​​۹۶۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. 19.

  جبلی: رادیو باید نمونه ای واقعی از رسانه های محبوب / تقویت شبکه های خارج از کشور باشد

صادرات نفت ایران به چین در این ماه به 961 هزار بشکه رسید که در مقایسه با قبل از تحریم ها حدود 700 هزار بشکه در روز بود. رویترز اخیرا گزارش داد که چین واردات نفت از روسیه، ایران و ونزوئلا را افزایش داده است، در حالی که واردات نفت از آفریقا، برزیل و ایالات متحده کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، نفت ایران به چین 7 درصد کل واردات نفت به چین و بیش از 750 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

همه موارد فوق نشان دهنده ورود ایران به مرحله جدیدی از روابط است که در ابتدایی ترین تعبیر می توان آن را پایان خود تحریمی کشورمان تعریف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید