صادرات نان صنعتی باید آزاد شود

13026 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، محمدجواد کرمی با بیان اینکه تاکنون صادرات نان ممنوع شده است، گفت: به دلیل اینکه آردی که به نانوایی ها داده می شود یارانه ای است که البته همچنان پابرجاست اما باید در مورد آن تجدید نظر شود. “

وی با بیان اینکه انتظار می رود افزایش قیمت ها باعث کاهش تقاضا برای نان صنعتی شود، گفت: تولیدکنندگان خواستار رفع این ممنوعیت هستند.

ما قاچاق نان نداریم

رئیس اتحادیه نان فله و نیمه حجیم تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر قاچاق نان صنعتی گفت: بحث قاچاق نان اصلا مطرح نشده است. موضوع قاچاق مربوط به کارخانه های ماکارونی است. البته نمی توان نام آن را قاچاق گذاشت چرا که تولیدکنندگان به صورت قانونی این محصول را از گمرک صادر می کنند. گفته می شد واردکنندگان ماکارونی آرد یارانه ای دریافت می کنند و آن را با سه برابر قیمت صادر می کنند.

صادرات ماکارونی قانونی بود

وی با بیان اینکه بحث ماکارونی بوده و در بخش نان یک کیلویی صادراتی صورت نگرفته است، افزود: البته شرکت بازرگانی دولتی باید گندم صادراتی را به قیمت روز به آنها عرضه می کرد نه گندم 2700 تنی. این مشکل مربوط به قسمت پاستا بود.

قیمت نان صنعتی چقدر افزایش یافته است؟

کرمی با بیان اینکه در استان تهران ماهانه 10 هزار تن آرد به نان حجیم و صنعتی تبدیل می شود، افزود: در حال حاضر قیمت آرد مصرفی در نان های صنعتی 10 برابر شده و قیمت این نان ها 160 افزایش یافته است. ٪. قیمتی که در سایت های خبری منتشر می شود نیز حداکثر قیمت نان مرغوب است، زیرا قیمت نان صنعتی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و بسته به منطقه اتحادیه ممکن است کمتر باشد.

  آیا آنگلا مرکل باعث خواهد شد که سیاست آلمان به روسیه روی آورد و از آمریکا جدا شود؟

پیش بینی کاهش تقاضا برای نان لوکس

وی گفت: با آزادسازی قیمت آرد و آرد در صنعت موافق بودیم اما مشکل این است که دو قسمتی ساخته می شود. اما قیمت آرد نان صنعتی و سنتی باید همزمان آزاد می شد. دو برابر شدن قیمت آرد مشکلات زیادی ایجاد می کند. علاوه بر این، با افزایش قیمت نان شل، مشتریان آن بیشتر به نان سنتی روی آورده اند. این وضعیت نشان می دهد که از برنامه پنجم و ششم توسعه عقب هستیم.

رئیس اتحادیه نان حجیم و نیمه حجیم تهران افزود: نظر ما این است که آرد باید قیمت واحدی داشته باشد و تولیدکنندگان نان سنتی و صنعتی با یکدیگر رقابت کنند.

وی در پاسخ به اینکه معیشت فقرا در شرایط فعلی اقتصادی چگونه است؟ وی گفت: دولت باید آرد را با هزینه مردم یارانه بدهد تا نان خود را انتخاب کنند. اما در شرایط فعلی قطعا تقاضا برای نان صنعتی کاهش خواهد یافت. هم اکنون 80 درصد نان تولیدی در کشور مربوط به نان سنتی است و تولیدکنندگان نان تازه صنعتی در حال افزایش هستند.

کرمی در ادامه از مشکل تامین سرمایه در گردش این صنعت خبر داد و گفت: با افزایش قیمت مواد اولیه برای زنده ماندن به تجهیزات یا خرید یک ماه یا چهل روز آرد نیاز داریم.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید