صادرات 116 میلیون لیتری بنزین در فروردین ماه امسال

به گزارش رجانیوز، آمار گمرک نشان می دهد که ایران در فروردین ماه امسال 116 میلیون لیتر بنزین معادل 32 میلیون دلار صادر کرده است.

در سال های اخیر با توجه به افزایش تولید بنزین در کشور، ایران نه تنها توانسته واردات را متوقف کند، بلکه تا زمانی که تحریم ها علیه نفت و گاز ایران ادامه دارد، به جمع صادرکنندگان بنزین در جهان پیوسته است. ، درآمد حاصل از صادرات فرآورده های نفتی بخشی از تامین نیازهای ارزی شما شده است.

اما افزایش مصرف بنزین در کشور و رسیدن به نقطه عطف در سری مصرف و تولید به دلیل کنترل کرونا، این نگرانی را ایجاد کرده است که صادرات بنزین متوقف شود و حتی در ماه‌های آینده دوباره واردکننده شویم.

علیرغم نگرانی ها مبنی بر اینکه به گفته وزیر اقتصاد توانسته از واردات جلوگیری کند، ایران در اولین ماه سال جاری موفق به صادرات 116 میلیون لیتر بنزین شد.

به این معنی که روزانه به طور متوسط ​​4 میلیون لیتر بنزین از ایران صادر می شد و در فروردین ماه 32 میلیون دلار درآمد داشت.

آمار گمرک نشان می دهد که ایران در فروردین ماه امسال 86 هزار تن بنزین صادر کرده است. با توجه به اینکه هر تن بنزین معادل 1351 لیتر است، صادرات بنزین کشور در این ماه 116 میلیون لیتر برآورد شده است.

اگرچه این صادرات ادامه دارد، اما آمار گمرک حکایت از کاهش 83 درصدی صادرات بنزین از نظر وزنی و ارزشی دارد و در صورت تداوم روند فعلی مصرف و تولید بنزین در کشور، در آینده نه چندان دور صادرات متوقف خواهد شد و گام بعدی خودکفایی در تولید بنزین نیز فراموش خواهد شد.

  روایت مرعشی از اختلاف هاشمی و شهید سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید