صدور کیفرخواست برای بیژن زنگنه در پرونده کرسنت/ بازگرداندن 70 هزار میلیارد تن اموال از متهمان اصلی به بیت المال

گروه سیاسی – رجانیوس: ذبیح الله هدیان سخنگوی قوه قضائیه صبح امروز در نشست خبری با گرامیداشت یاد و خاطره شهید طهرانی مقدم گفت:

برخی وام های کلان گرفتند و اقساط را پرداخت نکردند

هدیان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بدهکاران بانکی گفت: افرادی که قصد دریافت تسهیلات از بانک ها را دارند باید در هنگام پرداخت این تسهیلات ابتدا ضمانت های لازم را از بانک ها دریافت کنند. بنابراین وصول مطالبات در درجه اول بر عهده بانک هاست، اما افرادی هستند که وام های کلان گرفته اند و از پرداخت بدهی خود سرباز می زنند و اقساط خود را به موقع پرداخت نمی کنند.

وی افزود: تاکنون مبالغ کلانی دریافت شده و تعدادی نیز به طور کامل تسویه شده است و در دو سال گذشته 49 هزار میلیارد تن از طریق ثبت دریافت کرده ایم. اگر دولت نتواند از تصمیماتی که در اختیار دارد مطالبات را وصول کند، قوه قضائیه همکاری لازم را با دولت خواهد داشت.

رای بیژن قاسم زاده در تحقیقات اشتباه بوده است

هدیان در پاسخ به سوالی مبنی بر نقض حکم بیژن قاسم زاده در دیوان عالی کشور گفت: یکی از جرایمی که وی مرتکب شده جرم ارتشاء بوده است. صادرکننده حکم ارجاع شده و دادگاه هم اکنون در حال تکمیل تحقیقات و استماع شهادت شهود است.

وی افزود: قسمت دیگر حکم بدون ارجاع نقض شده است که دیوان عالی کشور این بند را نقض کرده است تا مجازات متناسب با جرم باشد که پس از تکمیل تحقیقات به دیوان عالی کشور ارجاع می شود.

۱۱۱ سال زندان برای متهم اصلی پرونده بانک تجارت کرمان

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرونده های اخیر مفاسد اقتصادی به پرونده مجرمان بانک تجارت در استان کرمان اشاره کرد و گفت: در این پرونده علی اکبر عمارت معاون اجرایی شعب بانک تجارت و 21 نفر دیگر از مسئولان مرتبط محکوم شدند. اتهامات این افراد شامل مشارکت و مشارکت در اختلاس، کلاهبرداری شبکه ای، اختلاس و … است.

وی افزود: در خصوص متهم اصلی، بخشی از پرونده منجر به صدور حکم شد و وی در این پرونده مجموعاً به ۱۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که حداکثر به ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. ” در مورد اخیر او به ۷۴ سال حبس و حداکثر ۲۰ سال حبس محکوم شد.

  طرح شفافیت عمومی سه مقام به تصویب رسیده است

هدیان ادامه داد: در این پرونده شمسی تگی پور به ۷۴ سال حبس تعزیری حداکثر ۲۰ سال و مجید زنگی آبادی زاده به ۳۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری که حداکثر آن ۲۰ سال حبس تعزیری است محکوم شد. محمود تیکدری نژاد نیز در مجموع به ۷۴ سال حبس تعزیری محکوم شد که حداکثر آن ۲۰ سال حبس تعزیری است.

جزئیات حکم قصاص محیط بان

هدیان در خصوص حکم یک محیط بان محکوم به انتقام گفت: اگر کارکنان از سلاح هایی که طبق قانون در اختیار دارند استفاده کنند، مسئولیت کیفری و قانونی ندارند، اما اگر خارج از ضوابط عمل کنند، مسئولیت کیفری خواهند داشت.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: در این مورد خاص، صلاحیت صادرکننده حکم توضیح داده است که اگر این حکم علیه محیط بان صادر شده، به دلیل رعایت نکردن قوانین و وقوع قتل بوده است. در یک محیط حفاظت شده.» افراد تیر خورده غیرمسلح بودند و خطری برای محیط بانان نبود، به همین دلیل حکم محیط بان صادر شد که البته همچنان معوق است.

رد کلیه اموال هادی رضوی و شبنم نعمت زاده

هدیان در خصوص انصراف از مال در پرونده های مفاسد اقتصادی گفت: معمولا افرادی که به دلیل مفاسد اقتصادی تحت تعقیب قرار می گیرند به ترک مال محکوم می شوند. آماری که از دادستانی تهران دریافت کردیم حدود 70 هزار میلیارد تن اموال افراد بزرگ است.

خدائیان خاطرنشان کرد: سید محمد هادی رضوی بخشی از انفصال را نقدا پرداخت و دو رکن پلاک را معرفی کرد و خرید آن با پلاک خاتمه می یابد و خانم نعمت زاده 63 میلیارد تومان از محل رد ملک تسویه خواهد کرد. بقیه در انتظار است. دریافت .

2500 نفر از پایند الکترونیکی استفاده می کنند

وی در پاسخ به این سوال که تا امروز چه تعداد زندانی با بازداشت الکترونیکی از زندان آزاد شده اند، گفت: استفاده از بازداشت الکترونیکی یا تغییر نظارت الکترونیکی دارای شرایط قانونی، تمامی جرایم و مجازات ها است و مشمول این حکم نمی شوند.

  تحلیل محتوای بیانات رهبر معظم انقلاب در سال 1401

وی افزود: بر اساس آمار بیش از 2500 نفر از نظارت الکترونیکی استفاده کرده اند و حدود 1424 نفر می توانند تحت نظارت الکترونیکی باشند که از این تعداد 532 نفر تحت نظارت الکترونیکی هستند و این برای جرائمی که اهمیت چندانی ندارند تاثیر مثبتی دارد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا استفاده از صحافی الکترونیکی برای زندانیان سلبریتی مانند نعمت زاده، هادی رضوی، حسین فریدون و قرار در دستور کار قرار دارد، گفت: نوع جرم به گونه ای است که شامل نظارت الکترونیکی هستند.

هدیان ادامه داد: این افراد در حال حاضر مشمول مفاد این ماده نیستند و از صحافی الکترونیکی استفاده نمی کنند.

مدیر شهر جدید صدرا در بازداشت به سر می برد

سخنگوی قوه قضائیه گفت: مدیر عامل شهرک جدید صدرا در استان فارس و تعدادی از اعضای هیئت مدیره این شهرستان به اتهام تبانی در معاملات دولتی، ارتشاء، پولشویی و … تحت تعقیب قرار گرفتند. مدیرعامل و دو نفر دیگر در بازداشت به سر می برند. سه متهم دیگر نیز با قرار وثیقه به دلیل عدم پرداخت وثیقه بازداشت شدند.

هدیان درباره آخرین وضعیت بی توجهی مسئولان املاک گفت: دولت در حوزه ساماندهی املاک همکاری بسیار خوبی دارد. امیدواریم دیگر شاهد وضعیت نابسامان کالا چه در گمرک و چه در انبارها نباشیم. هنوز پرونده قصوری برای مسئولان سازمان املاک تشکیل نشده است.

در خصوص پیام صوتی ظریف کیفرخواستی به دادگاه ارسال نشد

هدیان گفت: بررسی های خوبی در رابطه با پرونده انتشار فایل صوتی آقای ظریف انجام شده و این پرونده مختومه و همچنان مفتوح است و کیفرخواست به دادگاه ارسال نشده است.

وی با اشاره به حمله سایبری به پمپ بنزین ها افزود: در این زمینه سیگنالی به دادسرا ارسال شد اما در دست بررسی است و هنوز کسی دستگیر نشده و پرونده مختومه است.

  در چه شرایطی زن می تواند تقاضای طلاق کند؟

وزیر سابق نفت در پرونده کرسنت متهم است

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص قرارداد کرسنت گفت: پس از انعقاد این قرارداد بررسی هایی صورت می گیرد که در زمان انعقاد قرارداد از آنها سوء استفاده شده و محتوای قرارداد به نفع کشور ما نبوده است.

وی ادامه داد: همزمان دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات گزارش هایی مبنی بر تخلفات این قرارداد به قوه قضائیه ارسال کردند که در نتیجه اعضای هیات مدیره شرکت نفت ایران و سپس وزیر نفت پرونده قضایی تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در مواردی کیفرخواست به دادگاه ارسال شد و پس از استماع ۷ نفر، ۸ نفر جزای نقدی و ۳ نفر در این پرونده به ۲ تا ۳ سال حبس محکوم شدند.

وی افزود: در خصوص قسمت دیگر پرونده که مربوط به وزیر نفت و هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران است، کیفرخواست به دادگاه ارسال شده که در دادگاه در حال رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره علت عدم ارائه رای قطعی پرونده نگین گرب به شکات گفت: پرونده نگین گرب یک پرونده قدیمی است که صراحتاً گام های مثبت زیادی در این روند برداشته شده است. . در این پرونده حدود 15 هزار شاکی وجود دارد و متهمان حدود 2811 آپارتمان ساخته و یا در حال ساخت هستند.

وی افزود: در این مورد 1766 واحد تکمیل و در اختیار مردم قرار گرفت. امیدواریم تا پایان سال بلاک های باقی مانده در اختیار مردم قرار گیرد.

هدیان گفت: از 15 هزار مالباختگی پرونده حدود 2 هزار و 500 نفر غرامت نقدی دریافت کردند و 377 نفر از دریافت وجه تخصیص یافته خودداری کردند که به حساب قوه قضاییه واریز شده و هر زمان که بخواهند می توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: از افرادی که این جنایت را مرتکب شده اند، 3 نفر مجرم شناخته شده اند، یک نفر به 20 سال حبس محکوم شده است و دو نفر دیگر در حال حاضر با قرار وثیقه هستند و پروژه در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید