صدور 2 جریمه مکالمه با تلفن همراه در حین رانندگی

15374 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سرهنگ علی اصغر شریفی رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفت: در کتاب قوانین راهنمایی و رانندگی 20 نوع تخلفات رانندگی وجود دارد که ویژه هستند؛ اینطور نباشد که اگر راننده ای بعد از پرداخت جریمه تخلف کرد، آن تخلف از سابقه راننده حذف شود زیرا یک سری تخلفات باعث تصادف می شود و نباید از سابقه راننده حذف شود.

وی افزود: در ماده 7 قانون ZDvP جدولی حاوی 20 نوع تخلف وجود دارد که می توان به سرعت، سبقت غیرمجاز، عقب افتادن، خودنمایی، ممنوعیت ورود، عدم رعایت حق تقدم و صحبت با تلفن همراه اشاره کرد. هنگام رانندگی.

رئیس مرکز اطلاع رسانی ترافیک کلانشهرها تصریح کرد: وقتی راننده ای با تلفن همراه صحبت می کند قطعا باید جریمه شود اما سرعت او می تواند بر میزان جریمه تاثیرگذار باشد.

سرهنگ شریفی گفت: در صورتی که سرعت خودرو بالای 60 کیلومتر باشد برای آن راننده 2 جریمه صادر می شود. اولین جریمه رانندگی زیر 60 کیلومتر هنگام صحبت با تلفن همراه است که به راننده امتیاز منفی نمی دهد. جریمه صادر شده برای این راننده متخلف 100 هزار تومان است.

وی ادامه می دهد: اگر سرعت خودرو بالای 60 کیلومتر باشد، همانطور که معمولا در بزرگراه ها اتفاق می افتد، فردی که در حین رانندگی با تلفن همراه صحبت می کند، 100 هزار تومان جریمه می شود و همچنین ارزیابی منفی می شود. اتوبوس یا تاکسی و HGV بیشتر از خودروهای شخصی است، اما جریمه ریالی برای همه یکسان است، زیرا صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی حواس راننده را پرت می کند.

  شرکت نفت در ساخت صنایع ملی پیشگام شد

رئیس مرکز اطلاع رسانی راهنمایی و رانندگی پایتخت خاطرنشان کرد: در صورت وقوع تصادف، اگر توجه راننده در حین رانندگی 6 دانگ باشد، احتمالاً می تواند از تصادف فرار کند، اما صحبت با تلفن همراه می تواند حواس راننده را پرت کند.

سرهنگ شریفی در خصوص استفاده برخی رانندگان از بلوتوث برای مکالمات تلفن همراه افزود: طبق قانون استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی جریمه نقدی دارد و بر این اساس تفاوتی بین تلفن همراه، هندزفری وجود ندارد. و بلوتوث

وی توضیح داد: وقتی تلفن همراه زنگ می‌خورد، راننده حواسش پرت می‌شود و به تلفن پاسخ می‌دهد تا ببیند چه کسی زنگ زده است. در همین حال، راننده سعی می کند قفل تلفن همراه را باز کند و به تلفن پاسخ دهد. کل این پروسه چقدر طول می کشد؟ 3 ثانیه؟ در آن سه ثانیه، اگر خودرو 100 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشد، خودرو مسافتی حدود 30 متر در ثانیه را طی می کند و آن 30 متر در 3 ثانیه به 90 متر تبدیل می شود. در عمل با پاسخ به تماس تلفن همراه، خودرو 100 متر حرکت کرد و در این مدت خودرو از کنترل راننده خارج شد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی ترافیک کلانشهرها گفت: اگر تلفن همراه را پاسخ دهیم و گفت و گوی احساسی داشته باشیم، وضعیت کنترل خودرو بدتر است. هرچه مکالمه هیجان انگیزتر باشد، گویی راننده به خواب عمیق تری فرو رفته است. درست است که راننده می تواند جلوی ماشین و خیابان و چراغ ترمز ماشین مقابل خود را ببیند، اما جاده هایی که ماشین در آن حرکت می کند بدون تمرکز راننده و ناگهان ممکن است تصادف کند و بعد از آن تصادف ناگهان به هوش می آید و می گوید حواسم نبود.

  دستگیری 2 نفر از اعضای باند فیشینگ درگا سانا

سرهنگ شریفی تصریح کرد: تحقیقات بین المللی نشان می دهد رانندگانی که در حین رانندگی با تلفن همراه صحبت می کنند پس از قطع تلفن باز هم برای چند ثانیه به مکالمه فکر می کنند.

وی گفت: جریمه مکالمه با تلفن همراه هنگام رانندگی در آلمان یا اتحادیه اروپا بیش از 400 یورو است. تعداد تخلفات رانندگی به سرعت در حال تغییر است. مثل ایران نیست که سه سال است که جرایم بدون تغییر باقی مانده است زیرا پلیس و نظام حقوقی آن می گویند صدمات ناشی از رانندگان حواس پرت افزایش یافته و برای افزایش بازدارندگی جرایم را افزایش می دهند.

منبع: برنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید