صنعت مس ایران مدیران در حال گردش را گرفتار کرده است

9934 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، در حالی که تولیدکنندگان جهانی عسل اخبار امیدوارکننده ای برای افزایش عرضه و پاسخگویی به تقاضای فزاینده دریافت می کنند، صنعت ملی مس ایران نه تنها آمار جدیدی از تولید خود ارائه نمی دهد، بلکه خبرهایی از ایرادات آن نیز وجود دارد. مدیریت دقیق در مدیریت کلان این مجموعه به گوش می رسد.

نمی توان انتظار داشت مدیر ضعیفی که سال ها در صنعت مس کار کرده است، مجموعه تحت امر خود را با تمام قوا و وظیفه شناسی اداره کند. کارایی و بهره وری این صنعت در بیش از یک دهه زمامداری اردشیر سعد محمدی در شرکت ملی صنعت مس ایران گواه این است که این مدیر توان کافی برای مدیریت و توسعه مجموعه تحت نظر خود را ندارد.

جهان به سرعت در حال حرکت است. با افزایش 3.9 درصدی تولید در سال آینده، بازار عسل با مشکلات کمتری مواجه خواهد شد. به گزارش وب سایت S&P Global، انتظار می رود بازار جهانی عسل تصفیه شده در سال 2022 به دنبال کمبود عرضه در سال 2021 با مازاد قابل توجهی روبرو شود. بنابراین پیش بینی می شود عرضه مازاد بر بازار عسل طی دو سال آینده ادامه داشته باشد.

ادوارد مایر، تحلیلگر ED&F Man Capital Markets، چند روز پیش گفت که مازاد تولید سال 2022 بر اساس افزایش 3.9 درصدی در تولید پالایش شده است که بیشترین افزایش در هشت سال گذشته است. همچنین انتظار می رود تقاضا برای عسل 2.4 درصد رشد کند.

دانیل بریزمن، تحلیلگر کالاهای Commerzbank نیز معتقد است که اگرچه انتظار می رود تقاضا افزایش یابد، اما برای جذب عرضه کافی نخواهد بود. به گفته کارشناسان این پایگاه خبری، تفاوت قابل توجه عرضه به دلیل بهبود بهره وری معدن و افزایش بهره وری نیروی کار و اقدامات مدیریتی است.

  فوری / اطلاعات جدید سرقت مشخصات سهامداران «سهام عدالت»

عسل جهان و عسل ایران

بررسی روند توسعه صنعت مس در ایران طی ده سال گذشته در خوشبینانه ترین حالت حاکی از افزایش 70 هزار تنی تولید است که با تمام ادعاها و هزینه های ده ها میلیارد دلاری تنها می توان ادعا کرد. حدود 2 درصد افزایش در سال ظرفیت وجود داشت.

پرو تا 10 سال پیش مانند ایران جایی در تولید مس جهان نداشت اما در یک دهه توانست تولید عسل خود را افزایش دهد و به یکی از سه کشور برتر دنیا برای تولید فلز قرمز تبدیل شود. این کشور تا سال 2020 حدود 2.2 میلیون تن عسل تولید خواهد کرد و حدود 13 میلیارد دلار سود خواهد داشت.

یک دهه پیش، در آغاز حکومت سعد محمدی، تولید سالانه عسل ایران نزدیک به 220 هزار تن در سال بود و اکنون پس از گذشت بیش از یک دهه، او و مدیران صنفی نزدیکش افتخار می کنند که تولید عسل امسال به 300 هزار تن می رسد. .. البته این قول در سال های قبل داده شده بود اما عملی نشد. در بهترین حالت تولید عسل ایرانی توسط این مدیران 280 هزار تن است.

در زمان حکومت سعد محمدی، تولید مس ایران نمی توانست سالانه حدود 80 هزار تن افزایش یابد، در حالی که ایران ششمین ذخایر مس جهان را دارد. بر اساس یک برآورد ساده، با مدیریت عادی اما دلسوزانه و منطقی، تولید عسل ایران باید به 1.5 تا 2 میلیون تن در سال برسد. در این صورت صنعت مس ایران با چند برابر شدن تولید مس به جایگزینی برای درآمدهای نفتی کشور تبدیل می شود.

  اهدای مدال طلای «شرق شناسی» به شهید گمنام

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید