صوت محاکمه سروان افضلی فرمانده ناوگان ارتش و از چهره های تاثیرگذار حزب توده

گروه سیاسی رجانیوز: دی ماه 1362، هفت ماه از دستگیری شبکه مخفی نظامی توده در اردیبهشت می گذرد که محاکمه آنها آغاز می شود. اعتصاب اردیبهشت، نتیجه و پیامد اولین اعتصاب اطلاعات سپاه در بهمن 1361 بود که رهبران حزب و برخی از اعضای اصلی حزب دستگیر شدند. مهم ترین نتیجه اطلاعات به دست آمده از بازجویی های اعتصاب اول، وجود شبکه جاسوسی حزبی در نهادهای مختلف موسوم به «سازمان های مخفی» است.

من گزارش میدم رجانیوز; این سازمان از دو بخش نظامی و غیرنظامی تشکیل شده و ریاست آن بر عهده محمدمهدی پرتوی است که در سازمان حزب به «خسرو» معروف است. اطلاعات این سازمان ها در اختیار کیانوری، دبیر کل حزب قرار گرفت و با معرفی او در اختیار مخاطبین KGB و GRU (سازمان اطلاعات نظامی شوروی) قرار گرفت. بر اساس این اطلاعات، در جریان اعتصاب دوم، علاوه بر برخی از رهبران حزبی که در اعتصاب اول دستگیر نشدند، بیشتر دستگیرشدگان از اعضای سازمان های مخفی از جمله یکصد سرباز بودند.

مهم ترین فرد دستگیر شده در این جریان سروان افضلی بود که از خرداد 59 فرمانده ناوگان ارتش بود و در بازجویی ها مشخص شد که افضلی از بهار 1358 به سازمان مخفی حزب کشیده شده است. زمانی که معاون نیروی دریایی بود.

در زمان فرماندهی افضلی، دسترسی اطلاعات شوروی به اطلاعات تا سطح کل ارتش ایران افزایش یافت. افضلی در جلساتش با رابط سازمان مخفی آنچه را که داشت سخاوتمندانه عرضه می کرد. از اخبار مربوط به جبهه و جنگ و بحث های شورای عالی دفاع و خریدهای نظامی ایران تا شنیده هایش از معادلات و محافل سیاسی و سطح بالای کشور.

  پایان روابط روسیه با غرب

در اواسط آذر 1362، دادگاه رسیدگی به پرونده شبکه نظامی حزب توده به رهبری حجت الاسلام ری شهری، رسیدگی به پرونده افضلی را آغاز کرد. دادگاه آخرین ایستگاه بود که هم افضلی به عنوان منبع و هم پرتوی به عنوان رئیس سازمان مخفی اطلاعات خود را در اختیار نهادهای امنیتی قرار داده اند و همه جوانب پرونده روشن است. علاوه بر اینها، کیانوری از افضلی و اهمیت اطلاعات او از حزب و شوروی نیز تصدیقات خوب و دقیقی داشت.

افضلی در دادگاه تلاش زیادی کرد تا از کاری که انجام داده بود بگریزد یا به نحوی آن را توجیه کند و حتی عصبانی شد، اما حقیقت آنقدر واضح بود که قابل انکار یا توجیه نبود. او در اسفند همان سال به همراه تعدادی دیگر از جاسوسان شبکه نظامی حزب توده اعدام شد.

موسسه مطالعات و تحقیقات سیاسی به مناسبت سالگرد محاکمه شبکه نظامی توده؛ برای اولین بار بخشی از فایل صوتی جلسه دادگاه سروان افضلی و متن او به عنوان سندی از تاریخ انقلاب اسلامی منتشر می شود.

فایل صوتی جلسه دادگاه را در ادامه می توانید بشنوید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید