صورتجلسه مدیر جدید منصوب در دولت سیزدهم به زبان ساده

10793 خبر اولیه

طبق سرمقاله ای در آخرین روزهای سال 1400 جواد وکیلی معاون اقتصادی سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران جایگزین هداد قریب پور مدیرعامل وسپر شد.

برای جواد وکیلی، کارمند سابق دفتر محمدرضا پورابراهیمی، رئیس باسابقه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، داده های مثبتی از جمله; پذیرش و عرضه شرکت هایی مانند بازگرها، زمانهان، زشریف، واوا و زکوتر در مدت یک سال و درج نمادهای آبا و اجدادی، دزباد، غدانه و کاتوسه بخشی از اقدامات وی در زمان معاونت اقتصادی سازمان کوثر بود.

بر اساس این تحلیل معاون اقتصادی سابق سازمان اقتصادی کوثر مهمترین فردی است که در این نهاد اقتصادی تصمیم گیری می کند و فعالیت های برجسته این سازمان را انجام می دهد. طبیعتاً فردی با چنین نفوذی نه تنها می تواند وارث نقاط مثبت انباشته شده در سازمان اقتصادی کوثر باشد، بلکه مسئولیت پروژه های شکست خورده را نیز بر عهده بگیرد. مدیرعامل جدید سپهر که توسط دولت اعتدال حسن روحانی در دولت مردمی برکنار شد، باید پاسخ دهد که:

 1. سرنوشت نژاد بز سنان (شیری) که از همان ابتدا به دلیل ناسازگاری با اقلیم ایران مخالفان زیادی داشت چه شد؟
 2. گوسفندهای رومانوف به کجا رسیدند؟ چرا روی نژادهای محلی مثل سنجاب، روسری و … کاری انجام نمی شود؟
 3. سرنوشت 3 میلیون یورو ارز شرکت اجداد سپیدان در قالب 4200 جلد چه شد؟ حدود 2 سوم LC این محصول وارد کشور نشده و کالای وارداتی بازده کافی نداشته است.
 4. پروژه گلخانه ای بیش از 100 میلیارد تنی به کجا منجر شده است؟ گفته می شود زمین مناسب نبود و دسترسی کافی برای صادرات وجود نداشت و این طرح شکست خورد.
 5. افزایش سرمایه شرکت خوراک پارس پس از 55 سال (امسال 56 ساله شد) چه شد و وکیل چه نقشی در مخالفت با افزایش سرمایه و متعاقب آن سقوط آزاد بیش از 80 درصدی قیمت دارد. این سهم
 6. چه اتفاقی برای نژاد مرغ آرین افتاد؟ آیا وکیلی مثل اسکندری مدیرعامل وقت سازمان کوثر از حامیان مسابقه تحریم انگلیس بود؟ ایران را ترک کرد و کشور را در خطر امنیت غذایی قرار داد؟
 7. سرنوشت دهها میلیارد تومانی (با هزینه کنونی صدها میلیارد تومانی) به پروژه شکست خورده آبخوان اکسیر کوثر به کجا انجامید؟ تولید تخم مرغ و بچه ماهی قزل آلا که باید جلوی واردات را می گرفت، چرا تمام نمی شود.
 8. آیا در زمینه تخم مرغ، نژاد سوپرنیک جایگزین نژاد مرغوب شرکت مرغ کوثر شده است؟
 9. دستگاه جوجه کشی که سرمایه گذاری زیادی در آن انجام شد، کجا رفت؟ به مشتریان تحویل داده شد؟ این دستگاه ها باید جایگزین دستگاه های بلژیکی می شدند.
 10. از 35 شرکت سازمان بازرگانی کوثر چند شرکت سودده هستند؟
 11. چرا سود عملیاتی سازمان بازرگانی کوثر (به قیمت روز) در 4 سال گذشته کاهش یافته است؟
  «صنایع بزرگ کشور» سهمی از دانش اولیه ندارند! / لزوم پاسخگویی به معاونت علمی.

تحریریه بر این باور است که اگر سوابق مدیران دولتی با دقت و شفافیت کامل مورد ارزیابی قرار گیرد و برای افکار عمومی منتشر شود و زمینه ساز ارتقا یا کاهش جایگاه باشد، ریشه ناکارآمدی در اقتصاد و بخش دولتی ایران خشک خواهد شد. متأسفانه این بیانیه تاکنون اعمال نشده و به جای جستجوی قابل سنجش برای مدارک مدیران دولتی، به ترتیب رزومه های ادعایی بسنده شده است.

به این ادعا که وی پیش از فشار محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به این سمت منصوب شده است کاری نداریم، اما لازم است با پاسخ به 11 سوال فوق و توضیح به ابهامات موجود پاسخ داده شود. به خانواده های شهدا و ایثارگران در مدت حضور خود در این سازمان چه خدماتی ارائه کردند؟

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید