ضربه سنگین آمریکا به ترکیه، اردوغان وارد کریدور تاریک شد

به گفته ویراستاران، ضربه سنگین آمریکا به ترکیه، اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد، زیرا رژیم قرض الحسنه را در هم می شکند و بنگاه های ترکیه را ورشکسته می کند و مهمتر از همه می توان گفت که رجب طیب اردوغان وارد کریدور تاریک شده است.

وزارت دفاع آمریکا به صراحت به جنایات جنگی ترکیه در سوریه اعتراف کرده است. و طبق ماده پنجم قوانین ناتو: هر کشوری که مرتکب جنایت جنگی شود نمی‌تواند عضو ناتو شود و ترکیه در عمل نمی‌تواند عضو ناتو شود.

ضربه سنگین آمریکا به ترکیه، اردوغان وارد کریدور تاریک شد

این موضع قوی آمریکا در قبال ترکیه چه تأثیری بر اقتصاد و سیاست آن کشور دارد؟

ترکیه اکنون حدود 460 میلیارد دلار بدهی دارد که باید آن را با وام های جدید جایگزین کرده و بخشی از آن را برای ماندن در بازار جهانی بازپرداخت کند. قرار گرفتن این کشور در فهرست کشورهایی که مرتکب جنایات جنگی شده اند، باعث افت رتبه اعتباری این کشور و سخت شدن دریافت وام می شود و شرکت های ترکیه ای مجبور می شوند وام هایی با نرخ بهره بالاتر دریافت کنند یا به بازار اوراق گران قیمت بروند. . در هر صورت، اقتصاد این کشور بیش از گذشته تحت فشار خواهد بود.

موسسه بین المللی اعتباربخشی مودیز (MOODY’S) رتبه اعتباری ترکیه را با چشم انداز منفی از B2 به B3 کاهش داد که خشم مقامات دولتی اردوغان را برانگیخت، اما کمکی نکرد و نخواهد بود.

ماه گذشته، موسسه اعتباربخشی آمریکایی-بریتانیاییفیچرتبه اعتباری ترکیه را با چشم انداز منفی از B+ به B کاهش داده بود و ظاهراً این روند همچنان ادامه دارد و سرمایه گذاران خارجی سیگنال خروج و عدم ورود به اقتصاد ترکیه را دریافت کرده اند.

  دلایل افزایش سن بازنشستگی - بررسی سرمقاله رسانه ها

تنها سرمایه گذارانی که بدون توجه به این مشکلات به ترکیه می روند، ایرانیانی هستند که در بازار آشفته آن کشور مشغول خرید ملک هستند.

لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا به رکورد 18.09 رسید و به کاهش خود ادامه می دهد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید