ضرر نیم میلیارد دلاری اینتل

12066 خبر اولیه

بر اساس گزارش تحریریه؛ شیوع ویروس کرونا تأثیرات مثبت زیادی بر بازار رایانه های شخصی داشت و در ماه های اول بسیاری از فروشگاه ها موجودی رایانه های شخصی را به فروش رساندند. دو سال متوالی است که فروش رایانه های شخصی رکوردها را شکسته است و شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند درآمد زیادی کسب می کنند. با این حال، به نظر می رسد که روزهای خوش گذشته رایانه های شخصی و شرکت های تولید تراشه کم کم در حال مرگ هستند.

کاهش شدید فروش کروم بوک در سه ماهه گذشته به سایر محصولات نیز سرایت کرده و درآمد سازندگان رایانه های شخصی ویندوزی را نیز کاهش داده است. اینتل در آخرین گزارش مالی خود در صبح امروز از کاهش 25 درصدی فروش پردازنده های مصرف کننده (برای کاربران عادی) خبر داد. تیم Blue می گوید انتظار دارد حجم بازار رایانه های شخصی در سال جاری تقریباً 10 درصد کاهش یابد.

پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، طی جلسه توجیهی درآمد گفت: تعدادی از بزرگترین مشتریان ما در حال کاهش سطح موجودی محصولات با نرخی هستند که در یک دهه گذشته مشاهده نشده است.

در اوایل این ماه، موسسه تحقیقاتی گارتنر اعلام کرد که اندازه بازار رایانه های شخصی در سال 2022 نسبت به سال 2021 به میزان 12.6 درصد کاهش خواهد یافت. تقریباً همزمان با گزارش مالی اینتل، اپل نیز گزارش مالی خود را منتشر کرد و گفت که فروش مک 10 کاهش یافته است. % سه ماهه گذشته البته تیم کوک، مدیر عامل اپل، می گوید که شرکت تحت مدیریت او احتمالا تمام موجودی مک خود را به فروش خواهد رساند.

  ایران قدرتمند بدون آموزش و پرورش تقویت نمی شود/ شورای عالی آموزش و پرورش ابتدا باید تغییر کند تا تحول ایجاد شود/ نیروهای تحول آفرین باید با ظاهری جدید وارد این شورا شوند/ بهترین معلمان باید استخدام شوند تا بهترین ها را آموزش دهند.

اینتل در گزارش مالی خود اعلام کرد که درآمد اینتل در سه ماهه دوم سال 2022 با 22 درصد کاهش به 15.3 میلیارد دلار رسیده است. در یک اتفاق غیرمنتظره، اینتل در سه ماهه دوم سال جاری هیچ سودی کسب نکرد و در عوض با زیان نیم میلیارد دلاری مواجه شد. اینتل در سه ماهه دوم سال 2021 موفق به کسب سود 5.1 میلیارد دلاری شد. مقایسه اعداد نشان می دهد که سود اینتل در سه ماهه دوم سال 2022 109 درصد کاهش یافته است. اینتل قصد دارد قیمت پردازنده های خود را در پاییز امسال افزایش دهد و ممکن است بتواند دوباره درآمد خود را افزایش دهد.

آمار نشان می دهد که درآمد مرکز داده اینتل 16 درصد کاهش یافته است. سود عملیاتی این واحد تجاری در همین بازه زمانی 90 درصد کاهش یافت.
ضررهایی که اینتل در سه ماهه گذشته متحمل شد، کاملاً به دلیل کاهش فروش محصولات نبود. اینتل می گوید ضرر عملیاتی نیم میلیارد دلاری آن مربوط به عرضه نسل اول کارت های گرافیک اختصاصی آن است که با استقبال خوبی مواجه نشدند. پت گلسینگر می‌گوید اینتل نمی‌تواند به اهدافی که برای تولید پردازنده‌های گرافیکی در سال جاری تعیین کرده است برسد، اما انتظار دارد درآمد حاصل از فروش این پردازنده‌های گرافیکی تا قبل از پایان سال به یک میلیارد دلار برسد. طبق گفته گلسینگر، گرافیک دسکتاپ سری A5 و A7 خانواده Arc در فصل آینده منتشر خواهد شد.

اینتل همچنین می گوید که به دلیل گسترش خط تولید کارخانه های خود هزینه های 155 میلیون دلاری را متحمل شده است. در فصل گذشته، تیم آبی توانست قراردادهای جدیدی را با کوالکام و مدیاتک برای ساخت تراشه برای این شرکت ها امضا کند. تا زمانی که پت گلسینگر به عنوان مدیرعامل اینتل انتخاب نشد، این شرکت تمایلی به ساخت تراشه برای شرکت های دیگر نداشت.

  نامه ۲۵۹ نماینده در حمایت از سید محمد حسینی

با وجود عملکرد ضعیف اینتل در سه ماهه گذشته، دیروز اخبار مهمی منتشر شد که مدیران اینتل را بسیار خوشحال می کند. پس از مدت ها انتظار، سرانجام سنای ایالات متحده به لایحه 280 میلیارد دلاری تراشه ها چراغ سبز نشان داد تا بودجه کلانی برای شرکت های تولید تراشه فراهم کند. ایالات متحده قصد دارد 52 میلیارد دلار کمک مالی به شرکت های آمریکایی فعال در صنعت نیمه هادی ارائه کند و 25 درصد معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی در نظر بگیرد.

لایحه CHIPS در درجه اول بر سازندگان تراشه متمرکز است و اینتل برجسته ترین سازنده تراشه در ایالات متحده است. تحلیلگران می گویند که بیشتر این بودجه به اینتل می رسد. البته دور از انتظار است که بودجه سنگین دولت آمریکا بتواند وضعیت بازار تراشه ها را به حالت عادی بازگرداند یا این کشور را به رقیب جدی تری برای آسیا در صنعت نیمه هادی تبدیل کند.

اینتل قول داد با استفاده از یارانه دولت، کارخانه های جدید بسازد و تعداد زیادی شغل ایجاد کند. اینتل می گوید انتظار دارد در سال 2023 بخشی از کمک مالی را از دولت ایالات متحده دریافت کند.

همزمان با انتشار گزارش مالی جدید خود، اینتل اعلام کرد که از بازار حافظه Optane خارج می شود. این شرکت به فعالیت کسب و کار Optane ادامه داد، اگرچه مابقی کسب و کار SSD خود را در سال 2020 به SK Hynix فروخت. اینتل همچنین می گوید که از بازار هواپیماهای بدون سرنشین خارج شده است. کیمبال ماسک، برادر ایلان ماسک، تجارت فعال اینتل را در بازار هواپیماهای بدون سرنشین خریداری کرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اینتل پیش بینی می کند که فصل آینده عملکرد درخشانی نخواهد داشت. مدیر ارشد مالی این شرکت می‌گوید که وضعیت احتمالاً در طول زمان پس از سه ماهه آینده بهبود خواهد یافت: «ما انتظار داریم که بدترین عملکرد مالی اینتل را در سه‌ماهه دوم و سه‌ماهه سوم سال 2022 مشاهده کنیم.

همزمان با گزارش زیان اینتل، کوالکام دیروز اعلام کرد که فروش پردازنده های تلفن همراه خود با رشد سالانه 59 درصدی به 6.1 میلیارد دلار رسیده است.

منبع: زومیت

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید