ضوابط اجرای سازوکار پاکسازی بین ایران و پاکستان صادر شده است

12442 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، بر این اساس، تبادل رسمی تجارت با ایران هم اکنون با استفاده از مکانیزم تهاتر امکان پذیر است.

با توجه به اهمیت استفاده از چارچوب پاکیزگی به عنوان ابزاری برای تقویت تجارت بین دو کشور در نهمین نشست کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان (JTC) که آبان ماه گذشته به میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران در تهران برگزار شد، دو کشور ساخت زیرساخت آنها بر روی تجارت پاک توافق کردند.

بر اساس تفاهم نامه این اجلاس، روسای هیات های ایرانی و پاکستانی بر رعایت الزامات پاکیزگی بین دو کشور توافق کردند و تصویب تجارت برای پاکسازی با ایران از پاکستان نیز با همین مذاکرات دنبال شد.

آبان ماه سال گذشته عبدالرزاق داود مشاور نخست وزیر پاکستان و هیئت همراه برای برگزاری نهمین اجلاس مشترک تجاری به تهران سفر کردند. پاکستان امضا کرد.

اکنون برای ایجاد خلوص، هر دو طرف نیاز به تبادل چارچوب های عملیاتی دارند.

گفتنی است در 11 ماهه سال گذشته تجارت دوجانبه به 1500 میلیون دلار رسید که سهم ایران از این رقم نزدیک به 1200 میلیون دلار بوده است. در این مدت صادرات ایران به پاکستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است.

در مقابل در 11 ماهه سال گذشته حدود 300 میلیون دلار از پاکستان واردات داشته ایم که بیش از 58 درصد افزایش داشته است.

پیش بینی می شود با گشایش جدید مبادلات تجاری ایران و پاکستان ضمن کاهش هزینه های تجاری بین دو کشور، شاهد افزایش مبادلات تجاری دوجانبه باشیم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

لازم به ذکر است که ایران و پاکستان به عنوان دو اقتصاد مکمل می توانند از مکانیسم پاکسازی برای تسهیل و تقویت روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه به خوبی استفاده کنند.

بررسی های تجاری نشان می دهد که ایران بیش از 16 میلیارد دلار ظرفیت صادراتی به پاکستان دارد.

ایران و پاکستان علاوه بر اجرای سازوکار پاکسازی، بر تمدید برنامه همکاری تجاری استراتژیک پنج ساله خود نیز توافق کرده اند که انتظار می رود در آینده نزدیک به عنوان پاکسازی در پاکستان به تصویب برسد.

مذاکرات تجارت آزاد بین دو کشور در حال انجام است و در مجموع دو کشور سعی دارند با ایجاد زیرساخت های قانونی مناسب، تجارت خود را در میان مدت به 5 میلیارد دلار برسانند.

شایان ذکر است که قطعنامه پاکسازی وزارت بازرگانی پاکستان در روز پنجشنبه (18 فروردین) در یادداشت تفاهم نظافت اتاق های بازرگانی زاهدان و کویته به عنوان اولین گام در استفاده از خلوص در تجارت بین دو کشور به تصویب رسید. . او شرط بندی کرد.

با تکمیل موفقیت آمیز پاکسازی بین این اتاق های بازرگانی به عنوان نمایندگان ایران و پاکستان، این استراتژی تجاری در سطح وسیع تری اجرا می شود.

البته طبق مقررات ارزی پاکستان، پاکسازی به عنوان یک رویه تجاری در این کشور تاکنون امکان پذیر نبوده است، اما مصوبه اخیر دولت پاکستان مبنی بر پاکسازی پاکستان با ایران و تمرکز بر اتاق های بازرگانی غرب ایران و کویته پاکستان اجازه داده است. آی تی.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید