ضوابط امضای الکترونیکی به تصویب بانک مرکزی رسید

11362 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، حمیدرضا غنی آبادی روز گذشته با حضور در برنامه سلام، صبح بخیر شبکه زی زیما، با اشاره به آمادگی برای اجرای مراحل فوق در طرح مشمولیت مالی از جمله تصویب افتتاح حساب پاره وقت اعلام کرد. شورای عالی با پولشویی به وزیر اقتصاد گفت: آیین نامه مربوط به امضای الکترونیکی نیز به تصویب هیات مدیره بانک مرکزی رسیده و انشالله از سال آینده اعمال می شود.

وی به تشریح برنامه های آتی بانک مرکزی برای شمولیت مالی پرداخت و گفت: گنجاندن مالی در ادبیات نظری موضوع به معنای دسترسی آسان، سریع و مقرون به صرفه به خدمات بانکی برای همه افراد جامعه است و از این رو یکی از شاخص های توسعه مالی است. در هر کشور … ” در نظر گرفته شده است. به عبارت دیگر، این اصطلاح به معنای گستره خدمات مالی در تمام نقاط یک کشور است.

گانی آبادی ادامه داد: مطالعات و تحقیقات نیز نشان می دهد که هر چه خدمات مالی فراگیر و جامع تر باشد به رشد اقتصادی و توسعه مالی در این کشور منجر می شود. به همین دلیل یکی از اهداف و وظایف سیاستمداران و به ویژه سیاستمداران پولی بحث توسعه شمول مالی است و البته خوشبختانه در این زمینه شرایط خوبی داریم.

کارمند بانک مرکزی با برشمردن شاخص های شمول مالی تصریح کرد: به عنوان مثال گسترش شعب در کشور، دستگاه های خودپرداز، پایانه های خرید و …. شاخص هایی هستند که شمول مالی در یک کشور را ارزیابی می کنند. قابلیت افتتاح حساب نیز یکی از مهم ترین شاخص های کلیدی در ارزیابی شمولیت مالی است که در این راستا در حال حاضر پوشش حساب های بانکی بالای 15 و 18 سال و به طور کلی برای افراد بزرگسال در سطح قابل قبولی است.

گانی آباد با بیان اینکه موضوع اصلی ارتقای این سطح در شبکه بانکی به ویژه در اعطای وام، کارت بانکی و تسهیلات است، گفت: استفاده از ابزارهای فناورانه که به فرد امکان استفاده غیرحضوری از خدمات بانکی را می دهد نیازمند پیش نیازهایی است.

  13 گروه کالا از قیمت تولید خارج می شوند

وی افزود: یکی از این پیش نیازها احراز هویت الکترونیکی است به این معنی که بانک باید اطمینان حاصل کند که گیرنده خدمات مالی، شخصی است که در واقع گواهینامه دارد. موانع و چالش‌هایی در این زمینه وجود داشت، زیرا نباید از زیرساخت‌های ملی پرداخت کشور سوء استفاده شود. بر این اساس همانند گذشته ارائه خدمات شخصی ممنوع و منوط به تصویب دستورالعمل شورای عالی مبارزه با پولشویی است که خوشبختانه دیروز به تصویب رسید.

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی با بیان اینکه تصویب این دستورالعمل زمینه را برای استفاده افراد از خدمات بانکی حضوری فراهم کرد، تاکید کرد: بانک ها تاکنون زیرساخت های لازم را در این زمینه فراهم کرده اند و بسیاری بانک ها زیرساخت های لازم را در این زمینه فراهم کرده اند و امیدواریم بانک ها در اوایل سال آینده این کار را انجام دهند.

گانی آبادی اجرای این طرح را گامی مهم در شمولیت مالی خواند و گفت: اجرای این طرح محدودیت های جغرافیایی و مکانی را برای مشتریان بانک رفع می کند.

این کارمند بانک با اشاره به برخی انتقادات و شکایات مشتریان در برخی نقاط کشور در خصوص دسترسی به خدمات بانکی در زمینه دریافت، پرداخت و تسهیلات گفت: برای همه هموطنان حذف و حذف می شود.

همگرایی و وحدت رویه ای بین بانک ها در حال افزایش است

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه مقررات برای همه بانک ها یکسان است؛ وی گفت: شاید عدم یکسان نبودن رویه هایی که در حال حاضر در شبکه بانکی وجود دارد در برخی موارد به این دلیل است که پیش از این تهیه و زیرساخت مقررات لازم برای استفاده از خدمات خارج از محل به بانک ها ابلاغ نشده است. و بنابراین این در سطح شبکه بانکی است.» نهادینه نشد، بر این اساس و با مقدمات در نظر گرفته شده از دیروز، قطعاً به سمت همگرایی بانک ها در زمینه خدمات بانکی خواهیم رفت. ابزار بیومتریک، فیلم، امضا یا حرکات دیجیتال توسط مشتری استفاده می شود که نشان دهنده رعایت پروتکل های شناسایی توسط بانک است.

  متلاشی شدن دو باند بزرگ جعل اسناد و فروش فاکتورهای ساختگی

گانی آبادی ابراز امیدواری کرد: با ابلاغ الزامات قانونی و زیرساخت های نظارتی شبکه بانکی، این خلأ رویه ای در شبکه بانکی کاهش یافته و به سمت همگرایی و وحدت رویه ها بین بانک ها پیش برویم.

کارمند بانک مرکزی یکی از طرح های این بانک برای تسهیل در دریافت اعتبارات خرد را بررسی کرد و تاکید کرد: این موضوع رسما اعلام شد و ما در بانک مرکزی تلاش می کنیم تا دریافت وام های بانکی را به جامعه تسهیل کنیم. در این راستا علیرغم اینکه از نظر شعبه، افتتاح حساب، دریافت و پرداخت تراز خوبی داریم، اما بررسی ها و بررسی ها موید این است که از استفاده از اعتبارات خرد رضایتی وجود ندارد و با وضعیت مطلوب فاصله داریم. بنابراین در دوره جدید بانک مرکزی اتفاقات خوبی در این زمینه رخ خواهد داد و برنامه ریزی هایی در این زمینه در حال انجام است.

وی با اشاره به موضوع قبض الکترونیکی گفت: همانطور که اخیرا اعلام شد این امر با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و قوه قضاییه محقق شده است. بنابراین امکان استفاده از سفته بصورت الکترونیکی، شبانه روزی و بدون مراجعه حضوری وجود دارد. در چنین مواردی یکی از دستاوردهای تسهیل استفاده از اعتبارات خرد، امکان استفاده از سفته الکترونیکی است که می تواند به عنوان ابزاری برای اطمینان از تسهیلات مورد استفاده قرار گیرد. البته این مورد در حال حاضر توسط سه بانک در حال آزمایش است و هنوز به طور کامل و جامع اجرا نشده است و امیدواریم به احتمال زیاد اوایل سال آینده شروع به کار کند.

وی ارائه چنین خدماتی را مزیت رقابتی برای بانک ها دانست و گفت: هر بانکی که بتواند جایگاه بهتری در ارائه خدمات ذکر شده داشته باشد در آن بانک موفق تر خواهد بود. به عبارت دیگر، بانک ها مزیت رقابتی خود را بر این گونه خدمات متمرکز می کنند، یعنی. سهولت استفاده از خدمات بانکی یا استفاده از خدمات در زمان کوتاهتر.

  65 میلیون ایرانی تنها یک دوز واکسن کرونا را به خود تزریق کرده اند

ضوابط امضای الکترونیکی به تصویب هیات مدیره بانک مرکزی رسید

وی یادآور شد: همچنین بسترهای لازم را برای امضای الکترونیکی فراهم می کنیم. آیین نامه مربوط به امضای الکترونیک نیز به تصویب هیات مدیره بانک مرکزی رسیده و خدای ناکرده از سال آینده اعمال می شود.

گانی آبادی در خصوص موضوع اعتباربخشی تجهیزات افزود: در حوزه ضمانت‌نامه‌ها و ضمانت‌های دریافتی از مشتری در بانک مرکزی به دنبال حرکت به سمت اعتبارسنجی هستیم. بر این اساس فرض بر این است که اعتباربخشی مبنای وام و به ویژه اعتبار خرد است و بر این اساس وثیقه و ضمانت لازم تعیین می شود. در این گونه موارد هر چه اعتبار مشتری بیشتر باشد وثیقه و ضمانت کمتری از او دریافت خواهد شد. البته اعتبارسنجی نیز بر اساس سابقه اعتباری مشتری است. در واقع همه دارای سوابق و سابقه مالی هستند و بنابراین هرکسی پیش‌فرض کمتری دارد و حسابداری بهتر در موقعیت بهتری برای ارائه ضمانت‌های خدمات مالی از جمله تسهیلات و تا پایان سال بر اساس وعده‌ها، تمهیدات و هماهنگی‌ها خواهد بود. . این دستورالعمل ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته موضوع انسداد بخشی از مبلغ تسهیلات ممنوع بوده است، تصریح کرد: اگر مشتری بانکی با چنین مواردی مواجه شده باشد قطعا امکان طرح دعوا وجود دارد.

گانی آبادی در تشریح وثیقه ها خاطرنشان کرد: این بانک از وثیقه های مختلفی برای ضمانت تسهیلات استفاده می کند که می تواند بخشی از ضمانت نامه را به عنوان وثیقه نقدی دریافت کند. با این حال، منع قانونی و دستورالعملی برای مسدود کردن برخی از تسهیلات وجود دارد. از آنجایی که انسداد بخشی از تسهیلات از نظر قانونی، نظارتی و نظارتی مورد اعتراض است، زیرا موجب افزایش نرخ سود موثر تسهیلات می شود و تخلف از قانون تلقی می شود.

وی افزود: همانطور که روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد، چنین تخلفی در هیات رسیدگی به امور بانکی بررسی می شود.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید