طالبان: با ایران کنار آمدیم!

7993 خبر اولیه

به گزارش رسانه های افغانستان، تهران و کابل بر اساس توافقنامه آبی هلمند برای تامین آب ایران به توافق رسیده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که مذاکرات در مورد چگونگی اجرای متن توافقنامه آب هیرمند که در سال 1351 بین ایران و افغانستان امضا شد، در جریان سفر هیئتی از وزارت انرژی و آب طالبان به تهران انجام شد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، تا کنون 25 نشست برای بحث در مورد هلمند برگزار شده است.

به گزارش یورونیوز، برکت الله آریوبی، رئیس اداره فرامرزی اداره انرژی و آب طالبان گفت که تهران و کابل برای ایجاد تاسیسات مشترک و ایستگاه های اندازه گیری برای رسیدگی به تامین آب ایران به توافق رسیده اند.

ایران که در گذشته از عملکرد مقامات افغان در تامین این توافق ابراز نارضایتی کرده بود، از دولت موقت طالبان خواسته است که به توافقنامه هلمند پایبند باشد. دولت طالبان قبلاً از مشکلات فنی در تامین آب ایران صحبت کرده بود.

با این حال، وزارت انرژی و آب طالبان اعلام کرده است که ساخت بند کمال خان بر روی رودخانه هلمند برای مدیریت آب افغانستان به زودی تکمیل می شود.

پیشتر تهران نسبت به ساخت سد کمال خان ابراز نگرانی کرده بود. ایران نگران است که ساخت این سد جریان آب هیرمند، یکی از تامین‌کنندگان اصلی آب دریاچه هامون را مختل کند و به مرور زمان آن را خشک کند، اتفاقی که می‌تواند تامین آب شهرهای بزرگ این استان را مختل کند. سیستان و بلوچستان.

پایان /

  ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای حتی برای ساکنان مرزی

دیدگاهتان را بنویسید