طرح بانکی گامی موثر در جهت حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم است

14792 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، مهدی تقیانی، عضو شورای اسلامی شهر، درباره هدف از بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران گفت: قانون بانکداری پول کشور آخرین بار در سال 1351 تصویب شد و پس از گذشت 50 سال از آن پس از با تصویب این قانون تحولات زیادی در بانکداری ایجاد شد و موضوع با بانک مرکزی که اکنون در حال بررسی است اتفاق افتاد.

نماینده مردم اصفهان در شورای اسلامی افزود: اگرچه مهمترین وظیفه ای که در سال 1394 برای بانک مرکزی در نظر گرفته شد حفظ ارزش پول ملی بود اما متاسفانه در این 50 سال حدوداً این موضوع کاهش پیدا کرده است. 3320 بار و بانک مرکزی نتوانسته به هدف خود برسد و مورد غفلت واقع شده است.

وی اولین پیش نویس طرح اصلاح قانون بانک مرکزی را اردیبهشت ماه سال گذشته به تصویب رساند و ادامه داد: امیدواریم با اصلاح این قانون بخشی از نگرانی های مردم در مورد تورم برطرف شود.

این نماینده مجلس در مجلس یازدهم افزود: بخشی از تورم ناشی از کارکرد نادرست سیستم بانکی و ایجاد اعتبار توسط بانک ها به ویژه بانک های خصوصی است که بانک مرکزی توانایی نظارت و مدیریت با متخلفان را ندارد. قانون فعلی اما در طرحی که در حال بررسی است، ابزارهای لازم برای کار در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است.

تقانی در گفتگو با هانه ملت همچنین با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در شورای پول و اعتبار که در قانون جدید از آن به عنوان مرجع عالی نام برده شده است، افزود: سیاست پولی و ابزار سیاست پولی و پاسخگویی به نتایج این امر. سیاست در قانون پیش بینی شده است.

  آزادی 275 زندانی در بازدید دادستان و 165 قاضی در زندان تهران بزرگ

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه امیدواریم یکی از نتایج اصلاح این قانون کاهش تورم، کاهش خلق پول توسط بانک ها، افزایش استقلال بانک مرکزی در طرح مذکور باشد، گفت: گفت: در شرایط فعلی بانک مرکزی تابع سیاست‌های دولت است و از نظر خلق پول کسری بودجه را جبران می‌کند. استقلال نسبی البته این به معنای استقلال مطلق نیست، زیرا قانون اساسی این اجازه را نمی دهد و دستگاه اداری و اجرایی این اختیار را دارد. رئیس جمهور منصوب شد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید