طرح جدید مجلس برای مهریه بالای 300 سکه

6584 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، محمد تقی نکدلی نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان بررسی طرح اصلاح قانون مهریه در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: در نتیجه زوجین دچار مشکل شده اند. زندانی شده .

وی ادامه داد: طبق قانون فعلی این زوج قبل از اثبات حبس به زندان می رفتند. اما رئیس قوه قضاییه برای جلوگیری از این امر دستورالعملی صادر کرد که بر اساس آن قضات می توانند قبل از حبس ازدواج آنها را قبول کرده و از زندان آزاد کنند. وی ادامه داد: البته این دستورالعمل تبدیل به قانون نشده بود، بنابراین این موضوع را در قالب قانون پیش بینی کرده ایم تا قبل از اینکه زوجین به دلیل عدم پرداخت مهریه حبس شوند، ابتدا به درخواست ربا رسیدگی می شود و اگر زندانی خود را ثابت می کند اجازه ندهید این گامی موثر در جهت آزادی از زندان و ارتقاء قانونی باشد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس یازدهم، هزینه ثبت نام سقف مهریه را مانعی در مقابل مهریه های نجومی و سنگین دانست و گفت: برای مهریه های تا سقف 14 سکه هزینه ثبت نام ندارد، اما برای مهریه های سنگین، هزینه ثبت نام می شود. مورد توجه قرار می گیرد و این اهرمی برای کسانی است که هر چه سقف مهریه بالاتر باشد، باید هزینه ثبت نام بیشتری بپردازند. به همین دلیل، مالیات را در نظر نگرفتیم، زیرا چارچوب خاص خود را دارد و دریافت حقوق ثبت نام آسان‌تر است. بر اساس اعلام کمیسیون، مهریه بین 14 تا 100 سکه، دهم قیمت سکه، 100 تا 200 سکه، 2 درصد قیمت سکه، 200 تا 300 سکه، 5 درصد حق ثبت و مهریه بیشتر. بیش از 300 سکه باید 20 درصد قیمت سکه باشد و به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت می شود و درآمد حاصل از ثبت نام صرف تهیه جهیزیه برای فقرا می شود.

  مصاحبه کاترین با رئیس چطور بود؟

نکدلی یادآور شد: البته برای بحث مهریه های سنگین علاوه بر قانون گذاری باید فرهنگ سازی هم داشته باشیم و دستگاه های فرهنگی برای جلوگیری از این فرهنگ سازی باید به این مهم توجه کنند چرا که از نظر عقلی، منطقی و قدسی. شرعی مهریه های سنگین ضد فرهنگیه ارزش نداره.

وی یادآور شد: در خصوص اجرای سند ازدواج زوجین می توانند بدون محاکمه به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و سند مهریه را اجباری کنند. در واقع زنان بدون مراجعه به دادگاه می توانند مهریه خود را اجرا کنند و این تصمیم اقدام مثبتی است قانون و زنانی که حضورشان در دادگاه ها و راهروهای قوه قضاییه به نفع نظام خانواده نیست.

لازم به ذکر است رسیدگی به طرح اصلاح قانون مهریه در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به پایان رسیده و هنوز برای بررسی و اعلام نظر به جلسه علنی مجلس ارسال نشده است.

منبع: خانه ملت

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید